R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zrobili to dla wolnej Polski. 76. rocznica legendarnej akcji Mitropa
2022-09-26 18:19:20 Artykuł czytany 362 razy


Legendarną akcję „Mitropa" żołnierzy podziemia antykomunistycznego uczczono w miejscowości Szaniawy-Poniaty w powiecie łukowskim. 3 października 1946 roku oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. „Kurzawa" w Szaniawach-Poniatach bez rozlewu krwi zatrzymał Mitropę, czyli wojskowo-dyplomatyczny pociąg radziecki. Akcja odbiła się szerokim echem w świecie.


25 września w Szaniawach odbyły się obchody 76. rocznicy Akcji Mitropa. W miejscowym kościele parafialnym została odprawiona Msza św. Eucharystię sprawowali – obecny proboszcz parafii ks. kanonik mgr Antoni Przybysz i ks. ppor. Bogumił Lempkowski. W homilii patriotycznej ks. proboszcz zwrócił uwagę, że w kontekście dzisiejszych wydarzeń na Ukrainie ich akcja miała głęboki sens.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Mitropa, gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty. Odbył się też Apel Poległych, który odczytał por. Przemysław Szkutnik z 4 skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Wydarzenia, jakie rozegrały się 76 lat temu, przypomniał przewodniczący Rady Gminy Trzebieszów, Andrzej Nurzyński: – Oddział „Kurzawy" zatrzymał pociąg dyplomatyczny, który jechał z Moskwy na naradę, jaka miała odbyć się w Warszawie. Porucznik Tadeusz Marczuk wymyślił plan, aby ten pociąg podstępem zatrzymać i rozbroić. Bez jednego wystrzału rozbroił jadących pociągiem ponad 200 żołnierzy. Było tam też kilku generałów i wysoko postawionych urzędników NKWD.

– Oddział „Kurzawy" jednak niedługo po tej akcji został rozbity pod Kiełbaskami – Tych chłopców było 64. A ściągnięto na nich 2 tys. wojska, artylerię, czołgi, samoloty rozpoznawcze. Wielu partyzantów przerwało kordon i uciekło. Zmienili nazwiska. Jednak łapy Urzędu Bezpieczeństwa były tak silne, że wszyscy zostali odnalezieni. Przeżyli gehennę. Później już nie chcieli o tym mówić. Dlatego mówić musimy my i musimy o tym pamiętać.   
 
W obchodach 76. rocznicy Akcji Mitropa uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych w osobach Posła na Sejm RP Sławomira Skwarka i Senatora RP Stanisława Gogacza. Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego reprezentował Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, który odczytał także list od Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki.

Szczebel powiatowy reprezentowali Starosta Łosicki Leszek Kobyliński oraz przedstawiciele powiatu łukowskiego w osobach Radnego Józefa Głuchowskiego i Sekretarza Powiatu Łukowskiego Jerzego Siwca.

Szczebel gminny reprezentowały władze gminy Trzebieszów i Huszlew w osobach Wójta Gminy Huszlew Stanisława Stefaniuka, Przewodniczącego Rady Gminy Huszlew Grzegorza Wawryniuka, Wójta Gminy Trzebieszów Mirosława Szekalis, Przewodniczącego Rady Gminy Trzebieszów Andrzeja Nurzyńskiego oraz radni Rady Gminy Trzebieszów.

W uroczystościach wzięła udział rodzina porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa – dowódcy oddziału AK-WIN syn i prawnuk.  Całość poprowadził Sekretarz Gminy Trzebieszów Sławomir Smolak.

Uroczystości 76. rocznicy Akcji Mitropa uświetniła Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie pod dowództwem por. Artura Pawłowskiego oraz Orkiestra Wojskowa z Siedlec pod dowództwem sierżanta Michała Kryńskiego. Pokaz sprzętu bojowego zaprezentował 18 Batalion Dowodzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach.

O wydarzeniach, które miały miejsce w Szaniawach-Poniatach, przypomina pomnik, który został postawiony w tej miejscowości w 2016 roku. Pomnik upamiętniający akcję Mitropa został wykonany na planie koła. Jego centralne miejsce zajmuje krzyż otoczony betonowymi płytami z sylwetkami żołnierzy.

GALERIA ZDJĘĆ

Info/ foto Sławomir Smolak [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoLuty 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje