R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: rozpoznać w Nim mądrego przyjaciela
2022-10-22 09:30:23 Artykuł czytany 355 razy


Błogosławiony Carlo potrafił odczytywać znaki czasu. Właściwie odczytał w zniewolonym świecie znak wolności w Chrystusie - wskazał ks. bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. na rozpoczęcie peregrynacji relikwii „Bożego influencera” po diecezji siedleckiej. Wspólna Eucharystia sprawowana w piątkowy wieczór, 21 października w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie stanowiła także początek II Diecezjalnego Forum Młodych.


Biskup siedlecki wskazał, że czas peregrynacji, spotkań młodzieży, diecezjalnego forum ma być okazją do dobrego odczytywania znaków czasu. Aby z uwagą i mądrością obserwować świat, dostrzec obecność Pana Boga i odnaleźć w Nim prawdę, wolność i miłość.

Ksiądz biskup w homilii przypomniał, że Pan Jezus w Ewangelii mówi o konieczności rozpoznawania znaków czasów. Jest to nie tylko umiejętność rozpoznawania zmian w pogodzie; ale jest to przede wszystkim zdolność odczytywania znaków czasu, które prowadzą człowieka wierzącego ku zbawieniu.

Biskup, wskazując na postać bł. Carlo Acutisa przypomniał, że to on, mimo młodego wieku, potrafił odczytywać znaki czasu, odróżniać co było słuszne dla niego, dla jego rozwoju fizycznego i duchowego. Potwierdził to poprzez słowa, które wypowiedział na kilka dni przed śmiercią: „Cieszę się, że umieram tak wcześnie. Bo nie zmarnowałem ani minuty życia na rzeczy, które nie podobałyby się Bogu”.

„Zauważcie, Carlo nie mówi, że uczynił coś co podobało się jego rodzicom, jego przyjaciołom, rówieśnikom, znajomym. Swe działanie odnosił do Boga. On chciał się podobać tylko Bogu. […] Wiedział, że na Jego słowie może się oprzeć” - wskazał biskup siedlecki.

Bł. Carlo widział, jak wielką wartością jest wolność; dostrzegał jak wielu młodych ten dar traci, stając się niewolnikami swych nieprzemyślanych pragnień i propozycji świata. Bł. Carlo Acutis powtarzał: „Naprawdę wolny jest ten, kto czyni wolę Bożą”.

Dziś wiele osób, błędnie odrzuca te prawdę, uznając, że czynienie czyjejś woli jest zaprzeczeniem wolności. - Wolność człowieka jest przy Bogu. Niewola przy złym duchu. Bóg nigdy nie chce czynić z człowieka niewolnika. Przeciwnie, On w swym Synu Jezusie Chrystusie, przez Jego Śmierć i Zmartwychwstanie, uczynił ludzi wolnymi - akcentował bp Gurda.

Ten młody błogosławiony, poznając Boga, bardzo wcześnie odkrył w Nim źródło i tajemnicę wszelkiej miłości. Pan Bóg jest Tym, który kocha i uczy kochać. Tę prawdę bł. Carlo zawarł w następujących słowach: „Jedyne co czyni nas pięknymi w oczach Boga, to sposób w jaki kochamy Jego i naszych bliźnich”.

Źródłem Bożej miłości dla Carlo Acutisa była Eucharystia. Pan Jezus w tajemnicy Najświętszego Sakramentu czeka na każdego, kto potrzebuje miłości, bliskości, obecności. Carlo doświadczał tego podczas adoracji, a największej bliskości i obecności Boga, doświadczał wówczas, gdy przyjmował Go do swego serca w Komunii Świętej.

„Eucharystia stała się dla bł. Carla drogą miłości, „autostradą do nieba”. […] Bł. Carlo przeszedł z życia na ziemi, przez śmierć, do życia w niebie. Był na ziemi blisko Boga. Jemu ufał, Jego kochał. Żył Eucharystią. Jest blisko Boga w niebie. Osiągnął cel, do którego zdążał całym swym sercem” - mówił bp Kazimierz Gurda.

W piątkowy wieczór, młodzi oprócz wspólnej Eucharystii wysłuchali również konferencji tematycznej dotyczącej postaci bł. Carlo Acutisa; wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a także obejrzeli film dokumentalny o młodym błogosławionym.

W sobotę 22 października, w ramach II Diecezjalnego Forum Młodych odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący katechezy w szkole. Będzie to czas prezentacji wyników ankiety dotyczącej katechezy, którą młodzi wypełnili w zeszłym roku szkolnym.

ZDJĘCIA >>> TUTAJ <<<tekst: ks. Marek Weresa
zdjęcia: Anna Kupińska
AKup [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoMaj 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje