R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: mosty skracają dystans
2022-07-29 11:23:08 Artykuł czytany 281 razy


„Mosty 2021” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Jego głównym celem jest wsparcie uchodźców z Afganistanu, ewakuowanych przez polskie władze w sierpniu ubiegłego roku.


„Mosty 2021” to kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” wspierający integrację uchodźców ze społeczeństwem przyjmującym. Jest on finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny. Rozpoczął się na początku tego roku i potrwa do końca sierpnia. Idea projektu pojawiła się w momencie, kiedy do łukowskiego ośrodka trafiła grupa z Afganistanu, ewakuowana przez polskie władze w ubiegłym roku.

W czwartek 28 lipca w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyła się prezencja działań podejmowanych w ramach projektu „Mosty 2021”. O tym co działo się w ośrodku przez minione miesiące opowiadała Magdalena Kawa ze Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. W relacji zaprezentowanej mediom, czytamy:

Skąd pomysł na projekt?

Projekt, którego finansowanie jest możliwe dzięki Funduszom EOG w ramach programu Aktywni Obywatele-Fundusz Regionalny rozpoczął się na początku 2022 roku i potrwa do końca sierpnia. Grupą docelową zaplanowanych działań są osoby mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie oraz społeczność lokalna. Idea projektu pojawiła się w momencie, kiedy do łukowskiego ośrodka trafiła grupa Afganek i Afgańczyków ewakuowanych przez polskie władze. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” bardzo szybko rozpoczęło działania wspierające dla tych osób, jednocześnie nie przestając działać na rzecz dotychczasowych mieszkańców i mieszkanek ośrodka.

Wsparcie uchodźców i uchodźczyń


Jednym z działań zaplanowanych w projekcie były lekcje języka polskiego dla osób ewakuowanych z Afganistanu. I choć grupa afgańskich uchodźców i uchodźczyń w przeciągu kilku miesięcy opuściła ośrodek i przeprowadziła się do innych miast lub wyjechała z Polski to część osób kontynuowała udział w projekcie ucząc się zdalnie języka polskiego. Spośród innych zaplanowanych aktywności wymienić można wsparcie psychologiczne i kulturowe, lekcje języka angielskiego i zajęcia artystyczno - edukacyjne dla dzieci. W ośrodku zatrudniona została asystentka kulturowa – Zalina Tavgereeve, która sama przeszła przed drogę starania się o nadanie statusu uchodźcy.

Pomoc dla pomagających

W projekcie zaplanowano także warsztaty i spotkanie adresowane do osób, którzy na co dzień udzielają pomocy uchodźcom i uchodźczyniom. Ostatnie miesiące pokazują, że coraz większa część polskiego społeczeństwa bezpośrednio wspiera osoby z doświadczeniem uchodźstwa. Dla wielu z nich jest to bardzo obciążające doświadczenie, dlatego w ramach projektu zaprosiliśmy dr Lidię Chylewską - Barakat o podzielenie się swoją wiedzą na temat tego jak radzić sobie w sytuacji niepewności, jak pomagać i jednocześnie dbać o siebie.

Docieranie z informacją

Czwartkowe wydarzenie było elementem zaplanowanych działań komunikacyjnych. W Stowarzyszeniu „Dla Ziemi” staramy się także docierać z informacją o sytuacji uchodźców i uchodźczyń do społeczności lokalnej – mówiła prowadząca spotkanie Magdalena Kawa. Organizacji zależy także na budowaniu relacji pomiędzy nowo przybyłymi oraz społeczeństwem przyjmującym. Stąd zaproszenie na wydarzenie adresowane było do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Łukowa, także tych, którzy w mieście rozpoczęli nowe życie, będąc w trakcie procedury uchodźczej lub już po jej zakończeniu. Dzięki temu w czwartkowe popołudnie szansę na wspólną rozmowę z uchodźcami i uchodźczyniami mieli przedstawiciele władz miasta: Mateusz Popławski zastępca burmistrza oraz Waldemar Siurek sekretarz miasta, a także wszystkie te osoby, które pojawiły się w parku podczas kuglarskich zajęć dla dzieci.

Wspólny spacer i odkrywanie wielokulturowości

Jednym z ostatnich działań projektowych jest zaplanowany na sierpień spacer wielokulturowy. Poprowadzi go Grzegorz Skwarek – dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich i pozwoli spojrzeć na różnorodność kulturową miasta w dwóch perspektywach – historycznej, po której pozostały ślady i wspomnienia oraz tej współczesnej, z którą na co dzień spotykają się mieszkające w Łukowie osoby.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Kwota dotacji 14 852,37 EURO.

Już po zakończeniu spotkania rozmawialiśmy z Magdaleną Kawą. Opowiedziała nam ona o działalności Stowarzyszenia, o podejmowanych działaniach i o tym, czemu mają one służyć:

POSŁUCHAJ


GALERIA ZDJĘĆinformacja i zdjęcia: Stowarzyszenie „Dla Ziemi”/Grzegorz Lipiński/podlasie24

AKup [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • sztuka dla sztuki
  2022-07-29 14:24:03

  arrow

  ale ktoś z tego ma utrzymanie

 • Róża
  2022-07-29 13:32:15

  arrow

  A gdzie ci uchodźcy

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoPaźdzernik 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje