ZOBACZ ZDJĘCIA
.jpg)
„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wybrzmiały również w parku przy Muzeum Henryka Sienkiewicza. Tam do wspólnego czytania zaprosili powiat łukowski, Muzeum Sienkiewicza, Muzeum Regionalne oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym. Miejsce było wyjątkowe, zważywszy na to, jak ważny dla Sienkiewicza był Mickiewicz. Organizatorzy przypomnieli, że to właśnie Henryk Sienkiewicz był inicjatorem powstania pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. A wśród czytających byli m.in. senator Stanisław Gogacz, starosta, radni powiatowi oraz młodzież z Radoryża Smolanego.
ZOBACZ ZDJĘCIA
.jpg)
W akcję „Narodowego Czytania”, której patronuje Para Prezydencka, włączyli się również mieszkańcy gminy Trzebieszów. W tym roku współorganizatorami akcji były Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszkówny w Celinach, Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebieszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Trzebieszowie, Koło Gospodyń Wiejskich z Gołowierzchów i Koło Gospodyń Wiejskich z Celin. W Szkole Podstawowej w Celinach, gdzie odbywała się akcja, poezję Adama Mickiewicza czytała dyrektor szkoły Agnieszka Izdebska, nauczyciele Urszula Goławska i Marek Kisiel, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Celin i z Gołowierzchów oraz dzieci i młodzież z Celin i Gołowierzchów. Niewątpliwą atrakcją tego wydarzenia było przybycie przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”, którzy zaprezentowali się w tradycyjnych strojach krakowskich.
ZOBACZ ZDJĘCIA
.jpg)
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywało się w sobotę 3 września, a wybór lektury niewątpliwie nawiązywał do obchodów roku 2022 jako Roku Romantyzmu. Za rok lekturą tej ogólnopolskiej akcji będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
zdjęcia i informacja: podlasie24/SP Celiny
AKup/DW