KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

18. Dywizja Zmechanizowana: nie tylko Abramsy
2022-04-06 17:44:36 Artykuł czytany 322 razy


5 kwietnia w podwarszawskiej Wesołej podpisano kontrakt na dostawę dla polskiej armii 250 amerykańskich czołgów Abrams. Trafią one do 18. Dywizji Zmechanizowanej – najnowszej dużej jednostki Wojsk Lądowych, utworzonej do ochrony wschodniej i południowo-wschodniej części Polski. To dobra okazja by sprawdzić postępy w budowie tej jednostki. Proces ten zbliża się bowiem do zaplanowanego półmetka.


Wartość kontraktu przyprawia o zawrót głowy. 250 czołgów, 26 wozów zabezpieczenia technicznego, 17 samobieżnych mostów towarzyszących, części zamienne, amunicja, trenażery – to wszystko ma kosztować 4,74 mld dolarów, co przy aktualnym kursie daje ok. 24,6 mld złotych brutto. Zanim fabryka wyprodukuje zamówione pojazdy (ostatnie dostawy mają się zakończyć na początku 2026 roku, choć mówi się o ich przyspieszeniu), 28 egzemplarzy wypożyczy nam ze swoich zasobów US Army, a szkolenie polskich załóg ma się zacząć już w czerwcu. Podpisując kontrakt minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zachwalał zakupiony sprzęt jako najnowocześniejszy na świecie – i tym razem nie była to typowa dla polityków retoryczna przesada. Choć część ekspertów wytyka, że mogliśmy wytargować lepszą cenę albo prawo do montowania w Abramsach polskich komponentów, to większość zgadza się co do tego, że pod względem możliwości jest to rzeczywiście absolutny top.

Użytkownikiem tych wozów będzie 1. Warszawska Brygada Pancerna w Wesołej, która dziś jeździ na niemieckich Leopardach 2. W drugiej kolejności Abramsy trafią do 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, która teraz użytkuje sowieckiej jeszcze konstrukcji czołgi T-72 (niedawno odświeżone siłami krajowego przemysłu). Obydwie te jednostki wchodzą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Jej dowódca, generał dywizji Jarosław Gromadziński z takiego prezentu się cieszy, choć zaznacza, że wdrożenie będzie oznaczało dużo pracy: – Musimy zmienić nasze procedury. Przejmując technologię i zasady walki od Amerykanów trzeba też będzie trochę zmienić nasze struktury. Ale będziemy się koncentrować na żołnierzu, bo choć nowoczesna broń jest ważna, to najnowocześniejszą bronią jest dobrze wyszkolony i zmotywowany profesjonalista.

Jednostki wchłonięte i tworzone od zera

Powołana do istnienia we wrześniu 2018 roku dywizja zbliża się powoli do półmetka rozpisanego na 8 lat procesu formowania. Przy okazji dużego zakupu uzbrojenia warto więc spojrzeć, jak zaawansowany jest ten proces. W ciągu trzech i pół roku w Siedlcach sformowano dowództwo, sztab i batalion dowodzenia. Ten „mózg i system nerwowy” w zeszłym roku przeszedł certyfikację według NATO-wskich procedur. W strukturę 18. DZ „na dzień dobry” włączono dwie istniejące jednostki: 1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich. Nową jednostką, będącą w trakcie formowania, jest 19. Brygada Zmechanizowana w Lublinie.

Poza tymi trzema jednostkami bojowymi, dywizja będzie miała jednostki wsparcia i zabezpieczenia. Jako pierwszy zaczął powstawać pułk logistyczny w Łomży, a w zeszłym roku zaczęto formować pułk artylerii w Nowej Dębie i pułk przeciwlotniczy w Zamościu-Sitańcu. Następny w kolejności będzie batalion rozpoznawczy, który początkowo miał się znaleźć  w Przasnyszu, ale ostatnio zdecydowano, że zostanie ulokowany w Białej Podlaskiej. Oprócz tego trwa formowanie nowych pododdziałów w ramach wymienionych brygad bojowych. I tak, w Białej Podlaskiej powstaje batalion zmechanizowany, a w Siedlcach – dywizjon artylerii.

Dowódca dywizji nie narzeka na brak chętnych do służby. Mówi, że ma z kogo wybierać, ale ponieważ dostawy sprzętu i budowa infrastruktury są rozłożone na lata, to i rekrutacja odbywa się metodą „kropelkową”, w tempie nie przekraczającym 1500 osób rocznie. Chodzi o to, by nie przekroczyć możliwości centrów szkoleniowych i jednostek prowadzących kursy dla specjalistów.

Wielki plac budowy


Jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne, to zaczęły być one widoczne dopiero w zeszłym roku. Nie znaczy to, że wcześniej nic się nie działo. Od początku prowadzono prace projektowe, załatwiano pozwolenia i uzupełniano podziemną infrastrukturę: energetyczną, wodno-kanalizacyjną i grzewczą. Aktualnie trwają już same budowy. W Siedlcach z ulicy Składowej widać na terenie wojskowym pokaźny gmach, do którego za niecały rok wprowadzi się sztab. W tym samym czasie zostaną odebrane trzy wzniesione w głębi garnizonu budynki koszarowe. Zaczyna się budowa nowej stołówki i obiektów sportowych. W trakcie przetargu jest budowa dużego (na 247 bram) kompleksu garaży i warsztatów obsługi pojazdów. Teren wojskowy dostanie też nowe ogrodzenie, wyposażone w nowoczesny monitoring.

Inwestycje budowlane trwają też w pozostałych garnizonach, np. w Białej Podlaskiej, gdzie oprócz obiektów koszarowych powstanie centrum szkoleniowe.

Intensywne ćwiczenia

Na koniec jeszcze kilka zdań o aktualnych zajęciach. Żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej cały czas strzegą południowego odcinka granicy polsko-białoruskiej, zaś w południowo-wschodniej Polsce intensywnie ćwiczą z przerzuconą tam niedawno amerykańską 82. Dywizją Powietrzno-Desantową.

Wypracowują interoperacyjność zarówno na poziomie sztabów, jak i plutonów i kompanii. Chodzi tu nie tylko o sprawne posługiwanie się językiem angielskim, ale przede wszystkim o ustandaryzowany sposób postępowania w określonych sytuacjach, co pozwala na sprawne współdziałanie i chroni przed tzw. „przyjacielskim ogniem”. Oprócz tego nieustannie prowadzone jest szkolenie wewnątrz jednostek, aktualny pozostaje także udział w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach.

Foto: MON

AB/DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje