Świątynia została wybudowana w latach 1730 - 1770 i jest częścią pobernardyńskiego zespołu klasztornego. Obecnie trwają tam prace konserwatorskie i restauratorskie przy polichromiach w prezbiterium pokrywających ściany i kolebkowe sklepienie z lunetami. Prace polegają na wydobyciu spod wtórnych licznych warstw farby i szpachli, polichromii przedstawiających m.in. postacie świętych, putta trzymające atrybuty męki pańskiej, iluzjonistyczne formy architektoniczne, dekoracje roślinne i marmoryzacje. Na fotografiach pokazano odkrywki poprzedzające właściwe prace konserwatorskie oraz prace na różnych poziomach zaawansowania.
Prace w łukowskiej świątyni prowadzi konserwator zabytków Aleksandra Wysokińska. Spod warstw farby wydobywa na światło dzienne malowidła, które powstały kiedy budowano świątynię. Jak mówi ksiądz proboszcz Andrzej Kieliszek, w efekcie tych prac świątynia zyska taki wygląd, jakiego nie ma żaden inny kościół w okolicy (http://podlasie24.pl/lukow/kosciol/parafia-podwyzszenia-krzyza-swietego-w-lukowie-bedzie-jak-200-lat-temu-358d6.html).
Koszt prac, które mają odkryć co znajduje się na ścianach i suficie prezbiterium, to 295 tys. zł. Część tej kwoty - 135 tys. zł, pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
zdjęcia i informacja: LWKZ Delegatura Biała Podlaska
AKup [ja]