KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Podwyżka akcyzy – ważą się losy branży spirytusowej i polskich rolników
2021-11-25 14:07:41 Artykuł czytany 76 razy


Wzrost akcyzy o 10 proc. w 2022 r. i o 5 proc. rocznie w kolejnych latach na wyroby alkoholowe osłabi konkurencyjność polskich producentów i zaszkodzi rolnikom dostarczającym surowce do ich wytworzenia – przestrzega w swoim stanowisku Instytut Staszica. Rolnictwo to ważny sektor dla całego przemysłu spirytusowego – rocznie polskie gorzelnie przerabiają kilkadziesiąt tys. ton ziemniaków i kilkaset tys. ton zboża.


Z danych Instytutu Staszica wynika, że polskie gorzelnie przerabiają rocznie ok. 50 tys. ton ziemniaków i ok. 750 tys. ton zboża. Z 224 mln litrów wódki, która jest produkowana w ciągu roku, na eksport trafia niemal 50 mln litrów. – „Trudno nie oczekiwać, że „krocząca akcyza” pozostanie bez wpływu na polskie rolnictwo” – czytamy w najnowszym stanowisku Instytutu Staszica w kontekście planowanego wzrostu akcyzy. Rolnicy są ważnym partnerem dla branży alkoholowej, która zagospodarowuje spore nadwyżki produkcji rolnej. W tym duchu wypowiada się także ekspert Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zwracając uwagę, że „na podwyżce akcyzy mogą ucierpieć producenci rzemieślniczych alkoholi – nalewek czy wódek regionalnych, a także rolnicy i sadownicy dostarczający surowce do ich wytworzenia”.  

W związku z podwyżką podatku akcyzowego, na horyzoncie pojawi się szereg nowych problemów gospodarczych. Na podwyżce podatku ucierpią głównie krajowe firmy, które mają znaczący udział w rynku mocnych alkoholi w Polsce (blisko 51% rynku wyrobów spirytusowych należy do polskich producentów). Pozycja rynkowa wielu legendarnych, polskich marek jak Żubrówka, Soplica czy Absolwent, będzie gorsza od tych z branży browarniczej. – „Flagowe marki, które ostatnio powróciły w polskie ręce i mogłyby stać się lokomotywą rodzimego eksportu, stracą pozycję konkurencyjną na rzecz branży piwowarskiej” – powiedział Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.  

Eksperci przypominają też, że aktualnie akcyza na napoje spirytusowe wynosi w Polsce 40 proc. i jest jedną z najwyższych – nie tylko wśród krajów UE, jak np. Niemcy, ale także w porównaniu m.in. z Ukrainą. To szczególnie ważne z uwagi na galopującą inflację, rosnące ceny żywności, a także wysokie ceny paliwa, energii i kosztów pracy – co łącznie stanowi duże obciążenie dla prowadzenia działalności gospodarczej. – „Polska gospodarka zmaga się z najwyższą inflacją od 20 lat. Podnoszenie stawek podatku akcyzowego ad hoc aż o 10 proc. od stycznia nowego roku, a w kolejnych latach rocznie o 5 proc., pogłębi to zjawisko” – podkreśla prezes Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Na wzroście akcyzy stracą konsumenci, gdyż podatek wywinduje ceny produktów. Skutkiem podwyżek będzie zmiana struktury sprzedaży, w tym rozrost szarej strefy. Spodziewany wzrost cen na alkohole spowoduje aktywizację grup przestępczych związanych z nielegalnym obrotem tymi wyrobami, poza kontrolą inspekcji państwowych i ze stratą dla budżetu.

Polityka fiskalna państwa powinna być prowadzona w sposób przemyślany, zaplanowany i z odpowiednim czasem komunikowana. Biznes wskazuje na trudności z jakimi przychodzi im się mierzyć w codziennej działalności, w tym niepokój związany z niepewnym otoczeniem regulacyjnym i brakiem przewidywalności tworzonego prawa. „Przedsiębiorcy funkcjonują bowiem od jednej, niezapowiedzianej podwyżki do drugiej – a ich przykłady można mnożyć, od opłaty cukrowej, recyklingowej po podwyżki podatków. Bardzo trudno jest prowadzić biznes w takim otoczeniu i planować inwestycje na przyszłość” – komentuje prezes KIG. I dodaje, że „prawo nie powinno być wprowadzane z pominięciem odpowiedniego vacatio legis, należy uwzględnić też aktualną sytuację makroekonomiczną” – dodaje.  

Pozornie stawki wzrastają dla piwa i napojów spirytusowych o tyle samo, szacunkowo jednak, w ciągu tych pięciu lat, cena butelki wódki wzrośnie o ponad 6 zł (łącznie z VAT), a piwa zaledwie o 26 groszy. Utrzymanie preferencyjnych stawek akcyzy na piwa jest w tej sytuacji dla polskich producentów spirytusowych trudne do zaakceptowania. Ich zdaniem nie tylko nie wpłyną na ograniczanie spożycia alkoholu, co mogą jeszcze dodatkowo zwiększyć udział piwa w rynku. Dlatego, zdaniem ekspertów Instytutu, warto zastanowić się nad zmniejszeniem różnicy w obciążeniu akcyzowym między napojami spirytusowymi a alkoholami niskoprocentowymi.

Przypominamy, że ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy) zakłada podniesienie stawek akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń. Przewiduje, że od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie ze 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczanej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów. W noweli zapisano ponadto harmonogram – na lata 2023–27 – podwyżek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie corocznie o 5 proc., a w wypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego – podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc.

W środę, 24 listopada nad ustawą o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw odbyła się dyskusja w Senacie. Głosowanie w Senacie zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia - ostatni dzień obrad wyznaczono na piątek (26 listopada). Po tym ustawa trafi ponownie do Sejmu, najbliższe posiedzenie zaplanowano na 1-2 grudnia.

Inf. pras.

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoListopad 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Najnowsze Informacje