Choć pogoda nie była najlepsza, to wiele osób przybyło dziś 3 października na uroczystość nadania rondu na skrzyżowaniu ulic Alei Wojska Polskiego, Parkowej imienia Jana Ryszarda Dębskiego. Na tą wyjątkową uroczystość zaprosili Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Łuków, ZHP Hufiec Łuków oraz Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne Orlik. Zgromadzeni wysłuchali historii życia świętej pamięci Pana Jana Dębskiego, którą przedstawił jego kolega ze Światowego Zawiązku Żołnierzy AK koło Łuków, Ryszard Grafik. Głos zabierali też m.in. senator Stanisław Gogacz, poseł Krzysztof Głuchowski, burmistrz Dariusz Szustek. W imieniu harcerzy przemawiali podharcmistrz Piotr Giczela oraz zastępca komendanta Hufca ZHP Łuków harcmistrz Michał Mojski:
Osoby, które przybyły na uroczystość znały Pana Jana Dębskiego. Ich obecność była wyrazem uczczenia jego osoby. Wśród obecnych, którzy mieli okazję znać Pana Jana był też wójt gminy Łuków, Mariusz Osiak:
Całość uroczystości uświetniły występy uczennic z Gimnazjum nr 2 oraz Orkiestry Dni Naszych. Rodzina Pana Jana Dębskiego dziękowała wszystkim za obecność, a organizatorom za zaangażowanie. Podziękowania złożono na ręce Roberta Wysokińskiego z Towarzystwa Przyrodniczo – Historycznego Orlik.
____________________
Jan Ryszard Dębski urodził się 28 marca 1921 roku. Był przedwojennym harcerzem. Od 1939 roku należał do Szarych Szeregów w Łukowie. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych. Był też uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Wzięty do niewoli w czasie Powstania przebywał w obozach koncentracyjnych. Po powrocie był prześladowany przez UB. W latach 1947-49 był komendantem Hufca Harcerskiego w Łukowie.
Od wielu lat Jan Dębski uczestniczył w upamiętnianiu miejsc pamięci „Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego”. Od początku istnienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej aktywnie działał w Kole Łuków, gdzie pełnił nieprzerwanie przez wszystkie lata funkcję skarbnika. Pan Jan Dębski wykonał szereg projektów pomników i tablic m.in. pomnika poległych harcerek i harcerzy na cmentarzu w Łukowie, pomnika upamiętniającego stacjonowanie I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej w uroczysku leśnym Jata; pomnika w szkole w Zagoździu upamiętniającego poległych w latach 1939-44 oficerów i żołnierzy Armii Krajowej Komendy Obwodu Łuków i Rejonu III oraz pomnika w Lesie Kryńszczak upamiętniającego poległych 20 lipca 1944 żołnierzy AK w bitwie pod Gręzówką. Pomimo podeszłego wieku uczestniczył też w wielu spotkaniach z dziećmi i młodzieżą dzieląc się z nimi swoimi wspomnieniami.
W czerwcu 2013 z inicjatywy wójta gminy Łuków Mariusza Osiaka i na wniosek starosty Janusza Kozioła kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył Pana Jana Dębskiego medalem Pro Patria. W 2014 roku, we wrześniu komendant WKU Biała Podlaska mianował pana Jana Dębskiego na stopień kapitana.
Jan Dębski zmarł 3 czerwca 2015 roku w wieku 94 lat. Rok po jego śmierci radni podjęli w tej sprawie uchwałę. Została ona przyjęta 16 czerwca. Wnioskowali o to wspólnie: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Łuków, ZHP Hufiec Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne Orlik oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Żołnierzy 9 Podlaskiej Dywizji AK z Warszawy.
Zdjęcie: Paweł Przeździak
Organizatorzy pragną podziękować za wsparcie organizacyjne oraz za okazanie pomocy w przygotowaniu uroczystości: burmistrzowi Dariuszowi Szustkowi, proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Świętego księdzu prałatowi Tadeuszowi Dziędze, Komendzie Powiatowej Policji na ręce komendanta Ryszarda Szklarza, Zarządowi Dróg Miejskich na ręce dyrektora Marka Wiąckiewicza, Łukowskiemu Ośrodkowi Kultury na ręce dyrektora Artura Mydlaka, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji na ręce dyrektora Zbigniewa Biadunia, Wydziałowi Promocji Urzędu Miasta Łuków na ręce naczelnik Anny Kicińskiej, Wydziałowi Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Nadzoru Właścicielskiego na ręce naczelnik Agnieszki Kowalczyk, uczniom Gimnazjum nr 2 w Łukowie na ręce dyrektora pana Artura Baranowskiego oraz rodzinie Pana Jana Dębskiego.
AKup [MSz]