KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Lubelscy terytorialsi podsumowali rok 2022
2023-01-05 14:11:22 Artykuł czytany 188 razy


Miniony rok był dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT okresem intensywnych działań na rzecz administracji publicznej i lokalnej społeczność w ramach operacji „Silne Wsparcie” i „Niezawodna Pomoc”. Aktywnie prowadzili rekrutację i powołania nowych ochotników. W 2022 roku terytorialsi przejęli również zadania niemilitarnej części zarządzania kryzysowego w MON.


Rozbudowa WOT na Lubelszczyźnie

W minionym roku nabrała tempa rozbudowa struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie lubelskim - w Kraśniku rozpoczął działalność 24 batalion lekkiej piechoty, a w Chełmie 19 Nadbużańska Brygada OT. Wydarzenia te pociągnęły za sobą reorganizację struktur 2 Lubelskiej Brygady OT. W nowym podziale, w ramach 2 LBOT znajduje się obecnie 5 batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu.  

Rok 2022 upłynął również pod znakiem intensywnych działań rekrutacyjnych i rozbudowie kadry zawodowej 2 LBOT. Szeregi brygady zasiliło około 850 nowych żołnierzy i obecnie brygada liczy ponad 3150 żołnierzy. W sumie liczebność WOT pod koniec roku przekroczyła 36 tys. żołnierzy, w tym blisko 32 tys. ochotników oraz ponad 4 tys. żołnierzy zawodowych. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią ponad 20% formacji, a średnia wieku żołnierza OT to 33 lata. Pod koniec roku do WOT ruszyły również powołania żołnierzy rezerwy, którzy będą pełnić służbę w ramach aktywnej rezerwy.

Ważnym wydarzeniem zamykającym pewien rozdział w historii 2 Lubelskiej Brygady OT było zakończenie służby na stanowisku dowódcy przez płk. Tadeusza Nastarowicza i przekazanie obowiązków na ręce zastępcy dowódcy brygady ppłk. Sławomira Miazgi, który będzie pełnić tą funkcję do czasu wyznaczenia nowego dowódcy.

Intensywne szkolenia i doskonalenie kompetencji

Rok 2022 obfitował w szkolenia. Lubelska Brygada OT oprócz weekendowych szkoleń rotacyjnych, zrealizowała w sumie 8 szkoleń podstawowych dla nowych ochotników i 6 szkoleń wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy. Przeprowadzono 9 szkoleń zintegrowanych na poligonach w Nowej Dębie, Wędrzynie oraz w stałych rejonach odpowiedzialności. W maju lubelscy terytorialsi u boku wojsk operacyjnych i sojuszników z NATO brali udział w ćwiczeniu Defender Europe 2022, które miało na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO. Z kolei w sierpniu wzięli udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami operacyjnymi pk. HUZAR-22.

Żołnierze 2 LBOT doskonalili również swoje umiejętności na licznych kursach i szkoleniach, m.in.: dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye, operatorów systemu amunicji krążącej WARMATE, uczestniczyli także w szkoleniach niszczenia celów opancerzonych. Lubelscy terytorialsi wielokrotnie brali udział w szkoleniach z medycyny pola walki, organizowanych, m.in. przez instruktorów z Gwardii Narodowej USA. Udział w tych zajęciach pozwolił na budowę tzw. kompetencji podwójnego zastosowania, przydatnych zarówno podczas działań bojowych, katastrof czy zdarzeń masowych.

Bezpieczeństwo wschodniej granicy – operacja „Silne Wsparcie”

W 2022 roku Lubelska Brygada realizowała operację „Silne Wsparcie”, której celem było wzmocnienie odporności mieszkańców regionu przygranicznego w województwie lubelskim na zagrożenia o charakterze hybrydowym. Od początku operacji tj. od września 2021 r. do działań zostali skierowani terytorialsi z Lubelszczyzny i Podlasia, a wraz ze wzrostem liczby nielegalnych przekroczeń granicy, w działania wspierające Straż Graniczną zaangażowano również żołnierzy z pozostałych brygad WOT. W kulminacyjnym momencie granicę ochraniało blisko 2 tys. terytorialsów. Do wsparcia z powietrza zaangażowano Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye z Grup Rozpoznania Obrazowego. Operatorzy wykonali w sumie ponad 2300 godzin lotów, w tym ponad 1500 godzin w 2 LBOT. Żołnierze WOT prowadzili patrole piesze i mobilne, a na Lubelszczyźnie, ze względu na specyfikę terenu przygranicznego, prowadzono również patrole konne oraz patrole wodne na rzece Bug.

„Niezawodna Pomoc” dla uchodźców z Ukrainy

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, Polacy szeroko otworzyli swoje serca i granice dla uchodźców z Ukrainy. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach wydał decyzję o skierowaniu żołnierzy WOT do wsparcia działań samorządów, administracji publicznej i Straży Granicznej. Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT wspierali 11 punktów recepcyjnych i 4 punkty informacyjne dla uchodźców w naszym województwie. W sposób szczególny byli zaangażowani w organizację pomocy uchodźcom na Dworcu PKP w Chełmie, gdzie w szczytowym momencie przyjmowali ok. 1,5 tys. uchodźców na dobę. Do dziś lubelscy terytorialsi pomagają w rozładunku transportów w Wojewódzkim Punkcie Przyjęć Pomocy Humanitarnej w Lublinie.

W ramach operacji „Niezawodna Pomoc” WOT w sumie udzieliły wsparcia blisko 2,5 mln. uchodźcom, z czego ponad 685 tysiącom zapewniono transport do miejsc na terenie całego kraju i poza jego granicami. Przetransportowano również ponad 1585 ton materiałów niezbędnych do egzystencji i udzielenia doraźnej pomocy uchodźcom.

Zarządzanie kryzysowe

W kwietniu 2022 r. weszły w życie zapisy ustawy o obronie Ojczyzny, w myśl której Wojskom Obrony Terytorialnej powierzono niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Zgodnie z ustawą Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT zastąpili dotychczasowych szefów WSzW i stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.

W ubiegłym roku 2 LBOT przeprowadziła kilka szkoleń ze służbami z użyciem różnych scenariuszy wydarzeń. Jednym z przedsięwzięć szkoleniowych z zarządzania kryzysowego było ćwiczenie pk. „Przyjazna Energia-2022” w Radzyniu Podlaskim, na wypadek wystąpienia przerw w dostawie prądu. Z kolei w powiecie biłgorajskim terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniach zgrywających siły i środki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego pk. „Korczów-22”.

Inne formy zaangażowania społecznego

W natłoku obowiązków żołnierze WOT nie zapomnieli o podjętym zobowiązaniu w stosunku do bohaterów i poprzedników - żołnierzy Armii Krajowej. Od początku działalności lubelscy terytorialsi szczególną opieką otaczają kombatantów i weteranów w swoim stałym rejonie odpowiedzialności, organizując spotkania okolicznościowe i różne akcje pomocowe. Swoim zaangażowaniem i codzienną służbą zapewniają kombatantów, że ich marzenia i dążenia do wolnej i niepodległej ojczyzny nie były mrzonkami.

Kolejną formą społecznego zaangażowania terytorialsów są akcje HDK. Obecnie w 2 LBOT służy ponad 600 Honorowych Dawców Krwi, którzy w 2022 roku oddali do regionalnych centrów krwi na Lubelszczyźnie ponad 500 litrów krwi. Ponadto wzrosła do 300 liczba zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku wśród żołnierzy 2 LBOT.

>>> ZDJĘCIA <<<



2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoListopad 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Najnowsze Informacje