- Każdemu seniorowi, który ukończył 100 lat przysługuje świadczenia honorowe. ZUS wypłaca je jako dodatek wraz z pobieraną co miesiąc rentą czy emeryturą jako zwiększenie do pobieranego świadczenia lub samodzielnie, gdy stulatek nie otrzymywał do tej pory z ZUS-u żadnego uposażenia. Kwota dla nowych świadczeniobiorców, jest równa kwocie bazowej obowiązującej od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dodatek za 100 lat jest więc co roku wyższy, a raz przyznany nie podlega waloryzacji, co sprawia, że emeryci otrzymują równe kwoty tego samego świadczenia honorowego – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Czy 100-latek musi składać wniosek o świadczenie honorowe
- Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo premię honorową. W przypadku takich klientów zakład sam załatwia formalności związane z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mają prawo do świadczenia honorowego, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia - wyjaśnia rzeczniczka.
Najstarsi seniorzy w regionie
ZUS nie jest jedyną instytucją, wypłacającą świadczenia honorowe dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizowane są również przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy
ZUS województwa podlaskiego
MR