R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Stoczek Łukowski: Pożegnanie śp. księdza prałata Józefa Huszaluka
2022-05-09 16:46:26 Artykuł czytany 3267 razy


Kapłani, rodzina i rzesze parafian pożegnało śp. księdza prałata Józefa Huszaluka. Uroczystościom pogrzebowym, które odbyły się 9 maja w Stoczku Łukowskim, przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda. Śp. ksiądz prałat Józef spoczął w miejscu przez siebie wybranym, na cmentarzu w Stoczku Łukowskim, gdzie przez 36 lat pełnił posługę duszpasterską.


Śp. księdza prałata Józefa Huszaluka żegnali w poniedziałek 9 maja ksiądz biskup Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski, kapłani, rodzina i licznie zgromadzeni parafianie, zarówno z parafii Stoczek Łukowski, jak i z tych, w których pracował. Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda, który podczas homilii mówił o życiu i pracy śp. księdza prałata Józefa:

POSŁUCHAJ

Na zakończenie Mszy Świętej pogrzebowej jako pierwszy ze słowami pożegnania wystąpił ksiądz prałat Henryk Wierzejski. Mówił w imieniu przedstawicieli kolegów kursowych śp. księdza Józefa. Wspomniał ich czasy w seminarium oraz trudne pierwsze lata posługi kapłańskiej. „Dziękuję Ci w imieniu swoim i jedenastu kolegów, którzy zostaliśmy. W ich imieniu zabieram dziś głos. Będziemy pamiętać o Tobie. I mamy nadzieję, że niedługo się spotkamy”.

POSŁUCHAJ


Śp. księdza Józefa, żegnał dziekan Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ksiądz prałat Roman Wiszniewski. O honorowym kanoniku mówił tak: „Ksiądz kanonik Józef w Kapitule Janowskiej wykazał się wielką gorliwością, z zaangażowaniem wypełniał zobowiązania wynikające ze statutu i zadań wyznaczonych w Kapitule przez swojego biskupa. Wspierał także finansowo rozwój kultu Męczenników Podlaskich. W imieniu Kapituły Janowskiej dziękuję Panu Bogu za to dobro, które w ziemskim życiu zostawił tutaj na ziemi ksiądz prałat Józef.

POSŁUCHAJ

„Dzisiaj stajemy z wdzięcznością za życie naszego brata, kapłana księdza prałata Józefa. Dziękujemy za wszelkie dobro, które dokonało się za jego pośrednictwem. Dziękujemy za posługę w rożnych parafiach i za tą obecność, najdłużej w Stoczku Łukowskim. Za wszelkie dobro niech będzie Bóg uwielbiony, za życie i za służbę kapłańską księdza Józefa” - mówił, żegnając zmarłego kapłana, ksiądz prałat Eugeniusz Filipiuk, dziekan dekanatu żelechowskiego.

POSŁUCHAJ

Przed zgromadzonymi na uroczystościach pogrzebowych wystąpił też ksiądz Jarosław Rękawek, dyrektor Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu, gdzie ksiądz Józef spędził swoje ostatnie miesiące życia. „Jego wielkim pragnieniem było zawsze wrócić tu, do Stoczka. Dzisiaj wraca, aby być blisko tych, których tak ukochał, za którymi tęsknił”.

POSŁUCHAJ

W imieniu mieszkańców miasta i gminy Stoczek Łukowski przemawiali burmistrz Marcin Sentkiewicz i wójt Marek Czub. Obaj samorządowcy podkreślali, jak ważny był dla wszystkich parafian ksiądz Józef, który proboszczem w Stoczku Łukowskim był przez 36 lat.

POSŁUCHAJ

Jako ostatni głos zabrał ksiądz proboszcz Sławomir Sulej, który dziękował wszystkim tym, którzy towarzyszyli księdzu Józefowi w jego życiu oraz wszystkim uczestnikom pogrzebowych uroczystości.

POSŁUCHAJ


Śp. ksiądz prałat Józef Huszaluk spoczął na cmentarzu w Stoczku Łukowskim. W miejscu, które sam wybrał, i które było jego domem.

WIĘCEJ ZDJĘĆ << TUTAJ >>
Ks. prałat mgr Józef Jan Huszaluk urodził się 8 kwietnia 1935 roku. Pochodził z Uścimowia Nowego, z parafii Uścimów, w województwie lubelskim i w diecezji siedleckiej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej w latach 1954-1960. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze siedleckiej 17 stycznia 1960 roku  z rąk bpa Ignacego Świrskiego. Jako wikariusz, pracował w parafii Suchożebry (1960-1964). W 1964 roku został proboszczem parafii Witoroż. W 1975 roku został mianowany wikariuszem adiutorem – wiceproboszczem (z władzą proboszcza) w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej. Rok później objął urząd proboszcza parafii Trzebieszów. Podjął prace budowlane w parafii i z pomocą wiernych, wybudowano trzy kaplice mszalne z zapleczem katechetycznym w Leszczance, Brzozowicy Dużej i w Szaniawach Matysach. Kościół parafialny został odnowiony wewnątrz i wyposażony w nowy ołtarz soborowy i pozłocone ołtarze, witraże oraz ławki, a na zewnątrz został otynkowany, zmieniono blachę na dachu kościoła i wieży kościelnej. Otoczenie kościoła zostało zagospodarowane i uporządkowane. Na cmentarzu grzebalnym dokonano remontu i odnowienia kaplicy cmentarnej.

W 1986 roku został mianowany proboszczem parafii Stoczek Łukowski. Jako duszpasterz i proboszcz zakładał, wspierał i prowadził różne parafialne grupy modlitewne, charytatywne i społeczne, a szczególnie troszczył się o Akcję Katolicką, której przekazał do jej biblioteki pokaźny zbiór książek. 11 listopada 1983 roku Ojciec święty Jan Paweł II podniósł go do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości. 8 października 1988 roku biskup siedlecki Jan Mazur mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Janowskiej. W Stoczku Łukowskim przeżywał swoje jubileusze kapłańskie: złoty – 50 lat i diamentowy – 60 lat powołania kapłańskiego.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego, dekretem bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, z dniem 14 lipca 2004 roku został przeniesiony na emeryturę. Zamieszkał w domu parafialnym i w miarę swoich sił pomagał w duszpasterstwie parafialnym.

W ostatnim czasie przeszedł skutki pandemii covid-19, a jej następstwa spowodowały jego osłabienie zdrowotne i brak zdolności samodzielnego poruszania się. Przeniesiony został do Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. Po kilku dniach pobytu trafił do szpitala w Siedlcach na leczenie i tam zmarł 5 maja 2022 roku. Przeżył 87 lata, w tym 62 lata w kapłaństwie.


AKup [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoCzerwiec 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje