KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Przekazanie obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady OT
2022-11-30 16:55:07 Artykuł czytany 130 razy


29 listopada na Placu Litewskim w Lublinie odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonii towarzyszył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła.


Podczas uroczystego apelu nastąpiło przekazanie obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez płk. Tadeusza Nastarowicza na ręce płk. Sławomira Miazgi, dotychczasowego zastępcy dowódcy brygady, który będzie pełnił tę funkcję do czasu wyznaczenia nowego dowódcy 2 LBOT. Głównym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – symbolu sławy wojennej, honoru i męstwa oraz proporca rozpoznawczego dowódcy 2 LBOT.
 
Uroczystość odbyła się w obecności gen. broni Wiesława Kukuły, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz licznie zgromadzonych gości, w tym dowódców brygad OT, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, przedstawicieli instytucji wojskowych i cywilnych, kombatantów, żołnierzy oraz pracowników 2 LBOT.  

Dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła zwracając się do płk. Nastarowicza, powiedział - Przybyłem na dzisiejszą uroczystość zdania obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie tyle z obowiązku wynikającego z mojego stanowiska, co z głębokiej potrzeby zamanifestowania mojej wdzięczności dla osiągnięć twórcy i pierwszego dowódcy brygady płk. Tadeusza Nastarowicza. Podczas służby płk Nastarowicz zmaterializował swoje talenty, ale również niebagatelne wcześniejsze doświadczenie (…). Brygada dowodzona przez pułkownika Nastarowicza nigdy mnie nie zwiodła, a oliwkowy beret jej żołnierzy, tutaj na Lubelszczyźnie, szybko stał się synonimem niezawodności i siły więzi, jakie łączą żołnierzy z tutejszą wspaniałą społecznością.
 
Pułkownik Tadeusz Nastarowicz podziękował za bardzo dobrą współpracę swoim przełożonym, środowisku wojskowemu, władzom państwowym i samorządowi lubelskiemu, przedstawicielom szkolnictwa oraz podwładnym. - Budowanie jednostki wojskowej to jak droga na szczyt, zawsze prowadzi pod górkę, dlatego też samemu nie można podołać temu i potrzeba osób, które służą pomocną dłonią, radą, motywują i przypominają – nie poddawaj się, dasz radę. Dlatego dzisiaj chciałbym podziękować takim osobom (...) Dziękuje również moim podwładnym - sól ziemi i oczko w głowie każdego dowódcy. Za te ponad 2 tysiące dni wspólnej służby dziękuję wam, że wytrwaliście przy mnie, motywowaliście mnie, pokazaliście mi inne sposoby dowodzenia wojskiem. Dużo się od was nauczyłem i mam nadzieję, że działało to w obie strony. – powiedział płk Nastarowicz.

W imieniu własnym, marszałka województwa lubelskiego oraz prezydenta miasta Lublin głos zabrał wojewoda lubelski Lech Sprawka. - Można by wymieniać dziesiątki sytuacji kryzysowych w których na WOT, na 2 LBOT zawsze można było liczyć. To my jesteśmy dłużnikami, Pan wierzycielem. Dlatego też składam dziś wielkie podziękowania. (…) Następnie zwracając się do ppłk. Sławomira Miazgi wojewoda powiedział – Panie pułkowniku meldujemy gotowość do wspaniałej współpracy, a tak naprawdę to my zwracamy się o tą współpracę, na rzecz dobra mieszkańców naszego miasta i naszego województwa.

Płk Tadeusz Nastarowicz objął funkcję dowódcy 2 Lubelskiej Brygady OT w dniu 8 sierpnia 2016 roku. Jako dowódca skutecznie kierował operacjami przeciwepidemicznymi „Odporna Wiosna” i „Trwała Odporność” na Lubelszczyźnie. Dowodził również operacją wsparcia i ochrony ludności na terenie przygranicznym pod kryptonimem „Silne Wsparcie” oraz Zgrupowaniem Zadaniowym odpowiedzialnym za zabezpieczenie i obronę granicy z Białorusią w ramach operacji „Gryf”. Brygada pod jego dowództwem realizowała również operację wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy pk. „Niezawodna Pomoc”.

Pod dowództwem płk. Nastarowicza 2 LBOT dwukrotnie otrzymała prestiżowe wyróżnienia za osiągnięte wyniki. W 2019 r. płk Nastarowicz odebrał z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy flagę RP, w dowód uznania dla lubelskiej brygady za szczególne zasługi w działalności społecznej i kulturalnej oraz rozpowszechnianie patriotyzmu. W 2021 r. 2 LBOT została wyróżniona tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za najlepsze wyniki w działalności służbowej w 2020 r. – to jedno z ważniejszych wyróżnień, jakie może być przyznane jednostce wojskowej. Podczas tegorocznych uroczystości z okazji święta WOT i jubileuszu 5-lecia formacji, płk Nastarowicz otrzymał z rąk ministra obrony narodowej Szablę Honorową Wojska Polskiego za wybitny dorobek w służbie wojskowej na stanowisku dowódcy brygady.

Z dniem 1 grudnia 2022 r. decyzją wicepremiera – ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, płk Tadeusz Nastarowicz został wyznaczony na stanowisko dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Etat ten zaszeregowany jest do stopnia generała brygady.

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje