R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Koncert festiwalowy w siedleckiej katedrze
2022-09-13 12:05:53 Artykuł czytany 227 razy


Z okazji XXIII Zjazdu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, 20 września w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Chóru Miasta Siedlce oraz Mateusza Rzewuskiego. Wydarzenie rozpocznie się po Mszy św. o godz. 18.00.


PROGRAM:
 
Cz. I

Jan Adam Maklakiewicz: Msza polska na sopran solo, 4-gł. chór i organy
— Kyrie (W tym świętym miejscu)
— Gloria (Chwała, chwała)
— Credo (Wierzę w jednego Boga)
— Offertorium (Módl się o duszo moja)
— Sanctus (Święty, Święty, Święty)
— Benedictus (Błogosławiony, który schodzi w imię Pana)
— Agnus Dei (Jagnię Boże)
— Pax (Pokój mój daję wam)
Justyna Kowynia, sopran, dyrygent
Mateusz Rzewuski, organy
 

Cz. II

Mateusz Rzewuski (1991*): Wariacje romantyczne nt. „Salve Regina"
Mateusz Rzewuski, organy


Chór Miasta Siedlce
— jest reprezentacyjnym zespołem artystycznym miasta Siedlce. Powstał 8 grudnia 2000 roku w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego —Scena Teatralna Miasta Siedlce. Śpiewają w nim pasjonaci muzyki chóralnej związani z życiem miasta i regionu. Chór Miasta Siedlce wykonuje muzykę a cappella sakralną i świecką różnych epok, utwory współczesne oraz folklor, jak również wielkie formy wokalnoinstrumentalne. Twórcą, dyrygentem i autorem drogi artystycznej zespołu jest Mariusz Orzełowski. Od 2012 roku dyrygentem chóru jest Justyna Kowynia. Chór Miasta Siedlce występował na scenach m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sali Kongresowej w Warszawie, Teatrze Wielkim — Operze Narodowej, Teatrze Polskim w Warszawie, Auli Politechniki Warszawskiej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego czy w Auli Pawła VI w Watykanie. Zespół występuje w całym kraju oraz za granicą.

W grudniu 2003 roku Chór Miasta Siedlce nagrał i wydał pierwszą płytę Puer Natus Est Nobis, na której znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Płyta ta zadedykowana była Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Podczas audiencji generalnej w grudniu 2004 roku chór wręczył płytę Papieżowi oraz wykonał kilkuminutowy koncert przed Janem Pawłem II. W 2009 roku nastąpiła reedycja płyty. W 2010 roku wspólnie z Teatrem Es artyści nagrali płytę Herbertorium, a rok później Śpiewnik Papieski. W lipcu 2013 roku.

Chór Miasta Siedlce wziął udział i koncertował podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Rio de Janerio w Brazylii. W 2021 roku, obchodził jubileusz 20-lecia swojego powstania. Jest laureatem wielu konkursów chóralnych: Srebrny Dyplom na 45. Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat 45" (2014); Złoty Dyplom w kategorii kameralnych chórów mieszanych na X Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego (2014); I miejsce w kategorii chórów stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych na XVII Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (2014); Srebrny Dyplom w kategorii „Muzyka Współczesna" oraz Srebrny Dyplom w kategorii „Musica Sacra" na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Międzyzdrojach (2015); III miejsce na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu ChóralnymVarsovia Cantat (2018).

Justyna Kowynia
— urodziła się w 1980 r. w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej I st. w Mińsku Mazowieckim w 1986 r. w klasie skrzypiec, a w 1998 r. ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Siedlcach. Jest absolwentką dwóch kierunków studiów w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu: Wydziału Wokalnego w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Wojciecha Maciejowskiego oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej. Swoje pierwsze kroki wokalne stawiała w Chórze Miasta Siedlce, z którym związana jest od 1997 r. działalnością koncertową i pedagogiczną. Jest finalistką V Konkursu Wokalnego im. H. Halskiej – Fijałkowskiej we Wrocławiu (I edycja międzynarodowa). Podczas studiów nawiązała współpracę z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Poznańską Orkiestrą Kameralną Accademia dell'Arcadia, Zespołem Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova w Szczecinie, Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego, Filharmonią Świętokrzyską oraz Filharmonią Poznańską w ramach koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów: Jadwigę Rappe, Janusza Niziołka, Piotra Kusiewicza, Lieve Jansen oraz profesorów Wyższej Szkoły Muzyki i Teatru w Rostocku: Waldemara Wilda i Klausa Hagera. Koncertowała w kraju i za granicą z wieloma chórami, są to m.in.: Chór Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Żeński Chór Akademii Ekonomicznej w Poznaniu Sonantes, Chór Politechniki Poznańskiej, Poznański Chór Kameralny Arte Domino, Chór Opery na Zamku w Szczecinie. Brała udział w festiwalach takich jak: Schleswig – Holstein Musik Festival (Niemcy) oraz Tiroler Festspiele (Austria) Poza muzyką operową posiada w swoim dorobku i często wykonuje recitale pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych, jak również dzieła muzyki oratoryjno – kantatowej. Obecnie prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną. Od 2012 roku jest dyrygentem Chóru Miasta Siedlce, z którym koncertuje w kraju i za granicą oraz zdobywa liczne nagrody: Srebrny Dyplom na 45. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 45 (2014); Złoty Dyplom w kategorii kameralnych chórów mieszanych na X Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego (2014); I miejsce w kategorii chórów stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych na XVII Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (2014); Srebrny Dyplom w kategorii „Muzyka Współczesna" oraz Srebrny Dyplom w kategorii „Musica Sacra" na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Międzyzdrojach (2015); III miejsce na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Varsovia Cantat (2018); III miejsce na X Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cracovia Cantans (2019). Obecnie pracuje również w Miejskiej Szkole Artystycznej I st. im. Konstantego Ryszarda Domagały w Miń-
sku Mazowieckim, gdzie prowadzi klasę śpiewu i klasę teatralną.




Mateusz Rzewuski
— organista, doktor sztuk muzycznych. Jest jednym z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach: w Polsce — studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego; w Niemczech — studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera; we Francji — studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux'a otrzymując dyplom „Concertiste" oraz w Szwajcarii — studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera. Stopień doktora sztuk muzycznych w dziedzinie artystycznej — instrumentalistyka — uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach: w 21 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu i Rosji, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Brał także czynny udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Michaela Radulescu, Daniela Rotha i innych. Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda) oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą prezydenta miasta Warszawy oraz Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska" na magisterskie studia w Niemczech. Od 2013 roku zajmuje się również działalnością managerską i animacją kultury. Mateusz Rzewuski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, Włodawie oraz na Pradze Południe w Warszawie. W 2021 roku został mianowany przez JE Ks.bp. Kazimierza Gurdę, Biskupa Siedleckiego, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.







[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje