R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Koncert muzyki kościelnej w Jeleńcu
2022-10-28 19:19:25 Artykuł czytany 278 razy


W najbliższą niedzielę, 30 października w kościele parafialnym w Jeleńcu odbędzie się koncert w ramach Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej. Muzyczne wydarzenie rozpocznie się po Mszy św. o godz. 12:00.  Wystąpią Stanisław Maryjewski (organy) oraz Andrzej Gładysz (baryton).


Andrzej Gładysz urodził się w Tuchowie (woj. małopolskie). Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Tarnowie (2005). Magister historii (2009) i muzykologii (2011) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Doktor nauk humanistycznych (2015), wykładowca historii muzyki w Instytucie Muzykologii KUL. Obdarzony oryginalnym ciepłym głosem o dużej skali (tenorowej i barytonowej), z powodzeniem odnajduje się zarówno w repertuarze poważnym, jak i rozrywkowym.

Naukę śpiewu rozpoczął w dzieciństwie pod okiem ojca, dra Jana Gładysza – kompozytora, dyrygenta i organisty. Kontynuował ją na warsztatach prowadzonych przez Dorotę Laskowiecką, Piotra Kusiewicza, Tomasza Janczaka i Andrzeja Witlewskiego, a także jako uczestnik World’s University Orchestra and Choir w Walencji w 2010 roku.

Od początku studiów związany z Chórem Akademickim KUL, z którym występuje jako solista na koncertach zespołu w Polsce i za granicą (większość krajów Europy oraz Argentyna, Korea Płd., Meksyk). W jego repertuarze solowym znajdują się m.in.: Pasja wg św. Marka J.S. Bacha, Te Deum A.M. Charpentiera oraz A. Brucknera, Missasolemnis in B i Missa ex B Maksymiliana Koperskiego, Msza C-dur Koronacyjna i Missasolemnis in C W.A. Mozarta, StabatMater J. Zeidlera.

Jako solista koncertował również z Krzesimirem Dębskim. Posiada w swoim repertuarze bogaty wybór muzyki patriotycznej i ludowej oraz przebojów 20-lecia międzywojennego.

Od 2010 roku związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie, początkowo jako artysta chóru, z czasem również jako solista. Na lubelskiej scenie prezentował się m.in. w rolach Perczyka (Skrzypek na dachu J. Bocka), Sługi (La Traviata G. Verdiego), Knacka (Hrabia Luksemburg F. Lehara), Oberona (Phantom – upiór w operze M. Yestona), Pana Julka (Paryż Północy w reż. S. Szaciłowskiego), Kapłana (Czarodziejski Flet W. A. Mozarta) a także koncertach The Musical Show i Usta milczą, dusza śpiewa i bajkach Kopciuszek (jako Książę), Bajkolandia (Krasnoludek). Od 2017 roku współpracuje również z warszawską Sceną Gwiazd (Wicehrabia Cascada w Wesołej Wdówce F. Lehara oraz Perczyk w Skrzypku na Dachu J. Bocka).

Od listopada 2013 roku solista Chóru Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie „Lutnia Lubelska”. Uczestniczył m.in. w światowym prawykonaniu Antyfony wg tematu św. Hildegardy z Bingen Bernarda Le Monnier w Filharmonii Lubelskiej, pod batutą kompozytora (2017). Autor scenariuszy audycji patriotycznych i koncertu rejestrowanego przez TVP Historia W cieniu maków czerwonych, a także wielu innych projektów historyczno-muzycznych realizowanych w Lublinie i okolicach; konferansjer, animator kultury. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych z zakresu historii i muzykologii.

Stanisław Maryjewski urodził się w Lublinie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II°  w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie.

Stanisław Maryjewski ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich. Zdobył IV miejsce w konkursie   kompozytorskim organizowanym przez Koło Naukowe Studentów IM KUL oraz wyróżnienie w Studenckim Międzynarodowym Konkursie Organowym w Ružomberoku. Nagrał kilkadziesiąt z muzyką organową. Dokonał wielu premierowych nagrań utworów organowych polskich kompozytorów. Jest także autorem muzyki do pieśni i nabożeństw. Koncertuje w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą. Jako akompaniator współpracuje na stałe z solistami i zespołami.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu „Lubelska Wiosna Organowa”  w Archikatedrze Lubelskiej, festiwalu „Antoniańskie Koncerty Organowe” w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie oraz festiwalu "LaudamusDeum" w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku.

Info i foto: Organizatorzy

DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje