R E K L A M A


MIASTO BIAŁA PODLASKA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pomagać, ale mądrze
2022-03-02 15:05:51 Artykuł czytany 82 razy


W całym kraju organizowane są różnego rodzaju zbiórki dla obywateli Ukrainy. Form pomocy jest wiele. Ważne jednak, aby włączając się w daną akcję, mieć dokładną wiedzę jak, komu i w jakiej formie to wsparcie okazać. O co najczęściej pytają bialczanie oraz już znajdujący się w mieście mieszkańcy Ukrainy?


Na wątpliwości mieszkańców miasta, odpowiadają urzędnicy.

1. Chęć przyjęcia uchodźców do domu prywatnego / przekazania uchodźcom do użytkowania nieruchomości.


Prosimy o podanie adresu i danych kontaktowych. Tworzymy bazę danych takich miejsc i będziemy kontaktować się, jeśli będzie takie zapotrzebowanie. W tym momencie przygotowywane są miejsca kwaterunku, gdzie osoby z Ukrainy, już zarejestrowane w punkcie recepcyjnym, są kierowane. Mają tam zapewnione wszelkie warunki i objęte są opieką zapewnioną przez władze wojewódzkie i samorządowe. Baza danych jest potrzebna także w celu weryfikacji niezbędnej, by zapewnić bezpieczeństwo osobom przybywającym z Ukrainy.

2. Chęć pomocy w postaci usługi transportowej lub wszelkiej innej (tłumaczenia, wsparcie psychologiczne itp.). Prosimy o podanie adresu i danych kontaktowych.

Tworzymy bazę danych takich miejsc i będziemy kontaktować się, jeśli będzie takie zapotrzebowanie. W tym momencie wszelkie takie wsparcie jest zabezpieczone.

3. Chęć przekazania darów.

Prosimy o przynoszenie ich do: - całodobowego punktu zbiórki w siedzibie Straży Miejskiej przy Al. Tysiąclecia 22 (24 h/na dobę przez cały tydzień) - do MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) przy ul. Piłsudskiego (poniedziałek-piątek od 7:30 do 18:00) - do punktu konsultacyjnego w Urzędzie Miasta (wejście od pl. Wolności) W chwili obecnej najpotrzebniejsze są: - żywność możliwa do pakowania w pakiety - pościel - ręczniki - kosmetyki - naczynia jednorazowe - folia stretch - taśma pakowa Teraz, każdego dnia przynajmniej raz na dobę transportujemy paczki na przejścia graniczne i przekazujemy obecnym tam wolontariuszom.

4. Czy miasto przekazuje jakieś środki osobom prywatnym udzielającym pomocy uchodźcom? Nie – miasto organizuje taką pomoc WYŁĄCZNIE w miejscach, które zgłosiło do Urzędu Wojewódzkiego. Dary przynoszone przez mieszkańców są przekazywane też innym takim centrom kwaterunku oraz na przejścia graniczne.

5. Czy można wpłacać pieniądze na rzecz uchodźców? Środki można przekazywać choćby na konto Polskiego Czerwonego Krzyża, widoczne na stronie bialapodlaska.pl, a także na profilu fb Miasto Biała Podlaska.

6. Ile miejsc dla uchodźców przygotowało miasto? Zgodnie z zapotrzebowaniem – obecnie 120. Zgłoszonych zostało 90 miejsc w hotelu jednej z bialskich firm i 30 miejsc w siedzibie Stowarzyszenia Wspólny Świat. Nikt jeszcze nie został tam skierowany.

7. Jak mogą zarejestrować się osoby z Ukrainy? Osobom, które nie są zarejestrowane, a zgłoszą się do Urzędu Miasta, MOPS czy siedziby Straży Miejskiej zapewniamy wsparcie strażników w wypełnianiu dokumentów i pomocy w rejestracji zdalnej.

8. Co w przypadku uchodźców, którzy otrzymali wsparcie osób prywatnych, ale potrzebują wsparcia?
Prosimy o zgłoszenie się osób z Ukrainy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

9. Gdzie mogą otrzymać pomoc lekarską uchodźcy? Wojewoda lubelskie poinformował, że każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę po 24 lutego, jest traktowany jako osoba ubezpieczona i otrzyma pomoc medyczną w każdej publicznej przychodni Dodatkowo Miasto Biała Podlaska zapewnia konsultacje farmaceutyczne – prosimy o zgłoszenie zapotrzebowania na takie wsparcie pod nr tel. 534 144 245.

ICH/Biała Podlaska [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje