R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zmarł ks. Krzysztof Skwierczyński, kapłan diecezji siedleckiej
2021-07-11 20:47:53 Artykuł czytany 18986 razy


►Odszedł do Pana ks. kan. Krzysztof Skwierczyński, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym i Diecezjalny Referent ds. Formacji Kapłańskiej, znany i ceniony spowiednik i rekolekcjonista.
►Przez 11 lat pracował w Katolickim Radiu Podlasie jako Redaktor Naczelny.
►Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 lipca.


O śmierci kapłana poinformował na swoim facebookowym profilu biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski.

"Dziś wieczorem, głosząc homilię podczas Mszy św. w parafii Bożego Ciała w Siedlcach, odszedł nagle do Pana ks. kan. Krzysztof Skwierczyński, ojciec duchowny alumnów i kapłanów diecezji siedleckiej. Tak jak czytaliśmy w dzisiejszej Ewangelii: nic nie wziął ze sobą na tę drogę, ani torby, ani trzosa. Odszedł głosząc Jezusa Chrystusa. Wierzymy, że teraz słucha już swego Mistrza w niebie. Krzysztof, odpoczywaj w Panu+"- napisał biskup Suchodolski.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 lipca. Od godz. 9.00 w siedleckiej katedrze rozpocznie sie czuwanie przy trumnie zmarłego. Msza św. żałobna będzie sprawowana o godz. 10.00. Następnie ciało zmarłego Kapłana zostanie przewiezione do kościoła w Paprotni, gdzie o godz. 13.00 będzie odprawiona Msza św. pogrzebowa, po której ciało zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Katolickie Radio Podlasie będzie transmitować Mszę św. o godz. 10.00 z siedleckiej katedry.

Ks. kan. Krzysztof Skwierczyński urodził się w 1963 roku. Szkołę podstawową ukończył w Paprotni, po czym uczył się w siedleckim Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Następnie ukończył studia seminaryjne w WSD Diecezji Siedleckiej. Po przyjęciu święceń kapłańskich przez cztery lata pracował w parafii pw. Bożego Ciała w Siedlcach. Będąc wikariuszem przez rok współpracował z powstającym wówczas Katolickim Radiem Podlasia.

W 1993 roku ks. biskup Jan Mazur przeniósł Go na stałe do pracy w rozgłośni. Pracował tu jako Dyrektor Programowy i Redaktor Naczelny, prowadził m.in.: audycję muzyczną czy niezwykle popularny pod koniec lat 90 - tych "Konkursik", przy okazji którego wykazywał się neprzeciętnym poczuciem humoru.  W sierpniu 2004 roku zakończył pracę w radiu, ale jeszcze wielokrotnie gościł na antenie udzielając wywiadów czy prowadząc audycje radiowe, m. in.: wieczorną audycję "Czarno na białym" czy współtworząc z Joanną Kuczborską "Alfabet naszej wiary". Był przyjacielem radia do końca swojego życia.

Po odejściu z radia był duszpasterzem akademickim w Siedlcach, kierownikiem Działu Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej Siedleckiej oraz członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i Diecezjalnej Rady Duszpasterstwa Młodzieży. Od 2009 r. był proboszczem parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach. W ostatnich latach pełnił posługę ojca duchownego w WSD oraz Diecezjalnego Referenta ds. Formacji Kapłańskiej. Był cenionym w diecezji i poza jej granicami rekolekcjonistą i spowiednikiem. Jako diecezjalny ojciec duchowny kapłanów zainicjował i koordynował w diecezji siedleckiej dzień modlitwy kapłanów. W każdy trzeci piątek miesiąca kapłani z diecezji  podejmują modlitwę i post, by prosić dobrego Boga o świętość dla kapłanów i w kapłańskiej modlitwie przepraszają Pana Boga za wszelkie grzechy popełnione przez braci, w tym także za grzechy odejścia z kapłaństwa.

26 czerwca poprowadził dzień skupienia dla pracowników Katolickiego Radia Podlasie i wygłosił homilię podczas Mszy św. z racji zbliżającej się 29. rocznicy powstania naszej rozgłośni. WIĘCEJ

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...

-------------------------------------
Ks. kan. Krzysztof Antoni SKWIERCZYŃSKI (1963-2021)

Ks. Krzysztof Skwierczyński urodził się 27 września 1963 r. w Sokołowie Podlaskim jako syn Piotra i Krystyny Skwierczyńskich. Sakrament chrztu świętego otrzymał 10 października 1963 r. w Katedrze Siedleckiej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w rodzinnej miejscowości w Paprotni, a następnie kontynuował naukę w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Siedlcach.

Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, idąc za głosem powołania kapłańskiego, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego im. Benedykta XV w Siedlcach. W opinii do seminarium jego proboszcz ks. dr Marek Major - podkreślając gorliwość Krzysztofa jako ministranta i lektora, a także zaangażowanie w różnorodną pomoc przy kościele – napisał m.in.: „moim zdaniem Krzysztof Skwierczyński rokuje jak najlepsze nadzieje w Służbie Bogu i Kościołowi w Kapłaństwie Chrystusowym”.

Po sześcioletniej formacji seminaryjnej 24 czerwca 1989 r. otrzymał w Katedrze Siedleckiej święcenia kapłańskie przez posługę Biskupa Jana Mazura.

Z dniem 25 sierpnia 1989 r. został mianowany wikariuszem parafii Bożego Ciała w Siedlcach. Po 4 latach pracy duszpasterskiej w parafii od 1 lipca 1993 r. został skierowany do pracy w Katolickim Radiu Podlasie oraz mianowany katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Siedlcach.

Z dniem 23 sierpnia 2004 r., po 11-letniej pracy w diecezjalnej rozgłośni, biskup Zbigniew Kiernikowski powierzył Ks. Krzysztofowi funkcję duszpasterza akademickiego w Siedlcach, a od 1 września 2006 r. mianował go kierownikiem Działu Duszpasterstwa Młodzieży w Kurii Diecezjalnej Siedleckiej oraz koordynatorem duszpasterstwa akademickiego w Siedlcach, włączając jednocześnie do Diecezjalnej Rady Duszpasterstwa Młodzieży i Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Pracując w duszpasterstwie młodzieży uczestniczył z młodymi diecezji siedleckiej w Europejskich Spotkaniach Młodych w Barcelonie, Brukseli i Wilnie, organizowanych przez wspólnotę Braci z Taize. Był także diecezjalnym asystentem kościelnego Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Przymierze”.

Od 26 sierpnia 2009 r. ks. Krzysztof pełnił urząd proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach, a w ramach dekanatu radzyńskiego był ojcem duchownym kapłanów.

Doceniając gorliwość duszpasterską we wszystkich powierzonych zadaniach oraz w pracy parafialnej, a szczególnie zaangażowanie w pracę z młodzieżą i rodzinami, Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda w dniu 24 marca 2016 r. mianował Ks. Krzysztofa kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie, a z dniem 31 sierpnia 2016 r. zwolnił go z urzędu proboszcza parafii Gąsiory i powierzył mu funkcję ojca duchownego alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej.

W ramach reorganizacji struktur Kurii Diecezjalnej Siedleckiej w maju 2017 r. Ks. Krzysztof został mianowany dyrektorem Wydziału Duchowieństwa Diecezjalnego i Osób Konsekrowanych. Jednocześnie, z powierzeniem tego urzędu został ustanowiony diecezjalnym ojcem duchownym oraz dyrektorem Diecezjalnego Centrum Formacji Kapłańskiej mieszczącego się w gmachu WSD w Nowym Opolu. Odpowiedzialny był za organizowanie rekolekcji kapłańskich, dni skupienia dla kapłanów w dekanatach, formację duchową księży w ramach Formatio permamens, a także organizowanie różnego rodzaju warsztatów i konferencji dla księży.

W wrześniu 2019 r. został również mianowanym duszpasterzem Apostolatu Margaretka w Diecezji Siedleckiej, obejmując opieką duszpasterską osoby modlące się za kapłanów. Z jego inicjatywy odbył się we wrześniu ubiegłego roku I Diecezjalny Zjazd Apostolatu Margaretka w Białej Podlaskiej.

W niedzielę 11 lipca 2021 r., w czasie Eucharystii sprawowanej w parafii Bożego Ciała w Siedlcach o godz. 18.00, podczas głoszenia homilii zasłabł i mimo udzielonej pomocy oraz podjętej reanimacji zmarł w Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach, w 58 roku życia i 32 roku kapłaństwa.

Niech Dobry i Miłosierny Bóg – za gorliwą i pełną poświęcenia służbę kapłańską, posługę rekolekcyjną, troskę o formację duchową kleryków i kapłanów, dobroć i życzliwość, którą darzył wszystkich spotykanych na swojej drodze życia ludzi, szczególnie młodych – obdarzy śp. Ks. kanonika Krzysztofa radością nieba.

