R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ku lepszej komunikacji Kościoła
2023-02-04 15:06:00 Artykuł czytany 1319 razy


„Aby Dobra Nowina mogła «wypłynąć na głębię» poprzez niezliczone rozdroża w gąszczu autostrad, które biegną w cyberprzestrzeni, i potwierdzić, że Bóg ma prawo mieszkać w każdej epoce, ażeby dzięki nowym formom komunikacji mógł On wędrować ulicami miast i stawać na progach domów i serc” (Benedykt XVI). W sobotę 4 lutego, w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim w Siedlcach, 80 osób – przedstawicieli parafii, zgromadzeń zakonnych, wspólnot uczestniczyło w I Szkoleniu Medialnym.


Dostrzegając znaczenie obecności Kościoła instytucjonalnego w przestrzeni internetu, także komunikacji prowadzonej przez parafie, wspólnoty, ruchy czy instytucje kościele; oraz stale rosnącą liczbę użytkowników mediów społecznościowych w Polsce, Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej wraz z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej zorganizowało specjalne spotkanie szkoleniowe. Celem szkolenia była profesjonalizacja komunikacji Kościoła siedleckiego, wykorzystanie mediów w misji ewangelizacyjnej, a także wymiana doświadczeń i określenie możliwości współpracy na przyszłość.

Pierwszym prelegentem była Magdalena Jeżak-Śmigielska – redaktor mediów społecznościowych w Redakcji Audycji Katolickich TVP oraz Towarzystwie św. Franciszka Salezego inspektorii warszawskiej. W wystąpieniu „Nie tylko ogłoszenia parafialne – czyli o możliwościach Facebooka w misji duszpasterskiej Kościoła” wskazała funkcje social media w Kościele oraz przedstawiła praktyczne wskazówki jak używać Facebooka tak, by wypełnić najważniejszą – zdaniem prelegentki – zasadę działań ewangelizacyjnych w świecie wirtualnym (social media), czyli przyciągnięcie człowieka do wspólnoty (Kościoła) w świecie realnym. - Dzisiejsza obecność na szkoleniu medialnym pokazuje, że jesteśmy otwarci na słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się nowych technologii”. Media społecznościowe dają możliwość szybkiej komunikacji oraz są szansą, aby dotrzeć do wspólnoty ludzi wierzących, ale też tych, którzy są od niej daleko - powiedziała Magdalena Jeżak-Śmigielska.

Malwina Rysak - obserwatorka oraz badaczka komunikacji religijnej, z doświadczenia marketerka i content creator, w pierwszym referacie: „«Piękno zbawi świat», czyli o tym co dobre w katointernecie. Analiza praktyk katolickich twórców w mediach społecznościowych” wskazywała co należy robić, aby w komunikacji zadbać o estetykę naszego przekazu.

- Od wieków oddawano Bogu to co najpiękniejsze poprzez sztukę. Tworzono prawdziwe dzieła na Jego cześć i chwałę, budowano zjawiskowe świątynie i angażowano wybitnych artystów, by swoją twórczością zachęcali ludzi do wiary oraz odkrycia prawdziwego Piękna. Aktualnie można zauważyć ogólny trend dotyczący masowego przekazu – z racji coraz większej liczby powstających publikacji, spada ich jakość, a co za tym idzie – przekazywana wartość. Porzucamy estetykę i piękno, co wpływa na prezentowany poziom. Naszym zadaniem jest dzielić się Słowem Bożym i wartością w jak najbardziej jakościowy i godny sposób - wskazywała Malwina Rysak.

Był także na zajęcia praktyczne związane z narzędziem internetowym służącym do tworzenia grafik - „Canva – nowoczesne płótno. Narzędzie, które pozwala z łatwością stworzyć atrakcyjne treści wizualne”.
- Pozwólmy sobie na odrobinę artyzmu i wejdźmy na nowy poziom publikowanych treści naszych wspólnot. Wizualna komunikacja religijna nie musi ograniczać się jedynie do informowania o aktualnych wydarzeniach we wspólnocie. Niech inspiruje, zachwyca i angażuje odbiorcę – niech zachęci do czegoś więcej - wskazywała prelegentka.

Ks. Marek Weresa – z Biura Prasowego Diecezji Siedleckiej i Katolickiego Radia Podlasie w temacie „Zasada 5 W – pięć odpowiedzi na proste pytania – czyli o życiu parafii w naszych mediach” wskazał praktyczne wskazówki w tworzeniu zapowiedzi czy relacji z wydarzeń oraz jak może wyglądać wzajemna komunikacja i promocja wydarzeń z życia parafii czy wspólnot.

- Myślę, że to szkolenie pozwoli nam, choć trochę, odpowiedzieć na wezwanie Ojca Świętego, abyśmy w świecie internetu potrafili opowiadać „piękne historie”, które będą przemieniać życie człowieka. Abyśmy razem, w świecie mediów społecznościowych potrafili ukazywać dobro, które dokonuje się wokół nas, abyśmy się komunikowali w prawdzie i miłości - wskazał ks. Marek Weresa.

Na jesień tego roku planowane jest kolejne szkolenie medialne, które będzie dotyczyć nowych tematów, także tych na które zwrócili uwagę przybyli uczestnicy szkolenia.

ZDJĘCIA Ks. MW
zdjęcia: Katarzyna Chacińska

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje