Ks. Adam Antonowicz urodził się 3 lipca 1967 r. w Łukowie i w parafii Przemienienia Pańskiego został ochrzczony. Jego rodzicami byli Zdzisław i Maria z Mieczkowskich małżonkowie Antonowicz. W Łukowie odbył naukę w zakresie Szkoły Podstawowej i dalej kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym uzyskując świadectwo maturalne w 1986 r. Jako młodzieniec był aktywnie związany z Ruchem Światło-Życie będąc animatorem i aktywnym członkiem Oazy. Ten wymiar zaangażowania i osobistej pobożności oraz przykładnej i budującej postawy wśród rówieśników, zauważyli jego wychowawcy: katecheta i proboszcz w opinii do seminarium. Zaraz po maturze zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Jego starszy brat – Marek był już kapłanem naszej diecezji wyświęconym w 1986 r. Adam po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych i formacji duchowej, przyjął święcenia kapłańskie 13 czerwca 1992 r. w katedrze siedleckiej z rąk bpa Jana Mazura. Jako wikariusz pracował w parafiach: Łosice - św. Zygmunta (1992-1993), Siedlce - Bożego Ciała (1993- 1994), Biała Podl. – Wniebowzięcia NMP (1994-1996), Parczew – św. Jana Chrzciciela (1996-1997) a w latach 1997-1998 był prefektem religii w Liceum Ogólnokształcącym w Parczewie, ponownie został wikariuszem w Garwolinie – Przemienienia Pańskiego i zaangażował się w opiekę duchową wobec pacjentów szpitala w Garwolinie z zaburzeniami neurologicznymi i psychiatrycznym. Od 2001 r. został kapelanem tego Ośrodka Neuropsychiatrycznej Opieki Zdrowotnej.
W celu doskonalenia i rozwijania swoich umiejętności oraz praktycznego stosowania pomocy uzależnionym: dzieciom i młodzieży, podjął studia i odbył szkolenia specjalistyczne w tym zakresie. W 2004 r. ukończył studia podyplomowe na KUL w Lublinie w zakresie profilaktyki i terapii uzależnień, a także nabył uprawnienia do prowadzenia szkoleń i terapii z narkomanami i chorymi na AIDS.
Uzależnionych w tym zakresie, otoczył pomocą specjalistyczną i duchową, będąc także kapelanem w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i w Szpitalu rejonowym w Garwolinie. Przez pacjentów z uzależnieniami był cenionym i akceptowanym terapeutą, który poświęcał im swoje zdolności, kwalifikacje i życzliwość. Ks. Adam otrzymał także pozwolenie biskupa na podjęcie starań w celu utworzenia w diecezji siedleckiej, stacjonarnego katolickiego ośrodka resocjalizacyjno-rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży. Nie doszło jednak do sfinalizowanie tego projektu z różnych przyczyn.
Ks. Adam poprosił o pozwolenie na pracę duszpasterską wśród polonii w Islandii i w 2013 r. wyjechał do diecezji Reykjavik. Tam został przydzielony do posługi w parafii św. Piotra Apostoła w Akureyri, jako wikariusz, a od 2016 r. został proboszczem parafii św. Jana Ewangelisty w Isafjordur. Za zgodą biskupa siedleckiego i na prośbę biskupa miejsca, ks. Adam otrzymał ekskardynację i został inkardynowany do diecezji Reykjavik 24 maja 2018 r. Zmarł nagle na plebanii 2 listopada 2020 r.
Requiescat in pace.
opr. ks. Bernard Błoński
Msza żałobna za śp. ks. Adama Antonowicza będzie sprawowana w sobotę, 7 listopada, o godz. 11.00 w parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie pod przewodnictwem bpa Grzegorza Suchodolskiego. Na facebook'u parafii będzie można oglądać transmisję uroczystościMsza św. pogrzebowa będzie sprawowana w Reykjaviku we wtorek, 10 listopada o godz.12.00 czasu polskiego. Ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu katedralnym zaraz po mszy żałobnej.
O śmierci i pogrzebie kapłana poinformowano na stronie catholica.isZ wielkim bólem i żalem, ale jednocześnie żywą nadzieją i wiarą w Jezusa, który powiedział: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” informujemy, że 2 listopada nagle w swoim domu zmarł ksiądz Adam Antonowicz, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Stykkishólmur. Wyrażamy ogromne współczucie dla jego bliskich krewnych oraz wszystkich wiernych z parafii, w której posługiwał. Zapraszamy do modlitwy za duszę śp. ks. Adama.
Pogrzeb śp. Ks. Adama Antonowicza odbędzie się we wtorek 10 listopada 2020 r. o godzinie 11.00. w katedrze Chrystusa Króla w Reykjaviku. Ciało naszego zmarłego brata zostanie złożone na cmentarzu katedralnym zaraz po mszy żałobnej. Chętnych, którzy są chcą wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych prosimy o kontakt.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki.
Biskup Dawid i Kuria Diecezji Reykjavik
Zachęcamy do wysłuchania archiwalnych wywiadów ze śp. ks. Adamem Antonowiczem.
Islandia. Czy to kraj misyjny? Czy Polacy szukają księdza, sakramentów, czy to ich trzeba znaleźć? O misjach w kraju „nie-misyjnym”, tym co przytłacza i co cieszy w pracy duszpasterskiej śp ks. Adam Antonowicz opowiadał w 2019 roku w studiu Radia Podlasie. Rozmowę przeprowadziła Joanna Kuczborska, a towarzyszył jej ks. Kazimierz Jóźwik, referent ds. misji w diecezji siedleckiej. POSŁUCHAJCIE w Archiwum Dźwięków KRP >>> http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2020/11/03/ks-adam-antonowicz-o-pracy-duszpasterskiej-na-islandii/
W 2016 r. ks. Antonowicz o swojej pracy duszpasterskiej w Islandii opowiedział naszemu reporterowi Sławomirowi Karczewskiemu. Rozmowy mozna posłuchać również w Archiwum Dźwięków KRP >>> http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2016/09/03/rozmowa-z-ks-adamem-antonowiczem-o-pracy-duszpasterskiej-w-islandii/fot. Archiwum podlasie24.pl
[MSz]/EŁ






























Czerwiec 2026
