Szkolenie
Oprócz standardowych szkoleń (czyli podstawowego, wyrównawczego, rotacyjnego i zintegrowanego) terytorialsi ciechanowskiej Brygady skorzystali z dodatkowych możliwości podnoszenia swoich kompetencji. Z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO szkolili się podczas kursu strzelców wyborowych i snajperów, medycyny pola walki, tygodniowego modułu VI oraz VII edycji kursu podoficerskiego Sonda, kursu rozwijania bezpośrednich kompetencji przywódczych Potential Non-Commissioned Officer (PNCO), kursu przetrwania w niskich temperaturach oraz z czarnej taktyki (Urban Excercise). Pod okiem instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz Centrum Szkolenia WOT nauczyli się obsługiwać przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. Brali ponadto udział w kursach działań rozpoznawczych oraz poszukiwawczo-ratowniczych.
Wspieranie – i w kryzysie, i przy święcie
Żołnierze 5. MBOT przez cały rok wspierali Straż Graniczną, prowadząc działania patrolowe w strefie przy granicy z Białorusią. Zaangażowali się w relokację uchodźców z Ukrainy, jak również w pomoc bezpośrednią, organizując zbiórki materialne dla osób przebywających w tymczasowych miejscach zakwaterowania. W okresie przed świętami Bożego Narodzenia organizowali zbiórki żywności, ubrań i środków czystości dla domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także dla najbardziej potrzebujących rodzin. Nie zapomnieli także o pomocy weteranom.
Ustawa o obronie Ojczyzny powierzyła Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. W związku z tym w 2022 roku żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Przyjazna Energia”. Wspólnie z pracownikami Energa Operator zrealizowali ćwiczenie zakładające przywrócenie dostawy prądu mieszkańcom Ciechanowa. Brygada zawarła też porozumienia z dostawcami energii: Energa Operator oraz PGE Dystrybucja.
Na ćwiczeniach się nie skończyło. W lutym terytorialsi pomagali usunąć skutki przejścia frontu atmosferycznego, który dokonał znacznych zniszczeń infrastruktury energetycznej w powiecie mławskim. We wrześniu zaopatrywali mieszkańców gminy Baboszewo w wodę pitną, której dostawy zostały przerwane po wykryciu skażenia w tamtejszym rurociągu.
Krwiodawstwo i sport
W 2022 roku żołnierze 5. MBOT zasilili system krwiodawstwa i krwiolecznictwa blisko 350 litrami krwi. W grudniu w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbyła się VII Gala Honorowego Krwiodawstwa, podczas której uhonorowano odznaką szer. Piekarzewskiego, który do tej pory oddał ponad 6 litrów krwi.
Wojsko brało także udział w licznych zawodach sportowych. W kwietniu Brygada oddała hołd swojemu patronowi organizując „Bieg Roja”. W czerwcu na stadionie MOSiR w Ciechanowie odbył się otwarty trening lekkoatletyczny, który poprowadziła multimedalistka i finalistka dwóch olimpiad, Lidia Chojecka-Leandro. W czerwcu reprezentacja 5. MBOT sięgnęła po złoto drużynowo i indywidualnie na zawodach strzeleckich „GROTowisko 2022”. Zwieńczeniem wakacyjnych aktywności terytorialsów był Norwegian Foot March – prestiżowy marszobieg zorganizowany przez sojuszników z NATO. Do rywalizacji na 30 kilometrowym dystansie stanęło ponad 400 żołnierzy. Na 3 miejscu klasyfikacji generalnej kobiet z teamu mazowieckich terytorialsów znalazła się st. szer. Marta, która dotarła na metę po 4 godzinach 23 minutach.
GALERIA ZDJĘĆ
.jpg)
Elżbieta Obrębska, rzecznik prasowy MBOT
Opracowanie: ab
DW