Początek zmagań zaplanowano na Lubelszczyźnie. Kolarze pojadą z Lublina do Chełma przez Roztocze. Drugi etap może pretendować do miana królewskiego. Start z perły polskiego renesansu – Zamościa, a finisz w Przemyślu, jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Trasa wiedzie m.in. przez Kalwarię Pacławską, gdzie zostanie rozegrana górska premia. Sam finisz usytuowany został na podjeździe, którego nachylenie sięga 13–15 procent. – Ten etap prawdopodobnie ustawi klasyfikację generalną, ale jeszcze nie przesądzi o losach wyścigu, bo dalej też jest sporo trudności – zaznacza Czesław Lang.
Trzeci etap zacznie się w Sanoku, a kolarze przejadą m.in. przez Solinę, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Kalwarię Pacławską, Łańcut. Finisz zostanie rozegrany na ulicach Rzeszowa. Natomiast start czwartego odcinka będzie w Tarnowie. Malownicza trasa prowadzi wzdłuż rzeki Dunajec. Peleton przejedzie przez Krościenko, Łapszankę i dotrze do finiszu na dobrze znanym podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej przy Bukovina Resort.
Piąty dzień rywalizacji to start z Chochołowa, gminy Czarny Dunajec i jazda do Bielska-Białej. Zanim peleton dojedzie do ciekawej końcówki na ulicach miasta, wcześniej przejedzie przez Babią Górę, Przegibek i Kocierz. Szósty etap to niespełna 18-kilometrowa jazda indywidualna na czas w Katowicach, która na pewno będzie miała wpływ na klasyfikację generalną. Wielki finał, to siódmy odcinek z Zabrza do Krakowa i finisz przy Błoniach. Tam poznamy triumfatora 78. Tour de Pologne UCI World Tour.
– Nowa trasa to jedno, ale stawiamy też mocno na innowacyjność. Partnerem wyścigu została belgijska firma Boplan, która opracowała nowatorskie systemy zabezpieczeń. Sprawdziły się już podczas belgijskich klasyków rangi World Tour, a nasz narodowy wyścig będzie pierwszą imprezą etapową tego prestiżowego cyklu, która wykorzysta innowacyjne bandy, bariery i inne rozwiązania marki Boplan. Możliwe jest to dzięki wsparciu naszego partnera, firmy Drutex, największego producenta okien w Polsce, która pomoże nam logistycznie przeprowadzić tę operację – mówi Czesław Lang.
78 Tour de Pologne UCI World Tour będzie pokazywany w wyjątkowej oprawie. Sygnał wyprodukuje Telewizja Polska wspólnie z francuską firmą Atlantic Media, dzięki czemu impreza zostanie zaprezentowana na najwyższym światowym poziomie. – Kibice zobaczą około pięciu godzin transmisji telewizyjnej z każdego etapu. W naszym kraju wyścig będzie można oglądać w TVP Sport i TVP 1, ale planowana jest też transmisja do wielu krajów z całego świata – zaznacza wicemistrz olimpijski z Moskwy.
W wyścigu wystartuje 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy z „dzikimi kartami”, w tym reprezentacja Polski, a imprezę poprzedzi transmisja z prezentacji ekip. W 78. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyli w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter LOTOS, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Najlepszy Polak LOTOS, zwycięzca etapu DRUTEX, klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.
Przy okazji 2. etapu w Arłamowie odbędzie się też ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, który jest częścią cyklu ORLEN Lang Team Race. Tradycyjnie odbędzie się też Tour de Pologne Junior, czyli cykl czterech wyścigów dla dzieci i młodzieży.
Firma Lang Team nawiązała też współpracę z Polską Organizacją Turystyczną. – Wspólnie będziemy promowali bon turystyczny. Chcemy zachęcać Polaków do wykorzystania go przy okazji podróży po pięknych zakątkach Polski. Promocja naszego kraju od lat jest dla nas bardzo ważna, a wyścig przejeżdża przez niezwykłe miejsca naszego kraju – powiedział Czesław Lang.
ETAP 1
09.08.2021 Etap 1 – Lublin – Chełm / 216 km
Uroczysty start 78. Tour de Pologne zaplanowano na placu Zamkowym w Lublinie. Etap prowadzi przez urokliwe i bogate w walory przyrodnicze tereny Lubelszczyzny, w tym Powiatu Lubelskiego. Na trasie znajdą się trzy Lotne Premie LOTTO: w Batorzu, Godziszowie oraz Krasnymstawie i trzy Premie Górskie PZU III kategorii – w Błażku, Antolinie oraz Hoszni Abramowskiej a 100 km przed metą poznamy zwycięzcę Premii Specjalnej z okazji 100lecia Przeglądu Sportowego. Etap wymagający, z licznymi podjazdami, meta w Chełmie.

ETAP 2
Zamość – Przemyśl / 201 km
Etap rozpocznie się w mieście idealnym jak nazywany jest Zamość. Kolarze pożegnają się z Lubelszczyzną i przeniosą się na Podkarpacie. Trasa nie będzie łatwa, szykuje się zażarta walka i wyczerpujący finisz. Do zdobycia kilka premii: dwie Premie Lotne LOTTO w Krasnobrodzie i w Józefowie, dwie Premie Górskie PZU III kategorii – w Wólce Husińskiej i Gruszowej i Premia Górska PZU II kategorii w Kalwarii Pacławskiej

ETAP 3
Sanok – Rzeszów / 226 km
Trzeciego dnia Tour de Pologne pozostaje w województwie podkarpackim. Start na rynku w Sanoku. Kolejny dzień rywalizacji i ponad 200 kilometrów do pokonania. Trasa wiedzie przez Ustrzyki Dolne, Hotel Arłamów, Łańcut, linię mety kolarze miną w Rzeszowie. Etap wymagający, ale zarazem obfitujący w premie: trzy Premie Lotne LOTTO – w Ustrzykach Dolnych, Kańczudze i Łańcucie, dwie Premie Górskie PZU II kategorii – Hotel Arłamów i Kalwaria Pacławska oraz Premia Górska PZU III kategorii w Gruszowej.

ETAP 4
Grupa Azoty, Tarnów – Bukovina Resort / 160 km
Pierwszy raz podczas tegorocznego Tour de Pologne kolarze będą mieli do pokonania mniej niż 200 kilometrów. Zapierająca dech w piersiach panorama Tatr, sąsiedztwo Tatrzańskiego Parku Narodowego i trudna trasa. Ratunkiem mogą być cienie podhalańskich lasów. Kolarze będą finiszować w Bukowinie Tatrzańskiej. Na trasie do zdobycia Premia Górska PZU III kategorii w Lubince, dwie Premie Górskie PZU II kategorii w Chomranicach i Łapszance oraz dwie Premie Lotne LOTTO w Zakliczynie i Krościenku nad Dunajcem.

ETAP 5
Chochołów, gmina Czarny Dunajec – Bielsko-Biała / 173 km
Chochołowskie Termy będą pierwszym akcentem piątego etapu 78. Tour de Pologne. Przejazd przez żywy skansen ludowej architektury – Chochołów, malownicze góry, Beskid Andrychowski. Teren pofałdowany, wiele podjazdów. Widowiskowy finisz w Bielsku-Białej, gdzie kolarzy czekają trzy okrążenia. Na trasie zaplanowano następujące premie: trzy Premie Górskie PZU I kategorii – Przełęcz Krowiarki, Kocierz i Przełęcz Przegibek oraz Premia Lotna LOTTO w Gminie Andrychów.

ETAP 6
Katowice / Jazda indywidualna na czas 19 km
Czas na Katowice. W stolicy województwa śląskiego czeka na kolarzy jazda indywidualna na czas na 19-kilometrowej trasie, z dużą ilością odcinków prostych. Przejazd przez zabytkowy Nikiszowiec, meta przy pomniku Powstańców Śląskich.

ETAP 7
Zabrze – Kraków / 145 km
Start ostatniego etapu 78. Tour de Pologne zaplanowano w Zabrzu. Kolarze przejadą z województwa śląskiego do województwa małopolskiego. Ciekawy etap dla sprinterów, z finiszem na krakowskich Błoniach. Inaczej niż w ubiegłych latach – runda powiększona. W Łaziskach kolarze powalczą o Premię Górską PZU III kategorii. Na czterdziestym kilometrze po starcie do zdobycia Premia Lotna LOTTO upamiętniającą rocznicę strajku w Kopalni Piast a na 65 kilometrze do mety Premia specjalna z okazji Jubileuszu 65-lecia Totalizatora Sportowego.


Inf. pras.
Js