KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nauka przyszłości na Mazowszu. Pierwsi absolwenci odebrali dyplomy
2022-12-07 17:49:45 Artykuł czytany 78 razy


Jak nowocześnie zarządzać placówką oświatową czy rozwijać pasje i zainteresowania uczniów w cyfrowym świecie? Zakończyła się pierwsza edycja programu edukacyjnego „Mazowsze dla Oświaty”, realizowanego przez Uniwersytet Warszawski i samorząd województwa. Przez dwa semestry nauczyciele z Mazowsza uczestniczyli w bezpłatnych zajęciach na studiach podyplomowych, dzięki którym mogli podnieść kompetencje związane z nauczaniem zdalnym.


Studia podyplomowe były realizowane na Wydziale Zarządzania UW, Wydziale Polonistyki UW we współpracy z Wydziałem Pedagogicznym UW.

– Sytuacja pandemiczna zmieniła wiele w podejściu do nauczania w szkole i kształcenia na uczelniach. Przede wszystkim realne stało się to, co kiedyś było trudne do wyobrażenia – praca i nauka w trybie zdalnym lub hybrydowym. Wykorzystanie nowych narzędzi w nauczaniu zrodziło nowe wyzwania, takie jak np. konieczność wzmacniania kompetencji cyfrowych.  Program edukacyjny „Mazowsze dla Oświaty” to odpowiedź na te wyzwania i potrzeby. W trakcie trwania programu dzieliliśmy się z nauczycielami i dyrektorami placówek oświatowych doświadczeniem, które zdobyliśmy na UW. W ten sposób wspólnie możemy przyczyniać się do podnoszenia jakości edukacji – podkreśla prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor UW.

Zajęcia trwały dwa semestry i rozpoczęły się w marcu tego roku. 120 nauczycieli z Mazowsza odebrało wówczas „Indeksy Samorządowe” z rąk rektora Uniwersytetu Warszawskiego i marszałka województwa.

Jak mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, „Mazowsze dla oświaty” to działanie pilotażowe, które samorząd Mazowsza chce w przyszłości kontynuować i rozbudować. Chodzi nie tylko o studia podyplomowe, ale także wyposażenie placówek edukacyjnych.

– Oprócz sfinansowania studiów dla 120 osób z województwa, wyposażyliśmy w nowoczesne laboratoria dwie szkoły samorządowe na Mazowszu: Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku oraz Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie  – zaznacza marszałek.

Jak wyglądały pilotażowe studia?

Dyrektorzy i nauczyciele podczas zajęć mieli możliwość podnoszenia kwalifikacji, kształcąc się na dwóch podyplomowych kierunkach. Pierwszy to „Skuteczne zarządzanie współczesną jednostką oświatową”, którego program obejmował m.in. prawne aspekty pracy zdalnej w szkole, efektywnej komunikacji, kompetencji cyfrowych, zarządzania jednostką i zespołem. Drugi – „Szkoła wobec nowych wyzwań – perspektywa nauczyciela” dotyczył m.in. takich zagadnień, jak: kompetencje medialne uczniów, bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych w zdalnym nauczaniu, budowanie zaangażowania uczniów oraz narzędzia do tworzenia treści cyfrowych dla uczniów.

– Świat dziś pędzi, technologia wciąż się zmienia, dlatego połączenie teorii z praktyką to duże wyzwanie dla szkół, nie tylko na Mazowszu. Stąd duży nacisk na wprowadzanie innowacyjnych metod nauczania. Naszym pragnieniem jest wyposażenie w nowatorskie pracownie większości szkół w naszym województwie – deklaruje Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Uczestnikami studiów było 60 dyrektorów (lub zastępców dyrektorów) oraz 60 nauczycieli i pedagogów ze szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat lub miasto na prawach powiatu, a także ze szkół, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa mazowieckiego.

Pierwsi absolwenci z dyplomami


Uroczyste zakończenie pierwszej edycji programu odbyło się 7 grudnia w Starej Bibliotece na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. W spotkaniu wzięli udział m.in. Rektor UW: prof. Alojzy Z. Nowak, marszałek województwa Adam Struzik, członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc, przedstawiciele samorządu województwa, miasta st. Warszawy i powiatów województwa mazowieckiego oraz uczestnicy projektu – dyrektorzy szkół i nauczyciele z województwa mazowieckiego.

Podczas wydarzenia Rektor UW oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego mieli okazję przeprowadzić dwa eksperymenty laboratoryjne, w których wzięli także udział absolwenci studiów podyplomowych.

Inf. pras.

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje