KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wybierz projekt z regionu siedleckiego
2022-06-09 13:05:16 Artykuł czytany 92 razy


Można już głosować w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. To mieszkańcy regionu siedleckiego zdecydują, które projekty zostaną zrealizowane. Warsztaty ekologiczne, biesiada, zakup karetki czy renowacja terenów zielonych to tylko część z 17 propozycji zgłoszonych w regionie siedleckim. Na realizację zwycięskich projektów samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. Głosowanie na stronie bom.mazovia.pl potrwa do 30 czerwca.


Do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 174 z nich, w tym 17 z regionu siedleckiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa budżet obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem Mazowszan. – To już trzecia edycja, do której zgłoszono o wiele więcej projektów niż w latach poprzednich. To pokazuje, że idea budżetu obywatelskiego ma sens, a mieszkańcy chcą decydować o tym, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Siedlczanie zaproponowali w sumie aż 35 projektów. 17 z nich zostało pozytywnie ocenionych i to właśnie z nich można wybierać, te które zostaną zrealizowane.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?


To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 30 czerwca br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł. Wszystkie projekty znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

17 projektów z regionu siedleckiego

W regionie siedleckim pozytywną ocenę otrzymało 17 projektów. Ich wartość to w sumie ponad 3,1 mln zł.
Do głosowania na najlepsze z nich zachęca członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska. – Zgłoszone projekty są bardzo różnorodne. Od warsztatów, przez pikniki i biesiady, zakup karetki, aż po rozbudowę czy zagospodarowanie terenu. Zachęcam do zapoznania się z tymi propozycjami i głosowania na najlepsze.

Do 30 czerwca głosować można na jeden z poniższych projektów:

1.    Warsztaty ekologiczne „Żyj w przyjaźni ze środowiskiem i przyrodą” (200 000 zł),

2.    Rodzinny piknik sportowy z siatkówką w tle (70 000 zł),

3.    „Rozbudowa Parku Kulturowo- Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie wraz z zagospodarowaniem historycznego terenu podzamcza na cele działalności kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej” (590 000 zł),

4.    „Kurs samoobrony z pierwszą pomocą przedmedyczną” – warsztaty bezpieczeństwa (40 000 zł),

5.    „Przystanek Relacje 2.0” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu siedleckiego (150 000 zł),

6.    Biesiada z Mazowszem (200 000 zł),

7.    Strefa edukacyjna dla kobiet w ciąży i po porodzie (200 000 zł),

8.    Kuchnia Mazowsza a reszta świata (42 500 zł),

9.    Wakacyjna Akademia Sportu (109 000 zł),

10.    Dziennikarze lokalni – uczniom (75 400 zł),

11.    MMA dla najmłodszych czyli Mazowiecka Mała Akademia (96 000 zł),

12.    Wyjazdy na basen z nauką pływania (72 096 zł),

13.    Jestem stąd – moja okolica (50 500 zł),

14.    Rozwijam się! – program edukacyjny dla dzieci i dorosłych z podregionu siedleckiego (199 000 zł),

15.    Zakup karetki bariatrycznej dla pogotowia regionu siedleckiego (750 000 zł),

16.    Renowacja terenów zielonych wokół siedleckiego ratusza wraz z ich oświetleniem i automatycznym nawadnianiem (257 262 zł),

17.    Mieszkańcy Gminy Sabnie zapoznają się z kulturą ludową Mazowsza (6 000 zł).
47 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród inicjatyw, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, szkolenia z pierwszej pomocy, mobilne VR studio, warsztaty i wycieczki dla dzieci i młodzieży.

Jak zauważa Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego, w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza do głosowania trafi najwięcej projektów z obszarów: promocja i ochrona zdrowia (23 proc.), kultura i ochrona zabytków (23 proc.) oraz edukacja publiczna (22 proc.). – Przez swoje projekty mieszkańcy województwa zgłaszają nam bieżące potrzeby związane między innymi z powrotem do normalności po izolacji spowodowanej pandemią. Wyraźnie widzimy potrzebę integracji, odbudowy więzi międzyludzkich, zadbania o swoje zdrowie oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym Mazowsza oraz wszelkich inicjatywach rozwojowych. Cieszy nas coraz większa różnorodność zarówno projektów, jak i odbiorców, do których projekty są kierowane. Silną reprezentację w tym roku stanowią nie tylko dzieci i młodzież, ale również seniorzy.

Siedleckie projekty w I edycji BOM


W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy wybrali do realizacji dziewięć projektów z regionu siedleckiego:

1.    Zagospodarowanie części parkowej przy stawie w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie oraz nasadzenia drzew przydrożnych w okolicy;

2.    Zakup karetki bariatrycznej dla regionu siedleckiego;

3.    Stara Szopa;

4.    Działajmy wspólnie dla zdrowia;

5.    Bezpłatne autobusy w weekendy z Siedlec i Łosic do Muzeum w Dąbrowie;

6.    Subiektywny przewodnik po północno-wschodnim Mazowszu;

7.    Widoczni-bezpieczni. Oświetlenie przejść dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 803 na zmodernizowanym odcinku Siedlce-Skórzec;

8.    Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez podniesienie umiejętności kierowania pojazdami młodych i starszych kierowców we wspólnych ćwiczeniach;

9.    Podniesienie umiejętności kierowania pojazdami kierowców w wieku 25-54 lat w ramach ćwiczeń na torze doskonalenia techniki jazdy.

Część z nich została już zrealizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji.
Siedleckie projekty w II edycji BOM

W ubiegłym roku Mazowszanie do realizacji wybrali sześć siedleckich projektów:

1.    Budowa ścieżki edukacyjno-przyrodniczej wraz z drewnianą architekturą towarzyszącą przy siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego;

2.    Poprawa bezpieczeństwa kierowców i pieszych w wieku 25-55 lat, ze szczególnym uwzględnieniem ich relacji na drodze, podczas ćwiczeń na torze doskonalenia techniki jazdy;

3.    Platforma edukacyjno-szkoleniowa dla mieszkańców Mazowsza;

4.    Ładniejszy park w Dąbrowie koło Korczewa przy Muzeum Ziemiaństwa – nasadzenia roślinności, budowa alejek, bezpłatna linia autobusowa w weekendy;

5.    Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Mieście i Gminie Łosice;

6.    „Przystanek Relacje” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu siedleckiego.
 
Część z nich została już zrealizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji. Jednym z nich jest projekt „Zakup karetki bariatrycznej dla regionu siedleckiego”, w ramach którego siedlecki „Meditrans” wzbogacił się o karetkę bariatryczną. Jest to specjalny ambulans przystosowany do przewożenia m.in. osób chorych na otyłość czy cierpiących na schorzenia powodujące nadmierny przyrost wagi.

Jak podkreśla Leszek Szpakowski, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „RM – Meditrans” w Siedlcach, ambulans bariatryczny to odpowiedź na nowe zagrożenia i problemy z jakimi na co dzień borykają się ratownicy medyczni. – Elektrycznie podnoszone nosze, specjalne krzesełko kardiologiczne oraz inne elementy wyposażenia tej karetki to nie tylko ogromne ułatwienie w pracy, ale i większy komfort dla pacjentów. Dążymy do tego, aby wszystkie nasze ambulanse były przygotowane na pacjentów bariatrycznych, a pierwszy taki ambulans pozyskany w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza stał się wyznacznikiem tego standardu. Spełnia świetnie swoją rolę, dlatego cieszymy się z kolejnego takiego projektu, który wesprze naszą jednostkę.

Z kolei autor projektu Piotr Ślęczkowski zaznacza, że według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, otyłość dotyka już 25 proc. osób dorosłych w Polsce. – Statystycznie w samym województwie mazowieckim jest już około 600 tys. osób z tym problemem. Liczba ta szybko rośnie i oprócz profilaktyki, musimy się już mierzyć ze skutkami tego zjawiska. Karetka bariatryczna to pomoc w pracy ratownikom medycznym, ale też zwiększenie komfortu pacjentów. W tym roku zgłosiłem kolejny projekt na zakup tego typu ambulansu, ale to mieszkańcy Mazowsza decydują. Dlatego zachęcam do głosowania zarówno na swój projekt, jak i na inne projekty. Ponieważ jak widać, te głosy przekładają się na realne wsparcie które służy nam wszystkim.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Wyniki tegorocznej edycji BOM zostaną ogłoszone do 11 lipca br.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego,


DW


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje