R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nowe „oblicze” łukowskiego muzeum
2022-01-04 16:16:09 Artykuł czytany 906 razy


Zakończył się remont elewacji zabytkowego Konwiktu Szaniawskich, który jest siedzibą łukowskiego Muzeum Regionalnego. Budynek ten, mający już blisko 300 lat, jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków w mieście. Od pół roku był zamknięty dla zwiedzających. Jego otwarcie zaplanowano na 11 stycznia.


W połowie ubiegłego roku rozpoczął się remont Muzeum Regionalnego w Łukowie. Zakończył się w grudniu w tym czasie wykonano roboty rozbiórkowe, ziemne, murarskie, zbrojarskie, elektryczne, tynkarskie i okładzinowe, obróbki blacharskie, roboty malarskie, wykonano elewację, ogrodzenie, renowacji poddano główne drzwi, wymieniono okna oraz zamontowano platformę schodową dla osób niepełnosprawnych. Koszt zadania, które odbywało się pod nazwą „Renowacja elewacji budynku Muzeum Regionalnego w Łukowie wraz z wymianą okien” wyniósł 978 tys. zł. Za wszystko zapłacono z budżetu powiatu łukowskiego.

W czasie kiedy trwał remont muzeum było nieczynne dla zwiedzających. Jego otwarcie, po remoncie, zaplanowano na wtorek 11 stycznia.

Historia Konwiktu Szaniawskich

Fundatorem konwiktu był biskup krakowski Konstanty Felicjan Szaniawski herbu Junosza. Konwikt (od łacińskiego słowa „convictus” - „wspólne mieszkanie”) został ufundowany jako miejsce zakwaterowania dla 10 chłopców z rodu Szaniawskich, pobierających naukę w pobliskiej szkole pijarów.

Tablicę fundacyjną wmurowano 24 września 1730 r., a już 2 lata wcześniej sporządzono dokument, regulujący zasady życia konwiktorów i wyposażenie budynku. Każdy wychowanek miał tu zapewnione nie tylko mieszkanie, ale również bezpłatną naukę, wyżywienie, odzież, korepetycje i opiekę lekarską. Pod jego budowę biskup Szaniawski przeznaczył liczący dwie morgi ogród i łąkę w pobliżu kolegium.

8 października 1731 r. ks. Bernard Padlewski, pierwszy regens konwiktu podpisał plan budowy. Prace budowlane zakończono w 1733 r., w rok po śmierci Konstantego Szaniawskiego. Prawdopodobnie w tymże samym roku oddano budynek konwiktu do użytku.

W wyniku represji po powstaniu listopadowym i zamiany Podlaskiej Szkoły Wojewódzkiej w Łukowie na gimnazjum województwa podlaskiego, pijarzy zostali odsunięci od nauczania, a sam konwikt pełnił odtąd rolę zwykłego internatu. W 1844 r. szkoła wraz z bursą została przeniesiona do Siedlec. W budynku dawnego konwiktu powstały biura kasy powiatowej, akcyzy oraz mieszkania dla urzędników państwowych. Od 1866 r. majątkiem konwiktu rozporządzała Komisja Rządowa Przychodów i Skarbu Królestwa Polskiego.

W 1872 r. nieruchomość stała się własnością prywatną i była nią aż do roku 1962. Pierwszym właścicielem został Ludwik Błociszewski, a po nim jego córka Anna Ostrowska. Od 1897 r. konwikt przeszedł w ręce sędziego Michała Lewoncewicza. Wartość budynku stale rosła, co pozwala przypuszczać, że kolejni właściciele dokonywali w nim niezbędnych prac remontowych.

W 1934 r. parter konwiktu został wydzierżawiony Skarbowi Państwa z przeznaczeniem na Sąd Grodzki, Archiwum i Wydział Hipoteczny. Podczas wojny w budynku rezydowali Niemcy, którzy zorganizowali tu kasyno. Prawdopodobnie z ich inicjatywy przebito wejście główne we frontowej ścianie budynku, likwidując wejście boczne.

Po wojnie, aż do 1963 r. na parterze budynku mieścił się Sąd Powiatowy, Biuro Ewidencji Ludności i Hipoteka. Górną kondygnację zajmowała w tym czasie właścicielka konwiktu, Danuta Lewoncewicz z matką. W 1975 r. na mocy ustawy o ochronie dóbr kultury z dnia 15 marca 1962 r., nieruchomość została sprzedana Skarbowi Państwa.

Od 1964 r. w gmachu Konwiktu mieści się Muzeum Regionalne utworzone z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej. Początkowo muzeum zajmowało tylko połowę parteru budynku. W kolejnych latach muzeum otrzymało cały budynek. W latach 1985 – 1998 trwał gruntowny remont zabytkowego gmachu. W tym czasie eksponaty zgromadzono w tymczasowej siedzibie przy ul. ks. St. Brzóski. Obecnie muzeum dysponuje ośmioma salami wystawowymi, pracownią fotograficzną, pomieszczeniami magazynowymi oraz administracyjnymi. Placówka prowadzi działalność wystawienniczą , edukacyjną, naukową oraz promocyjną. Muzeum jest siedzibą Stowarzyszenia Twórców Ludowych o/w Łukowie oraz TPZŁ. Posiada bogaty księgozbiór dotyczący historii, kultury i sztuki regionu oraz dokumentację fotograficzną licznych obiektów istniejących i nieistniejących z terenu powiatu łukowskiego.

11 stycznia muzeum ponownie zostanie otwarte dla zwiedzających. „Zapraszamy do odwiedzenia naszych wystaw stałych i czasowych, które są systematycznie modernizowane dla Państwa: ,,W polu i w zagrodzie”, ,,Nie tylko miód”, „Łukowskie amonity”, „Łukowski Ośrodek Rzeźby Ludowej”, „Historia Łukowa i Ziemi Łukowskiej”, „Tu mieszkaliśmy – historia łukowskich Żydów”. Jeszcze przez kilka miesięcy będzie można obejrzeć wystawę czasową „Henryk Sienkiewicz znowu w Łukowie”, prezentującą najcenniejsze eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Zapraszamy również do udziału w warsztatach, lekcjach muzealnych oraz konkursach tematycznych organizowanych przez naszą instytucję. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w niedzielę w godz. 11.00 – 15.00. Szczegółowe informacje dotyczące działań zamieszczone są na stronie internetowej placówki oraz profilu społecznościowym Facebook”.

ZOBACZ ZDJĘCIA


zdjęcia i informacja: Muzeum Regionalne w Łukowie

AKup/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • llu
    2022-01-05 20:55:13

    arrow

    czy istnieje jakakolwiek statystyka ile odwiedza ludzi to nasze"muzeum"? poza szkolnymi czasami i przymusowym zwiedzaniem nie znam nikogo kto tam ogląda kamienie

  • Nie podszywaj się
    2022-01-05 15:28:09

    arrow

    cymbale pod nie twój nick i nie mierz swoją obleśną chamską miarą. Nie każdy na klęczkach w zaciszu gabinetów siorbie profity władzy. Pewnie to twoja codzienność. To katolicki portal, masz swoje P... ionki w Łukowie to sobie tam tokuj

  • do Pinky
    2022-01-05 13:30:36

    arrow

    Pegon, zamilknij już!

  • powiatowy
    2022-01-05 11:47:34

    arrow

    Dobrze że pan Mariusz ma ochronę pana Janusza bo i tu Pinokio by obsadził jakiegoś partyjniaka albo partyjniaczkę.

  • Hobby to jest:)
    2022-01-05 10:23:47

    arrow

    Nasz Kochany Starosta po prostu lubi się zajmować muzeami (nie tylko w Łukowie :)) To ja Jarząbek :) Bravo!

  • Andrju
    2022-01-05 09:52:35

    arrow

    Otrzyj twarz...coś Ci spływa:(

  • @sukces
    2022-01-05 09:42:02

    arrow

    Ale żeś dowalił wazeliny, że można wpaść w poślizg???

  • do@Sukces...
    2022-01-05 07:35:42

    arrow

    Daj mu spokój! Chłopina jest mistrzem sarkazmu.

  • Pinky
    2022-01-05 02:33:48

    arrow

    Wymalowanie na nowo budynku sukces kulturalny na miare powiatu ! Poważnie ? A jakie to sukcesy są powiatu w drugim bardziej znanym muzeum ziemi łukowskiej ? Tam nie ma sądów czy prokuratury ?

  • @Sukces...
    2022-01-04 21:55:11

    arrow

    Głębiej jeszcze wejdź...

  • Sukces panie starosto, sukces.
    2022-01-04 18:32:27

    arrow

    Oto obserwujemy kolejną dobrą zmianę w kulturze łukowskiej. Zapyziałe niedofinansowane przybytki kultury, wreszcie wyrywają się spod panowania zatęchłych czasów, wiecznych, wszystkowiedzących, ugłaskanych przez notabli minionej epoki, niewzruszonych kustoszy. Trzeba było dobrej zmiany, by duch nowoczesności, tchnął nowego ducha pamięci i tożsamości w nasze łukowskie skarby. Pan Starosta robi to samo co robił w mieście jako burmistrz. Wszędzie gdzie działa, mamy wartość dodaną w kulturze naszego regionu. Tak trzymać panie starosto, tak trzymać.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje