R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uczcili pamięć Jana Dębskiego
2016-10-03 18:09:16 Artykuł czytany 2797 razy


3 października odbyła się w Łukowie uroczystość nadania rondu na skrzyżowaniu ulic Alei Wojska Polskiego, Parkowej imienia Jana Dębskiego. W uroczystości udział wzięli rodzina, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, harcerze, członkowie Towarzystwa Orlik, władze miasta i gminy oraz mieszkańcy Łukowa.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutajChoć pogoda nie była najlepsza, to wiele osób przybyło dziś 3 października na uroczystość nadania rondu na skrzyżowaniu ulic Alei Wojska Polskiego, Parkowej imienia Jana Ryszarda Dębskiego. Na tą wyjątkową uroczystość zaprosili Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Łuków, ZHP Hufiec Łuków oraz Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne Orlik. Zgromadzeni wysłuchali historii życia świętej pamięci Pana Jana Dębskiego, którą przedstawił jego kolega ze Światowego Zawiązku Żołnierzy AK koło Łuków, Ryszard Grafik. Głos zabierali też m.in. senator Stanisław Gogacz, poseł Krzysztof Głuchowski, burmistrz Dariusz Szustek. W imieniu harcerzy przemawiali podharcmistrz Piotr Giczela oraz zastępca komendanta Hufca ZHP Łuków harcmistrz Michał Mojski:Osoby, które przybyły na uroczystość znały Pana Jana Dębskiego. Ich obecność była wyrazem uczczenia jego osoby. Wśród obecnych, którzy mieli okazję znać Pana Jana był też wójt gminy Łuków, Mariusz Osiak:Całość uroczystości uświetniły występy uczennic z Gimnazjum nr 2 oraz Orkiestry Dni Naszych. Rodzina Pana Jana Dębskiego dziękowała wszystkim za obecność, a organizatorom za zaangażowanie. Podziękowania złożono na ręce Roberta Wysokińskiego z Towarzystwa Przyrodniczo – Historycznego Orlik.

____________________Jan Ryszard Dębski urodził się 28 marca 1921 roku. Był przedwojennym harcerzem. Od 1939 roku należał do Szarych Szeregów w Łukowie. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych. Był też uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Wzięty do niewoli w czasie Powstania przebywał w obozach koncentracyjnych. Po powrocie był prześladowany przez UB. W latach 1947-49 był komendantem Hufca Harcerskiego w Łukowie.

Od wielu lat Jan Dębski uczestniczył w upamiętnianiu miejsc pamięci „Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego”. Od początku istnienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej aktywnie działał w Kole Łuków, gdzie pełnił nieprzerwanie przez wszystkie lata funkcję skarbnika. Pan Jan Dębski wykonał szereg projektów pomników i tablic m.in. pomnika poległych harcerek i harcerzy na cmentarzu w Łukowie, pomnika upamiętniającego stacjonowanie I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej w uroczysku leśnym Jata; pomnika w szkole w Zagoździu upamiętniającego poległych w latach 1939-44 oficerów i żołnierzy Armii Krajowej Komendy Obwodu Łuków i Rejonu III oraz pomnika w Lesie Kryńszczak upamiętniającego poległych 20 lipca 1944 żołnierzy AK w bitwie pod Gręzówką. Pomimo podeszłego wieku uczestniczył też w wielu spotkaniach z dziećmi i młodzieżą dzieląc się z nimi swoimi wspomnieniami.

W czerwcu 2013 z inicjatywy wójta gminy Łuków Mariusza Osiaka i na wniosek starosty Janusza Kozioła kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył Pana Jana Dębskiego medalem Pro Patria. W 2014 roku, we wrześniu komendant WKU Biała Podlaska mianował pana Jana Dębskiego na stopień kapitana.

Jan Dębski zmarł 3 czerwca 2015 roku w wieku 94 lat. Rok po jego śmierci radni podjęli w tej sprawie uchwałę. Została ona przyjęta 16 czerwca. Wnioskowali o to wspólnie: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Łuków, ZHP Hufiec Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne Orlik oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Żołnierzy 9 Podlaskiej Dywizji AK z Warszawy.
Zdjęcie: Paweł Przeździak

Organizatorzy pragną podziękować za wsparcie organizacyjne oraz za okazanie pomocy w przygotowaniu uroczystości: burmistrzowi Dariuszowi Szustkowi, proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Świętego księdzu prałatowi Tadeuszowi Dziędze, Komendzie Powiatowej Policji na ręce komendanta Ryszarda Szklarza, Zarządowi Dróg Miejskich na ręce dyrektora Marka Wiąckiewicza, Łukowskiemu Ośrodkowi Kultury na ręce dyrektora Artura Mydlaka, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji na ręce dyrektora Zbigniewa Biadunia, Wydziałowi Promocji Urzędu Miasta Łuków na ręce naczelnik Anny Kicińskiej, Wydziałowi Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Nadzoru Właścicielskiego na ręce naczelnik Agnieszki Kowalczyk, uczniom Gimnazjum nr 2 w Łukowie na ręce dyrektora pana Artura Baranowskiego oraz rodzinie Pana Jana Dębskiego.


AKup  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • sprawdzony
  2016-10-07 20:11:07

  arrow

  Ten typ spod czerwonej gwiazdy co tam był to sprawdzony piewca komunizmu a teraz farbowany lis zgrywających patriotę.

 • Jonasz
  2016-10-07 18:20:10

  arrow

  Cytat : I typ spod czerwonej gwiazdy też tam był

  Kogo "kolego" macie na myśli ? Łatwo obrażać, ciężko odpowiadać za swe słowa. Sprawdźcie Kolego historię swej rodziny, by nie zapętlić się w "przekonaniach".

  Życzę, by byli sami bohaterowicze....

 • No,no,nie
  2016-10-04 23:18:41

  arrow

  Mrugacz to dopiero potrafi mówić i pisać. Szkoda, że pisze coraz mniej.

 • @No...
  2016-10-04 22:50:53

  arrow

  w jednym się z tobą zgodzę - parafrazując: Twoje wpisy są twoją wizytówką , nie ma się z kim spierać...

 • No...
  2016-10-04 21:03:38

  arrow

  ....prawdy historycznej nie zakrzyczysz , świadków coraz mniej , bohaterów coraz więcej i legendy coraz bogatsze . Wasze wpisy są waszymi wizytówkami , nie ma się z kim spierać...

 • Ad No..
  2016-10-04 18:23:04

  arrow

  Masz człowieku problem trudny wręcz do określenia. Potrzebny specjalista. I co o wychowaniu czy honorze tam kto mówił?

  Panie Janie! Dla Pana cześć i szacunek. Czuwaj!

 • I typ spod czerwonej gwiazdy też tam był
  2016-10-04 16:03:59

  arrow

  A ja widziałem, że i piewca komunizmu się tam zaplątał. Taki co wysławiał władzę ludową i bił jej pokłony a teraz patriotę udaje. Mamy demokrację i każdy może przyjść.

 • He,he,he
  2016-10-04 11:24:33

  arrow

  Burmistrz mówił o Honorze, wychowaniu... Tfu.

 • @ No...
  2016-10-04 11:21:09

  arrow

  Malkontencie, zamiast siedzieć i bezmyślnie walić w klawiaturę, rusz swoje cztery litery, przygotuj odpowiedni wniosek, złóż do rady miasta i uczcij swoich bohaterów. Aaa i legendy to możesz sobie pisać o swoim dziadku i ojcu.... Jestem dumny, że moje miasto pamiętało o niezwykłym Człowieku jakim był Pan Jan Dębski.

 • @ No...
  2016-10-04 09:09:32

  arrow

  Dziwię się Twojemu zacietrzewieniu. Pan Jan zasłużył na swoje rondo jak mało kto, powinniśmy przede wszystkim doceniać lokalnych bohaterów. Czerwone Harcerstwo TUR istniało przed wojną, w Łukowie działa Związek Harcerstwa Polskiego, powołany w 1918 r. - chciałbym, żebyś Ty No... robił tyle dla wychowania młodzieży, co harcerze. Pochwal się No..., w jaki sposób działasz jako wolontariusz. A NSZ pozostają organizacją kontrowersyjną - wspomnę chociażby mord w Wierzchowinach, Brygadę Świętokrzyską "kolaborującą" z Niemcami - odróżnijmy losy indywidualne od całości organizacji. A w mieście - z tego, co wiem - od 6 lat rządzi PiS, a nie PO i burmistrz chyba jest z tej partii. Z Panem Bogiem, Bracie!

 • No...
  2016-10-03 23:07:43

  arrow

  ...już zbudowaliście , szkoda , że nie "Ńil", rotmistrz Pilecki czy nawet " Paweł " czy " Dysk " nie stali się patronami naszych ulic i rond , szeregowi mogli poczekać. Tak to jest , jak o historii miasta decydują byli lub obecni funkcjonariusze Platformy Obywatelskiej , czerwone harcerstwo czy ludzie , którzy parają się przeszłością dorywczo i dla doraźnych celów. Ze zgrozą patrzyłem na niektóre gęby stojące wśród "tłumu" dla których Narodowe Siły Zbrojne jeszcze nie tak dawno były kontrowersyjne.Za wysoko Cię Janie wynieśli , za wysoko , odchodzicie na wieczną wartę nie zdając do końca sprawy , było was tysiące, a do końca i zawsze wierni byliście ideaom za które gineli Tobie podobni? CHWAŁA BOHATEROM , zgadzasz się Janie?
 • epiou
  2016-10-03 21:51:30

  arrow

  Panu Janowi na pewno nie trzeba żadnej legendy robić. Tłumy w strugach deszczu mówią same za siebie. Nie znam nikogo ani z prawa, ani z lewa,kto kwestionowałby Jego zasługi. Cześć pamięci wyjątkowego łukowianina!

 • No...
  2016-10-03 20:25:30

  arrow

  ... ,, to komu teraz robimy legendę ,,

 • Kurcze
  2016-10-03 20:05:20

  arrow

  Panie Janie Januszu tą bluze żółtą-niebieską pora oddać do muzeum.Troszke nie bardzo na takie uroczystości.

 • Harcerze
  2016-10-03 19:41:10

  arrow

  Podziękowania dla Pana Roberta Wysokińskiego - spiritus movens całej uroczystości. Bez niego nie odbyłaby się w takim kształcie. Chcielibyśmy, aby postać Druha Jana Dębskiego inspirowała wielu łukowian! Czuwaj!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoGrudzień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4

ŁUKÓW, 04.12

Grudniowa Giełda Kolekcjonerów

więcej »
5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje