.jpg)
Mieszkańcy Ziemi Łukowskiej i Ziemi Siedleckiej! Rodacy!
Stajemy dziś do apelu w 153. rocznicę wybuchu w noc z 22/23 stycznia 1863 roku Powstania Styczniowego. Stajemy w miejscu kryjówki Bohatera Narodowego ks. Stanisława Brzóski i jego towarzyszy, przy pomniku upamiętniającym niezłomnego duchownego człowieka, w uroczysku leśnym leśnictwa Dąbrówka, aby oddać cześć i hołd najlepszym Synom narodu polskiego, którzy nie wahali się oddać życia w zrywie powstańczym o wyzwolenie Ojczyzny spod niewoli zaborcy – carskiej Rosji.
Do Was wołam powstańcy i wszyscy uczestnicy zrywu narodowego z Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi i Ukrainy, którzy podjęliście walkę o wyzwolenie spod jarzma rosyjskiego zaborcy, a których prochy rozsiane są na terenie dawnej i obecnej Rzeczypospolitej.
STAŃCIE DO APELU!
KTÓRYCH SERCA WOŁAŁY O WOLNOŚĆ!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Wzywam przywódców powstania Ludwika Mierosławskiego, Mariana Langiewicza, Romualda Traugutta oraz oddziały powstańcze walczące na terenie województwa podlaskiego i Ziemi Łukowskiej pod dowództwem: generała Michała Heydenreicha (Heidenreicha) pseud. Kruk, podpułkowników: Walerego Wróblewskiego, Adama Zielińskiego, Marcina Borelowskiego pseud. Lelewel, Tytusa O’Briena pseud. Grzymała, Karola Krysińskiego, Józefa Jankowskiego pseud. Szydłowski, Czyżewicza – Gozdawy, Naczelnika Województwa Podlaskiego Władysława Rawicza, Naczelnika Cywilnego Miasta Łuków ks. Stanisława Brzóskę, Gustawa Zakrzewskiego szlachcica z Ciechomina oraz innych.
STAŃCIE DO APELU!
KTÓRYCH OFIARA PRZYWIODŁA POLSKĘ DO WOLNOŚCI!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Wzywam powstańców poległych na Ziemi Łukowskiej w potyczkach i bitwach o Łuków, pod Gręzówką, Staninem, Wolą Okrzejską, Krzywdą, Różą, Stara Wróbliną, Fiukówką i na terenie innych powiatów oraz pochowanych na cmentarzu św. Rocha w Łukowie, cmentarzach parafialnych Adamowa, Stoczka Łukowskiego, Kocka, w miejscowościach Wnętrzne, Mysłów, Wilczyska, Osiny, Stara Wróblina, Wólka Zastawska i Zastawie, w lesie Gułowskim i w innych miejscach dawnego województwa Podlaskiego.
STAŃCIE DO APELU!
KTÓRYCH KREW ZROSIŁA POLSKĄ ZIEMIĘ!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Do Was wołam członkowie Rządu Narodowego straceni na stokach warszawskiej cytadeli: generale Romualdzie Trauguttcie, Rafale Krajewski, Józefie Toczyski, Romanie Żuliński i Janie Jeziorański. Do Was wołam straceni w Sokołowie Podlaskim księże generale brygady Stanisławie Brzósko – Naczelny Kapelanie Wojsk Polskich i Franciszku Wilczyński adiutancie generała. Do Was wołam - wszystkich straconych uczestników powstania. Składam Wam hołd za odwagę, patriotyzm, męczeńską śmierć w imię wolności i odrodzenia Państwa Polskiego.
STAŃCIE DO APELU!
KTÓRYCH PATRIOTYZM GODNY JEST WYNIESIENIA NA OŁTARZE!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Wzywam wszystkich znanych z nazwiska i nieznanych z oddziału ks. Stanisława Brzóski, który w początkowym okresie liczył 60 mieszczan z Łukowa i około 300 włościan i szlachty z okolicznych wsi, a w szczególności: Antoniego Byszewskiego, Puszkowskich, Gołaszewskich, Kurkowskich, Franciszka Jaworskiego, Cabajów, Ludwika Słomczyńskiego, Rolę, Makosa, Osińskiego, Suleja, Markowskiego, Mikonowicza, łączniczkę Antoninę Konarzewską, Mikołaja Nowickiego, Piotra Soczewkę z Róży, Stanisława Bujanka – kleryka od św. Krzyża w Warszawie, Wincentego Szczukę - Litwina, Pawła Ługowskiego z Latowicza, Franciszka Czyżewskiego - chłopa ze wsi Świerk, Antoniego Szwagierka kwestorza z Zakroczyma, Józefa Ziębę szlachcica spod Łukowa, Piotra Soczewkę - chłopa z Róży, Pawła Buczkowskiego i Władysława Buczkowskiego z Dębowicy, Józefa Rybarczyka z Kępy Skurzewskiej powiat łukowski, Tomasza Celio - chłopa z Oleksia spod Latowicza, Motela Fawiłowicza Żyda z Lublina, Macieja Jakubowskiego – chłopa z Kamionki w Stanisławowskim, Józefa Szelmotkę - Żyda, trębacza z Rewelskiego Pułku Piechoty, Zubowicza – zbiegłego żołnierza z Kostromskiego Pułku Piechoty, Jana Dębowskiego, Piotra Łojko, Jana Nowakowskiego, Pawła Worobeca – byłych żołnierzy carskich, Józefa Zawadzkiego, Józefa Górskiego, Stanisława Zarzyckiego - szlachcica, Wysockiego – Litwina, Feliksa Krasuskiego – szlachcica z Celin, Sulikowskiego z Burca, Józefa Izdebskiego, Zenona Zubowicza, Antoniego Zająca, Andrzeja Korabiewskiego - szlachcica ze wsi Gózówka powiat łukowski, Jana Świerczewskiego i Adama Kurowskiego ze Świerczów oraz księdza Adama Słowińskiego – wikariusza z Łukowa, Naczelnika Cywilnego powiatu łukowskiego i Ksawerego Bilińskiego, Ksawerego Krasnodębskiego ze wsi Sypytki.
STAŃCIE DO APELU!
KTÓRYCH SERCA WOŁAŁY O WOLNOŚĆ!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Wzywam wszystkich skazanych na katorgę za udział w powstaniu i okazaną pomoc powstańcom, zesłanych na Syberię na ciężkie roboty, więzienia, torturowanych i skazanych za wielkie przejawy miłości do Ojczyzny, za trwanie w walce, odwagę, poświęcenie i wierność ideałom niepodległości. Wzywam zmarłych powstańców z oddziału księdza Stanisława Brzóski zesłanych do Irkucka w latach 1866 – 1870, Księdza Felicjana Augustowicza, Wojciecha Mędraka, Józefa Rybarczyka, Antoniego Szwagierka, Wincentego Zająca.
STAŃCIE DO APELU!
KTÓRZY JESTEŚCIE WZOREM DLA OBECNYCH I PRZYSZŁYCH POKOLEŃ!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Do Was wołam święci powstańcy styczniowi: Rafale Kalinowski i Adamie Chmielowski - Bracie Albercie, prosząc o modlitwę i orędownictwo, aby naród polski zawsze był świadom swojej narodowości i nigdy nie zaprzepaścił wolności, która została zdobyta krwią synów i córek narodu polskiego.
STAŃCIE DO APELU!
KTÓRZY WALCZĄC W POWSTANIU STYCZNIOWYM STALI SIĘ ŚWIĘTYMI!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Do Was zwracam się potomkowie powstańców styczniowych, spadkobiercy dziedzictwa narodowego, pochylcie głowy w hołdzie tym, dzięki którym dziś żyjecie w niepodległej Ojczyźnie. Na zawsze zachowajcie pamięć o tych, którzy złożyli w ofierze swe życie za honor i niepodległość Rzeczypospolitej. Pamiętajcie o tym, aby następne pokolenia wychować w duchu patriotyzmu i szacunku dla historii. Zaszczepcie w ich sercach miłość dla Ojczyzny, która stanie się ich najwyższą wartością.
Niech bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej i Ich czyny pozostaną na zawsze w Waszej pamięci, w historii Polski i dziejach Narodu Polskiego.
CHWAŁA BOHATEROM!
DZIĘKI KTÓRYM DZIŚ JESTEŚMY POLAKAMI!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Do udziału w nocnym rajdzie poświęconym Powstańcom Styczniowym zaprosili wszystkich chętnych Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne ORLIK, gmina Łuków i gmina Wiśniew oraz Nadleśnictwo Łuków. Organizatorów wsparli strażacy z OSP Wiśniew, Pogotowie Ratunkowe Andrzej Litwin oraz sponsorzy, wśród których byli PKS Łuków oraz Zakład Mięsny Wierzejki. Wśród patronów było Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.pl Łuków. W rajdzie udział wzięli m.in. poseł Krzysztof Głuchowski, wójt gminy Łuków Mariusz Osiak, jego zastępca Wojciech Szczygieł oraz wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk i jego zastępca wójt Józef Romańczuk.
Więcej zdjęć z I Pieszego rajdu Powstańczego im. księdza Stanisława Brzóski wykonanych przez Pawła Przeździaka z Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego ORLIK znajdziecie Państwo pod adresem: https://www.dropbox.com/sh/5na592rn3prdaxn/AACaI4F62Y4qdppy4Owy_MTua?dl=0.
AKup/Łuków/DJ