KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Poczta Polska upamiętnia Żołnierzy Wyklętych emisją znaczka i wystawą filatelistyczną
2022-03-01 11:50:41 Artykuł czytany 26 razy


1 marca 2022 roku, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek upamiętniający postać Józefa Franczaka ps. „Laluś" – partyzanta podziemia niepodległościowego, który przez 18 lat wymykał się komunistom. Równolegle Spółka otwiera wystawę prezentującą dotychczasowe wydawnictwa filatelistyczne, związane z postaciami „Niezłomnych", którą będzie można zobaczyć w kilku miejscach w kraju.


Znaczek, z wizerunkiem „Lalusia", wykonany został na kanwie fotografii z przełomu 1938/39 r., pochodzącej z prywatnego archiwum rodzinnego. Autor projektu Adam Kultys umieścił w tle znaczka biało-czerwone barwy narodowe. Na dole znaczka znalazła się nazwa emisji Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", a na górze napis POLSKA. W piwnicach kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8 więzieni byli Polacy, których władza ludowa uznała za niepożądanych przez reżim – m.in. żołnierzy AK oraz innych patriotycznych organizacji niepodległościowych.

– Rokrocznie 1 marca składamy hołd Bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy nie zaprzestali walki o wolną i suwerenną Polskę po zainstalowaniu przez sowietów marionetkowej „władzy ludowej". „Żołnierze Niezłomni" wykazali się przy tym niezwykłą odwagą, męstwem, wręcz poświęcili życie dla sprawy polskiej  – zaznacza Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej. –  W misję Poczty Polskiej wpisane jest hołdowanie pamięci narodowej i popularyzowanie wartości oraz postaw patriotycznych, co też czynimy m.in. poprzez nasze emisje filatelistyczne. Z dumą od 6 lat wystawiamy te miniaturowe pomniki na cześć naszych Bohaterów narodowych – dodaje Tomasz Zdzikot.

„Ponieważ żyli prawem wilka, Historia o nich głucho milczy" – pisał w wierszu „Wilki" Zbigniew Herbert o żołnierzach podziemia antykomunistycznego, którzy po II wojnie nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę. Jednym z nich był tropiony i ścigany listem gończym przez bezpiekę, wymykający się obławom przez 18 lat od zakończenia wojny – legendarny partyzant Lubelszczyzny Józef Franczak „Laluś".

W II RP Bohater naszego znaczka służył w plutonie żandarmerii na Kresach. Po agresji dwóch sąsiadów Polski trafił do sowieckiej niewoli, skąd udało mu się zbiec i dołączyć do szeregów ZWZ i AK. Od wiosny 1947 roku należał do jednego z partyzanckich oddziałów organizacji Wolność i Niezawisłość, operujących w lasach chełmskich i lubartowskich.  Od 1949 roku „Laluś" zaczął ukrywać się w pojedynkę. Niekiedy dołączał jedynie do oddziału dowodzonego przez podporucznika „Wiktora", uczestnicząc w kilku akcjach bojowych. Działalność Franczaka skupiała się głównie na eliminowaniu współpracowników bezpieki oraz funkcjonariuszy marionetkowego wobec Moskwy reżimu. Przetrwać „Lalusiowi" przez te długie lata pomagało wiele osób. Zimami pomieszkiwał u zaufanych rolników, z kolei w porze letniej najczęściej ukrywał się w lasach. Ostatni Żołnierz Niezłomny zginął podczas obławy 21 października 1963 roku. „Lalusia" zdradził krewny, współpracownik SB.

Na nagrobku sierżanta „Lalusia" umieszczono słowa: „Poświęcił życie za wolność Ojczyzny, której nie doczekał".
Pośmiertnie został uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a data i miejsce śmierci bohaterskiego „Lalusia" zostały upamiętnione na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
– Miłość do Ojczyzny, jak miłość do matki, wymaga czasem radykalnych działań i lojalności. Podobnie jest z umiłowaniem wolności, które często niesie ze sobą ryzyko poświęceń i ofiary. Z tych dwóch powodów żołnierze podziemia antykomunistycznego długie lata po wojnie nie złożyli broni. Ścigani, katowani, mordowani, „odczłowieczani" i w końcu zapomniani – uczą nas, jak dziś kochać Ojczyznę-Matkę, jak być lojalnym i jak bronić wolności do ostatniej kropli krwi. Obowiązkiem Poczty Polskiej jest nieustannie odnawiać pamięć o „Żołnierzach Wyklętych" i uczyć nowe pokolenia, co oznacza być Polakiem. Wierzę, że nasz nowy znaczek z serii niesie ze sobą właśnie takie przesłanie – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

Oprócz znaczka do obiegu trafia również koperta FDC (Pierwszego Dnia Obiegu). Grafika na kopercie przedstawia zdjęcie Józefa Franczaka w gronie dowódców patroli oddziału „Uskoka" podczas narady. Od lewej: Stanisław Kuchciewicz "Wiktor", Julian Kowalczyk "Cichy", Józef Franczak "Laluś", Walenty Waśkowicz "Strzała". Fotografia zrobiona w maju 1948 roku pochodzi z Archiwum IPN. Kompozycję graficzną uzupełnia należący do sierżanta Franczaka medalik z łańcuszkiem, który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Tegoroczna emisja jest kontynuacją zapoczątkowanej w 2016 roku serii znaczków, która przypomina sylwetki żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Pierwszy walor z cyklu „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" poświęcony był majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka". W roku 2019 spółka wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik". W 2021 roku na walorze znalazła się postać pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług". Temat uzupełniają też znaczki z serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych" z 2017 roku, z ryngrafami por. Franciszka Majewskiego ps. „Słony", st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój", z roku 2018 z ryngrafami rtm. Witolda Pileckiego ps. „Witold" i Danuty Siedzikówny ps. „Inka" oraz z 2020 roku z ryngrafami ks. kpt. Władysława Gurgacza ps. „Sem" i por. Henryka Jastrzębskiego ps. „Zbych". Poza obiema seriami w 2017 roku ukazał się znaczek z Franciszkiem Selmanowiczem ps. „Zagończyk".

Od 1 marca br. w Izbie Pamięci „Strzelecka 8" w Warszawie można zapoznać się z wystawą wszystkich tych wydawnictw filatelistycznych, związanych z postaciami „Niezłomnych", jakie wprowadziła do obiegu Poczta Polska. Prezentacja walorów w stolicy zakończy się 13 marca, by następnie trafić do innych miejsc w kraju. Wystawę ujrzeć będzie można w kilku większych Urzędach Pocztowych na terenie Polski:
- 1-13 marca – Izba Pamięci „Strzelecka 8" w Warszawie
- 16-27 marca – Urząd Pocztowy Bydgoszcz 1
- 30 marca – 10 kwietnia – Urząd Pocztowy Gorzów 1
- 13-24 kwietnia – Urząd Pocztowy Szczecin 1

Docelowym miejscem prezentacji naszej wystawy będzie jej ekspozycja od 4 maja w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

O znaczku:

autor projektu: Adam Kultys
liczba znaczków: 1
wartość: 4,50 zł
nakład: 168 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 51 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 1 marca 2022 r.

Emisja znaczka z wizerunkiem „Lalusia" powstała dzięki zaangażowaniu i życzliwości Marka Franczaka – syna sierżanta Józefa Franczaka.



inf., fot/ www.poczta-polska.pl
[ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoListopad 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Najnowsze Informacje