Organizatorem Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych z Warszawy na Jasną Górę jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej z siedzibą w Warszawie. Pątnicy z diecezji siedleckiej idą w grupie niebieskiej, której patronują Błogosławieni Unici Podlascy. Oprócz nich są jeszcze cztery grupy: zielona - św. Wawrzyńca, czerwona - św. Kamila, fioletowa - św. Józefa i pomarańczowa - św. Michała Archanioła.
- W sumie na Jasną Górę podąża 350 osób, ale mamy informacje że w weekend i po weekendzie mają przyłączyć się kolejni pątnicy. Jak zwykle na postojach spotykamy się z niezwykłą gościnnością ze strony mieszkańców miejscowości przez które przechodzimy. Jesteśmy im bardzo wdzięczni – mówi Matylda Koselska - koordynator Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę.
Pątnikom towarzyszy w drodze na Jasną Górę pięciu księży i jedna siostra zakonna. Jest też zapewniona opieka medyczna oraz obsługa techniczna, chociażby do naprawy wózków. Jest łączność kwatermistrzowska oraz służba „jedzonko”. Ta ostatnia zajmuje się zbieraniem na postojach czy w miejscach noclegowych jedzenia (kanapek, owoców) - posiłków które nie zostały spożyte i następnie zabezpieczaniem oraz przewożeniem na kolejny postój czy nocleg. Chodzi o to, żeby nic nie zmarnowało a każdy uczestnik pielgrzymki był najedzony – mówi Matylda Koselska.
Pątnicy codziennie pokonują po ok. 30 kilometrów.

źródło: Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych
EŁ