KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu - Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich
2022-11-21 17:56:40 Artykuł czytany 86 razy


„Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” to pilotażowy projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przygotowany we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego inauguracja odbyła się 14 października z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy w Golądkowie, w powiecie pułtuskim.


W uroczystości uczestniczyli także: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, sekretarz stanu w MRiRW Anna Gembicka oraz szef gabinetu politycznego Przemysław Bednarski. Obecni byli również: pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński i prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska.

– Projekt ma być przygotowaniem członków Kół Gospodyń Wiejskich do cyfryzacji, do korzystania z jej dobrodziejstw. Ma on przyczynić się do przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu i pomagać w codziennym życiu, także w takich prozaicznych czynnościach, jak np. robienie przelewów przez Internet. Dzięki takim działaniom możliwe jest szerokie upowszechnianie wiedzy cyfrowej – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Projekt realizowany jest przez „Edukację Bez Barier - Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce” we współpracy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i objęty jest patronatem honorowym wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Adresowany jest do osób zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich, które są w różnym wieku, cechują się różnym poziomem wykształcenia, umiejętnościami technicznymi i różnymi potrzebami oraz preferencjami. Szkolenia mają na celu zmniejszenie zjawiska wykluczenia cyfrowego i społecznego kobiet i społeczności wiejskich, ułatwienia im i ich rodzinom codziennego funkcjonowania oraz zwiększenia dostępu do wielu dziedzin życia, co pośrednio przyczyni się do zrównoważonego rozwoju wsi.

Otwarcie pracowni komputerowej


W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wraz z wiceminister Anną Gembicką i przedstawicielami firmy Intel, otworzyli szkolną pracownię komputerową przeznaczoną do wdrażania Sztucznej Inteligencji w zastosowaniach rolniczych.

– Otwarcie pracowni INTEL w szkole rolniczej w Golądkowie, to kontynuacja myśli patronki tej szkoły - Jadwigi Dziubińskiej. Rolnictwo jest dziedziną nowoczesną, a dziś szczególnie potrzebuje cyfryzacji – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Wicepremier zwrócił uwagę, że dzisiejsze rolnictwo wykorzystuje nowe technologie. Aplikacja podpowiada rolnikowi, jakie środki ochrony roślin i w jakiej dawce zastosować. W rolnictwie wykorzystuje się nawet obserwacje z kosmosu. Możliwości są wielkie.

Program szkoleniowy Intel jest i będzie realizowany w szkołach rolniczych. Technologie cyfrowe stają się w nich bardziej popularne, a zasób wiadomości w tym zakresie coraz większy.

– Rolnik to bardzo ważny zawód, a żeby wykonywać go dobrze, nie wystarczy tylko szeroka wiedza rolnicza. Dziś potrzebne są nowoczesne technologie, do których zaliczamy sztuczną inteligencję – zwrócił uwagę wicepremier Henryk Kowalczyk. Współpraca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z firmą Intel w ramach porozumienia ma polegać na podnoszeniu kompetencji cyfrowych w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie: organizacji w tych szkołach programów szkoleniowych dotyczących Sztucznej Inteligencji i pokrewnych kompetencji cyfrowych, wdrażania w nich pilotażowego programu szkoleniowego z dziedziny Sztucznej Inteligencji opartego na programie Intel® AI for Future Workforce.

Ponad 11,62 mld zł przekazane rolnikom w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i obszarowych


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 17 października przekazuje na konta rolników zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 r.

Do 15 listopada wykonane zostały przelewy na kwotę ponad 11,62 mld zł. Realizacja zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast 1 grudnia br. rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za 2022 r. W tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie ubiega się 1,265 mln rolników. Pula środków na ten cel to ok. 16,96 mld zł. Polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych z PROW – 85 proc. należnych dopłat. Zaliczki będą wypłacane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE).

Do 15 listopada w ramach zaliczek ponad 1,13 mln beneficjentów otrzymało płatności bezpośrednie w wysokości 9,84 mld zł. W ramach płatności obszarowych z PROW 2014–2020 na konta 768 tys. gospodarzy przelano ponad 1,78 mld zł. Środki przekazywane będą wyłącznie na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów.Więcej na www.minrol.gov.pl
Inf. Pras.
MR
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje