R E K L A M ALUBARTÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kilometry w imię pokoju
2022-07-12 09:07:05 Artykuł czytany 193 razy


W pierwszych dniach lipca pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa" odbyła się XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. W tym roku, na szlak wyjechało ponad 70 grup z różnych części Polski. Wśród nich byli pielgrzymi rowerowi z Uścimowa. O tym, jak przebiegała wędrówka, czytamy w relacji nadesłanej do naszej redakcji.


Pielgrzymki do świętych miejsc są zjawiskiem głęboko zakorzenionym w naszej kulturze. Dla tysięcy wierzących Polaków sezon letni nie jest kompletny bez uhonorowania go wędrówką do stóp Matki Najświętszej w cudownym obrazie. Udają się do niej zdrowi i chorzy, całe rodziny i osoby samotne, pieszo, autokarem lub, jak w tym przypadku, rowerem.
    
XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę wyrusza w pierwszych dniach lipca, by spotkać się tradycyjnie w drugą sobotę miesiąca w katedrze i na uroczystej mszy świętej na wałach jasnogórskiego sanktuarium. W zależności od odległości, grupy wyruszają stopniowo, w swoim tempie, często dzieląc się przeżyciami na facebook-owej stronie Pielgrzymki Rowerowej z całą kolarską społecznością. W tym roku, na szlak wyjechało ponad 70 grup z różnych części Polski.

Grupa ze Starego Uścimowa wyruszyła w niedzielę 3 lipca, w składzie czternastu osób, młodzieży i opiekunów. Trasa prowadziła ich przez takie miejscowości jak Kock, Poizdów, Moszczankę, Dęblin, Czarnolas, Zwoleń, Sadek, Skarżysko Kamienną, Szydłówek, Rudę Maleniecką i Radomsko, skąd w piątek dojechali do Częstochowy. W drodze zwiedzali mijane zabytki, modlili się w okolicznych kościołach oraz odwiedzali znajomych co roku oczekujących ich na trasie.
    
Rankiem 9 lipca, w dniu finału pielgrzymki, rowerzyści zgromadzili się w katedrze, skąd wyruszyć mieli w ostatni odcinek drogi. Pielgrzymi wzięli udział w konferencji, którą zainaugurował ks. kan. Jerzy Grochowski, koordynator pielgrzymki rowerowej.

W tym roku myślą przewodnią był szeroko rozumiany pokój, zgodnie z hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa". W czasie spotkania wygłoszone zostały trzy świadectwa. Pielgrzymi opowiadali o swoich doświadczeniach we wspólnocie pielgrzymkowej; o panującej w niej jedności, otrzymanym wsparciu i wszechobecnej chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Podkreślona została również waga modlitewnego przygotowania do drogi.

Następnie przemówił ksiądz biskup. Odwołując się bezpośrednio do hasła przewodniego, zachęcał do starania się o pokój. Starania te powinny mieć swój początek w domach rodzinnych, których stałość wynika z dobrze wypełnionych obowiązków.

Po zakończeniu konferencji, biskup udzielił błogosławieństwa, a pielgrzymi udali się przed katedrę aby zrobić pamiątkowe zdjęcie, po czym eskortowana przez policję, grupa ok. 1200 rowerzystów wyruszyła ulicami miasta w kierunku Jasnej Góry.

Uroczysta eucharystia na szczycie rozpoczęła się o 11:30. Przewodniczył jej ks. bp Marian Rojek, biskup diecezjalny diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Liturgię przygotowali pielgrzymi z Biłgoraja, przy ołtarzu służyli lektorzy z Grupy Rowerowej Uścimów. Za oprawę muzyczną odpowiadała grupa z parafii Sulbiny, przygotowana przez p. Joannę.

Po oficjalnym zakończeniu, rowerzyści powoli udali się w drogę do domów, umocnieni słowami księdza biskupa, duchowym wsparciem, które mogli odczuć na trasie oraz nieporównywalnym do niczego poczuciem wspólnoty. Wielu z nich udało się w tą drogę po raz kolejny, równie wielu odważyło się na taki wyczyn po raz pierwszy. Obserwując panującą wśród tłumu atmosferę, czytając pełne entuzjazmu komentarze i oglądając uśmiechnięte twarze na zdjęciach, łatwo można wyobrazić sobie, że nie odstawią rowerów na długo, a za rok znów razem uklękniemy przed świętym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

K. Skowronek

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Lubartów

w lewoWrzesień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje