R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pierwszy koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie
2022-05-09 07:04:34 Artykuł czytany 187 razy


W najbliższą niedzielę, 15 maja odbędzie się w Łukowie pierwszy z koncertów X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Wystąpią Chór Kameralny KOE oraz dyrektor artystyczny Festiwalu, Mateusz Rzewuski. Koncertu, poświęconego Świętemu Janowi Pawłowi II będzie można wysłuchać m.in. na antenie Katolickiego Radia Podlasie.Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na pierwszy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, który odbędzie się w niedzielę 15 maja w Kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie. W programie o godz. 18.00 Msza Święta Polska na sopran, chór i organy oraz o godz. 19.00 koncert. Wystąpią: Mateusz Rzewuski (Łuków/Warszawa) – organy oraz Chór Kameralny KOE (Sokołów Podlaski), dyrygent - Aneta Mroczek. Wstęp wolny. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo w łukowskim kościele, na stronie YouTube Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM.

Koncert rozpoczynający jubileuszową edycję festiwalu został poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II. W programie koncertu zostaną zaprezentowane utwory Tadeusza Maklakiewicza – Msza góralska na chór, solistów oraz organy - kompozytor Jan Maklakiewicz (1899-1954), chóralne utwory ku czci Świętego Jana Pawła II oraz utwory na organy solo niemieckiego kompozytora doby romantyzmu Johannesa Brahmsa. Zwieńczeniem koncertu będą autorskie improwizacje na tematy polskie.

Biografie artystów:
Mateusz Rzewuski – urodzony w Łukowie, organista, doktor sztuk muzycznych. Mateusz jest jednym z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach: w Polsce – studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w Niemczech – studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera, we Francji – studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux’a otrzymując dyplom „Concertiste” oraz w Szwajcarii – studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera.

Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka uzyskał w 2018 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji.
Mateusz Rzewuski koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach: w 21 krajach Europy, w Australii, Nowej Zelandii, USA, Korei Południowej, Hongkongu i innych, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Brał także czynny udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Michaela Radulescu, Daniela Rotha i innych.

Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii (2011), w Legnicy (2013), w Bardzie (2013) - I nagroda, w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa (2015) - II nagroda oraz w Białymstoku (2017) - I nagroda.

Jest również stypendystą Prezydenta Miasta Warszawy oraz Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mateusz otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech.

Mateusz Rzewuski od 2013 roku zajmuje się również działalnością menadżerską i animacją kultury. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej oraz
na Pradze Południe w Warszawie.
W tym roku Dekretem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy został nominowany na członka Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.


Chór Kameralny KOE - powstał w lutym 2016 roku w Sokołowie Podlaskim. W ciągu pierwszych pięciu lat istnienia wystąpił ponad stukrotnie, biorąc udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Poprzez swą intensywną i bogatą działalność Chór promuje Miasto Sokołów Podlaski, zdobywając czołowe nagrody na festiwalach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.

Zespół skupia ludzi w różnym wieku – młodzież licealną, studentów oraz osoby dorosłe wielu zawodów, których łączy wszakże zamiłowanie do muzyki. Nadrzędną ideą jest niesienie radości poprzez śpiew oraz dzielenie się swoją pasją, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji muzyki chóralnej oraz poszerzanie dziedzictwa kultury. Cele te Chór osiąga zarówno poprzez pracę nad rozwojem umiejętności wokalnych podczas intensywnych prób i warsztatów, jak również poprzez aktywny udział w konkursach i festiwalach, a także dzięki pełnemu pasji i poświęcenia udziałowi w uroczystościach państwowych i innych.

Jako czterogłosowy, kameralny chór mieszany KOE wykonuje a cappella dzieła wokalne należące zarówno do kanonu chóralistyki jak i dzieła współczesne, a także utwory muzyki rozrywkowej. Kilka miesięcy temu, z okazji 5-lecia działalności Chór wydał swoją pierwszą płytę pt. „Auxilium Christianorum”. Po koncercie będzie można ją nabyć.

20 marca tego roku Chór KOE wystąpił podczas koncertu pieśni pasyjnych „O Crux Ave” w Parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie. Następnie sokołowski Chór pojechał na tournee do Włoch, gdzie wystąpił m.in. w Bazylice Św. Piotra podczas Mszy Świętej przy grobie Świętego Jana Pawła II w Watykanie, w Sanktuarium Matki Bożej del Perpetuo Soccorso w Rzymie, w Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie oraz w Kościele Św. Pankracego w Rzymie.

Aneta Mroczek (ur. 1990) – dyrygent i założyciel Chóru KOE. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury chóralnej prof. dr hab. Dariusza Zimnickiego. Od 2012 roku związana jest z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. W 2015 roku wróciła na stałe do swojego rodzinnego miasta Sokołowa Podlaskiego, gdzie prowadzi aktywną działalność artystyczno - pedagogiczną. Od 2018 roku pełni obowiązki dyrektora nowo powstałej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim.


Patronat Honorowy nad X Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Bp Kazimierz Gurda, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski, Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie Ks. Andrzej Sochal oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz.

Organizatorzy: Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski.
Mecenasi wydarzenia: Powiat Łukowski, kwiaciarnia Łąki Pąki, Centrum Konferencyjno - Wypoczynkowe Parisel Palace oraz PPH Iwonex Drukarnia. Patronat medialny: Katolickie Radio Podlasie.
AKup  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoCzerwiec 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje