Pierwszym punktem programu była prezentacja „Kryteriów eklezjalności wspólnot katolickich” Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. Dokumentu niezwykle istotnego w mówieniu o „eklezjalności wspólnot” działających w Kościele. Wskazane zarówno na pozytywne jak i negatywne przejawy działalności wspólnot.
Kolejnym ważnym momentem spotkania była prezentacja i głosowanie nad nowym statutem Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Siedleckiej. Jednogłośnie przegłosowano i przyjęto dokument, który zostanie przedstawiony do aprobaty biskupowi siedleckiemu.
Przedstawiono także dane statystyczne na temat zrzeszeń katolickich działających w diecezji siedleckiej. Uczyniono to na podstawie danych wizyty Ad limina apostolorum (lata 2016-2020). W diecezji siedleckiej działa obecnie 58 zrzeszeń działających i realizujących swoją statutową misję. W porównaniu danych z 2016 r. i 2020 r. największy wzrost liczebny w naszej diecezji odnotowały: Domowy Kościół, Przyjaciele Oblubieńca oraz Odnowa w Ducha Świętym. Jednocześnie wskazano, że Ruch Szensztacki, Apostolat Margaretka, Bractwo Strażnicy Kościoła i Złota Róża są nowymi wspólnotami, które niedawno pojawiły się w Kościele siedleckim i cieszą się dużym wzrostem.
- Dziś potrzebujemy świadomości naszej przynależności do Kościoła. Jesteśmy po to, aby pokazać, że Kościół kochamy - mówił bp Kazimierz Gurda w słowie podsumowującym. Ważna jest także praktyczna obecność wspólnot w parafii, szczególnie świadectwa w ramach przygotowań i prowadzeniu misji ewangelizacyjnych. Jednocześnie bp Gurda wskazał na niepokojące zjawiska, takie jak kryzys rodziny czy odejścia młodych ze wspólnoty Kościoła.
- Dziękuję wam za waszą obecności w naszej diecezji. Życzę, abyśmy wszyscy potrafili pokazywać piękno życia w Kościele - zakończył biskup siedlecki.
GALERIA ZDJĘĆ



Tekst: ks. Marek Weresa
Fot. KSkor/MW
DW