R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Z miłości do Polski i w zawierzeniu Bogu… Łukowskie obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej
2022-02-13 23:07:43 Artykuł czytany 1231 razy


Z miłości do Polski i w zawierzeniu Bogu… W niedzielę, 13 lutego w Łukowie sprawowana była Msza Święta w intencji poległych, pomordowanych, zmarłych oraz żyjących oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. W ten sposób Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków uczcił 80. rocznicę powstania tej największej podziemnej armii z czasów II Wojny Światowej.


Uroczystej Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. ks. kan. Andrzej Kieliszek, koncelebrował m.in.: ks. podporucznik Bogumił Lempkowski, homilię wygłosił łukowianin ks. dr hab. Andrzej Kiciński, prof. KUL.



W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Łukowa i powiatu łukowskiego ze sztandarami I batalionu 35. Pułku Armii Krajowej z Jaty, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów. Wśród uczestników byli Ryszard Grafik, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków oraz Tomasz Grochowski - Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów.

- Modlimy się za tych z powiatu łukowskiego, którzy walczyli tutaj na tej ziemi, w tych lasach, wioskach, drogach, które mijamy codziennie do Siedlec. Wiemy gdzie polegli, wiemy że oddali życie, modlimy się dla Nich o życie wieczne a dla nas o to, aby być wiernymi przyrzeczeniu „Z miłości do Polski i w pełnym zaufaniu do Boga”. W tym roku wstawiennictwu majora błogosławionego Stefana Wyszyńskiego polecamy ten trudny czas, kiedy wojna zaczyna powracać – mówił w homilii ks. prof. Andrzej Kiciński. Dalej zauważył, że Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku w dniu świętego Walentego. - I ona wdarła się do naszych serc. Człowiek serce otwiera na coś większego niż ludzka miłość. Armia Krajowa była w każdym powiecie, w każdej gminie.

Zwracając się do Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów - Tomasza Grochowskiego podkreślił, że nie byłoby tak mocnego AK w naszym regionie, gdyby nie odważni ludzie z miejscowości dookoła Łukowa, z dawnego powiatu łukowskiego, takich jak Trzebieszów, Stoczek Łukowski, wiosek – Jedlanka, Gręzówka, Świdry, Świderki, Dminin. - Gdyby Ci nasi przodkowie nie dokarmiali, nie wspomagali... Musimy pamiętać o tych ludziach – podkreślał. Przytoczył świadectwo życia Stanisława Osypińskiego z Łukowa, który po walce w Jacie w szeregach AK, trafił po wojnie do obozu w Szepietowie, gdzie mróz i głód zabrał wielu AK-owców z Lubelszczyzny. Pracował za 40 dkg chleba dziennie, latem jadł pokrzywę, krwawnik, lebiodę. - Błogosławieni, którzy głodowaliście (...). Błogosławieni także, którzy płakaliście, że nazywają was "zaplutymi karłami reakcji", czy obecnie innymi epitetami, ale to Wy weselić się będziecie, bo żyliście uczciwie, z miłości do Polski. I dla Was jest przygotowane Królestwo Niebieskie - mówił kapłan.

Podkreślił, że dziś wszyscy jesteśmy dłużnikami kombatantów , weteranów Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość czy innych, którzy na różnych drogach życia słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość, naszą mentalność,  uczyli nas dążenia do prawdy, pokazywali nam czym jest prawda, miłość i służenie Ojczyźnie (...).

Na zakończenie Eucharystii odśpiewano hymn "Boże, coś Polskę"






Po Mszy Świętej nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym Świętego Rocha.

Do udziału w obchodach 80. rocznicy powstania Armii Krajowej zaprosili Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i ksiądz kanonik Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

Warto dodać, że w niedzielę, 13 lutego Msze św. w parafii Podwyższenia Krzyża Św. uświetniał chór Vies Bonus z Mińska Na Białorusi.





ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ /fot.: Paweł Przeździak/




---------------------
80 lat temu powstała Armia Krajowa, największa organizacja konspiracyjna w okupowanej przez Niemców Europie. 14 lutego 1942 roku naczelny wódz generał Władysław Sikorski podpisał rozkaz zmieniający nazwę Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym momencie powstała organizacja zrzeszająca kilkaset tysięcy członków w całym kraju, posiadająca własny wywiad, zdolna do produkcji własnej broni automatycznej, a nawet do działań odwetowych na terytorium Niemiec. Fenomen Armii Krajowej oraz jej skuteczności tkwił w pełnym poparciu polskiego społeczeństwa.

Organizacja zrzeszała ludzi pochodzących z różnych klas społecznych oraz różnych zawodów, wszyscy jednak mieli wspólny cel, niepodległość Polski. "Reszta społeczeństwa popierała państwo podziemne, udzielała pomocy. To wszystko składało się na sukces" - mówi historyk Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego. Historyk Szymon Niedziela podkreśla, że Armia Krajowa w warunkach okupacji i pełnej konspiracji była w stanie nie tylko wytwarzać broń automatyczną produkowaną przez aliantów, ale także opracować i stworzyć własną wersje pistoletu maszynowego. "To wymagało perfekcyjnej organizacji. Można chyba mówić o pewnym cudzie technologicznym. Żeby to zadziałało, przede wszystkim należało mieć zaplecze techniczne i kadrowe, dobrych inżynierów i rusznikarzy" - podkreśla historyk.

Działania AK sięgały nawet poza przedwojenne granice Polski. Dzięki świetnie podrobionym dokumentom, dobrej organizacji oraz odwadze członków, Armia Krajowa była w stanie przeprowadzać ataki odwetowe na terytorium III Rzeszy. Tak działała komórka AK "Zagra-lin" pod dowództwem Bernarda Drzyzgi. "Podłożono bombę na stacji kolejowej w Berlinie, dokonano też zamachu na dworcu we Wrocławiu. Prowadzono akcje sabotażowe skierowane również przeciwko przypadkowym Niemcom" - powiedział Szymon Niedziela.

Największym przedsięwzięciem Armii Krajowej było doprowadzenie do wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym oddziały polskiego państwa podziemnego przez 63 dni walczyły o wyzwolenie stolicy. Ponadto AK walczyła o wyzwolenie między innymi Wilna oraz Lwowa. AK była w stanie przeprowadzać także skuteczne ataki na silne niemieckie garnizony. 1 września 1943 roku grupa 70 partyzantów wyzwoliła miasto Końskie bronione przez prawie 2 tysiące niemieckich żołnierzy. W akcji nie zginął żaden polski żołnierz.

Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku na mocy rozkazu generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka". (źródło: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa)


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Łukowiak
    2022-02-14 08:20:47

    arrow

    Obronność naszego Państwa trzeba w dosłownym słowa tego znaczenia powierzyć Bogu. Nasze siły zbrojne są trochę z papieru??

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoMaj 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje