W czwartek 28 lipca w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyła się prezencja działań podejmowanych w ramach projektu „Mosty 2021”. O tym co działo się w ośrodku przez minione miesiące opowiadała Magdalena Kawa ze Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. W relacji zaprezentowanej mediom, czytamy:
Skąd pomysł na projekt?
Projekt, którego finansowanie jest możliwe dzięki Funduszom EOG w ramach programu Aktywni Obywatele-Fundusz Regionalny rozpoczął się na początku 2022 roku i potrwa do końca sierpnia. Grupą docelową zaplanowanych działań są osoby mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie oraz społeczność lokalna. Idea projektu pojawiła się w momencie, kiedy do łukowskiego ośrodka trafiła grupa Afganek i Afgańczyków ewakuowanych przez polskie władze. Stowarzyszenie „Dla Ziemi” bardzo szybko rozpoczęło działania wspierające dla tych osób, jednocześnie nie przestając działać na rzecz dotychczasowych mieszkańców i mieszkanek ośrodka.
Wsparcie uchodźców i uchodźczyń
Jednym z działań zaplanowanych w projekcie były lekcje języka polskiego dla osób ewakuowanych z Afganistanu. I choć grupa afgańskich uchodźców i uchodźczyń w przeciągu kilku miesięcy opuściła ośrodek i przeprowadziła się do innych miast lub wyjechała z Polski to część osób kontynuowała udział w projekcie ucząc się zdalnie języka polskiego. Spośród innych zaplanowanych aktywności wymienić można wsparcie psychologiczne i kulturowe, lekcje języka angielskiego i zajęcia artystyczno - edukacyjne dla dzieci. W ośrodku zatrudniona została asystentka kulturowa – Zalina Tavgereeve, która sama przeszła przed drogę starania się o nadanie statusu uchodźcy.
Pomoc dla pomagających
W projekcie zaplanowano także warsztaty i spotkanie adresowane do osób, którzy na co dzień udzielają pomocy uchodźcom i uchodźczyniom. Ostatnie miesiące pokazują, że coraz większa część polskiego społeczeństwa bezpośrednio wspiera osoby z doświadczeniem uchodźstwa. Dla wielu z nich jest to bardzo obciążające doświadczenie, dlatego w ramach projektu zaprosiliśmy dr Lidię Chylewską - Barakat o podzielenie się swoją wiedzą na temat tego jak radzić sobie w sytuacji niepewności, jak pomagać i jednocześnie dbać o siebie.
Docieranie z informacją
Czwartkowe wydarzenie było elementem zaplanowanych działań komunikacyjnych. W Stowarzyszeniu „Dla Ziemi” staramy się także docierać z informacją o sytuacji uchodźców i uchodźczyń do społeczności lokalnej – mówiła prowadząca spotkanie Magdalena Kawa. Organizacji zależy także na budowaniu relacji pomiędzy nowo przybyłymi oraz społeczeństwem przyjmującym. Stąd zaproszenie na wydarzenie adresowane było do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Łukowa, także tych, którzy w mieście rozpoczęli nowe życie, będąc w trakcie procedury uchodźczej lub już po jej zakończeniu. Dzięki temu w czwartkowe popołudnie szansę na wspólną rozmowę z uchodźcami i uchodźczyniami mieli przedstawiciele władz miasta: Mateusz Popławski zastępca burmistrza oraz Waldemar Siurek sekretarz miasta, a także wszystkie te osoby, które pojawiły się w parku podczas kuglarskich zajęć dla dzieci.
Wspólny spacer i odkrywanie wielokulturowości
Jednym z ostatnich działań projektowych jest zaplanowany na sierpień spacer wielokulturowy. Poprowadzi go Grzegorz Skwarek – dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich i pozwoli spojrzeć na różnorodność kulturową miasta w dwóch perspektywach – historycznej, po której pozostały ślady i wspomnienia oraz tej współczesnej, z którą na co dzień spotykają się mieszkające w Łukowie osoby.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Kwota dotacji 14 852,37 EURO.
Już po zakończeniu spotkania rozmawialiśmy z Magdaleną Kawą. Opowiedziała nam ona o działalności Stowarzyszenia, o podejmowanych działaniach i o tym, czemu mają one służyć:
POSŁUCHAJ |
GALERIA ZDJĘĆ
informacja i zdjęcia: Stowarzyszenie „Dla Ziemi”/Grzegorz Lipiński/podlasie24
AKup [ja]