Inf. pras.
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • BLADE
  2021-12-15 19:02:25

  arrow

  Ks. Krzystofa poznalem bylem z przyszla zona w siedlcach by dac mu zaproszenie na wesele. byl na slubie naszym msze odprawial, ale jak sie dowiedzialem ze zmarl.Powiem tak jak kogos nie znasz to inaczej to wyglada

 • ...
  2021-07-21 13:33:39

  arrow

  Najlepszymi owocami Jego życia są świadectwa ludzi których spotkał na swojej drodze.

 • DA
  2021-07-21 12:42:31

  arrow

  Pamiętam taka katechezę o oblepionym błotem koszu, który ktoś co jakiś czas wkładał do strumienia,aż przepływająca woda oczyściła drewno. W ten sposób Ksiądz zachęcał do czytania Pisma Świętego, tłumacząc, że nawet gdy nie do końca rozumiemy sens słów, one nas oczyszczają. Pamiętam jeden z filmów, którego przesłanie pokazywało moc miłości samotnego, niepełnosprawnego intelektualnie ojca do córki. Mądrej,a jednak odwzajemniającej tę źle postrzegana przez urzędników czy otoczenie zażyłość rodzinną. Pamiętam to przytulenie,radość i milczenie bez oceniania, gdy długo mnie nie było i wróciłam. Gdy przypominam sobie Księdza to na pierwsze miejsce wysuwa się kilka słów: pokora, miłość, służba. On nigdy nas nie odesłał. Skąd miał czas, chęć.
  Proszę Księdza, jestem wdzięczna za każde słowo i gest, za Msze Święte,za kształtowanie mnie. Tak po ludzku czuje się osierocona.

 • Wiesia
  2021-07-21 02:25:40

  arrow

  Ks. Krzysztof powiedział "Słowa Bożego nie zastąpi żadna modlitwa " a ja miałam ich wiele. Do dnia dzisiejszego czytam Czytania na każdy dzień i Bóg daje łaskę czytania Biblii. Ostanie słowa, które Ks.Krzysztof powiedział do mnie Zaufaj Panu. Jakże aktualne w moim życiu.

 • E.P
  2021-07-16 01:11:53

  arrow

  Ks. Krzysztof byl to Czlowiek Wielkiego Serca- najlepszy ksiądz jakiego kiedykolwiek poznalam, z prawdziwym powołaniem, na ktorego zawsze można było liczyć Pełny miłości i życzliwości do drugiego czlowieka, pomocny, uśmiechnięty i zawsze służący dobrą radą...
  Nie było nam dane się pożegnać... było tylko krótkie do zobaczenia w czasie naszej ostatniej rozmowy...
  Będzie mi Ciebie brakowało ks. Krzysztofie... i chociaż łzy dalej powoli ciekną po policzku... to staram sie sobie tłumaczyć, że właśnie przecież dotarłeś do celu swojej podróży... do Nieba, o ktorym marzyłeś i tyle zawsze mowiłeś... i wiem, teraz na pewno, że mam już tam swojego Anioła 😇❤

 • Jot
  2021-07-14 12:47:36

  arrow

  Czy ktoś wie czy to przypadkiem nie był NOP po szczepieniu preparatem testowym? Uważam że to bardzo ważna informacja. Szczepił się? Ktoś może wie?

 • Monika
  2021-07-12 23:32:07

  arrow

  Pamiętam, że przyszedł zaprosić nas studentów na katechezy do Duszpasterstwa Akademickiego. Nie zdążył jeszcze zamknąć drzwi, gdy wykładowca wywołał salwę śmiechu mówiąc,że słyszał, jacy to księża potrafią być niebezpieczni (użył innego zwrotu). Wiele razy później wyrzucalam sobie,ze nie miałam odwagi powiedzieć: "wykładowcy też ". To wydarzenie jednak sprawiło, że postanowiłam (jakby na przekór, na złość wykładowcy) pójść do D.A.i nigdy nie zalowalam, po studiach bardzo tesknilam. Ostatnie lata był stałym spowiednikiem moim i męża. Jestem bardzo wdzięczna Bogu za tego Kapłana.

 • AI
  2021-07-12 23:27:48

  arrow

  Ksiądz Krzysztof to Cudowny Człowiek, Święty Kapłan, Wspaniały Kaznodzieja I Spowiednik.
  Księże dziękuję Ci za świadectwo Twojego życia, a Panu Bogu za to, że postawił Ciebie na mojej drodze 28 lat temu, kiedy to przygotowywałeś mnie do Pierwszej Komunii Świetej i gdy ponownie dane mi było spotkać Ciebie Księże w konfesjonale. Za Twoje serce mi okazane, za to że wysłuchałeś, wytłumaczyłeś i ukierunkowałeś. Księże
  Krzysztofie wstawiaj się u Pana za nami potrzebującymi nawrócenia... Do zobaczenia!!!

 • Monika
  2021-07-12 23:25:20

  arrow

  Pamiętam, że przyszedł zaprosić nas studentów na katechezy do Duszpasterstwa Akademickiego. Nie zdążył jeszcze zamknąć drzwi, gdy wykładowca wywołał salwę śmiechu mówiąc,że słyszał, jacy to księża potrafią być niebezpieczni (użył innego zwrotu). Wiele razy później wyrzucalam sobie,ze nie miałam odwagi powiedzieć: "wykładowcy też ". To wydarzenie jednak sprawiło, że postanowiłam (jakby na przekór, na złość wykładowcy) pójść do D.A.i nigdy nie zalowalam, po studiach bardzo tesknilam. Ostatnie lata był moim i męża stałym spowiednikiem, jestem bardzo wdzięczna za Bogu za tego Kapłana

 • Elzbieta
  2021-07-12 13:07:48

  arrow

  Pamiętam śp ks Krzysztofa z lat 87 -88, kiedy jako diakon odbywal praktykę w mojej parafii Przemienienia Panskiego w Łukowie. Tak bardzo angażował się w poznawanie życia wspólnoty oazowej.Później mnie pochłaniały treści Jego katechez radiowych w południe na antenie KRP,nawet wtedy,gdy był proboszczem w Gąsiorach. Pogoda Ducha i tembr głosu sprawiały, że słuchało się na tylko jak mówi ale i co mówi. Żal, że nie spełni juz naszych wewnętrznych pragnień słuchania i czerpania pożytków dla ducha.Niechaj Bóg Milosierny to sprawi, żebyś był pośrednikiem w błaganiu o nowe, liczne i święte powołania i Twoich Księże Sług Chrystusa, następców w naszej diecezji. Spoczywaj w radości Świętych i Blogoslawionych i wstawiaj się za nami!

 • A.
  2021-07-12 12:00:43

  arrow

  Ja go spotkałam tylko dwa razy w życiu. Po raz pierwszy pod koniec lat osiemdziesiątych, gdy jako młody ksiądz wygłosił Słowo Boże, mocne i rzeczowe, pamiętane do dziś. Po raz drugi kilka lat temu,w konfesjonale. Ta "przypadkowa" spowiedź była znacząca. A przecież to tylko fragment z wielkiego dobra uczynionego przez niego na ziemi. O jego wieczność jestem spokojna, tylko żal, że nasza diecezja w tych trudnych czasach traci takiego kapłana.

 • Paweł
  2021-07-12 11:38:33

  arrow

  Odejść do Pana w czasie Eucharystii, gdy Jezus sam składany jest jako ofiara... Wierzę, że ks. Krzysztof swoim życiem zapracował, aby w ten sposób pójść od razu do nieba.

 • Ewa
  2021-07-12 10:54:38

  arrow

  Najpięknieszy Człowiek jakiego spotkałam na ziemi. Anioł....Spoczywaj w pokoju ks.Krzysztofie

 • Ks. Artur Płachno
  2021-07-12 10:48:21

  arrow

  Gdy dotarła do mnie ta wiadomość w pamięci odnalazłem wspomnienia redakcyjnych działań i spotkań z ks.Krzysztofem. Były one naznaczone wielką siłą duchowego spokoju i nadziei nawet w trudnych zadaniach. Dzisiaj jako kapłan, który jeszcze pozostaje na ziemi ofiarowałem Eucharystie za Ciebie i za nas, abyśmy umieli żyć teraz z Tobą inaczej.Kazanie z niedzielnej Twej Eucharystii w tajemnicy świętych obcowania słuchamy i Ty też o nas pamiętaj...
  Łączę się duchowo ze wszystkimi uczestnikami uroczystości pogrzebowych w nadziei spotkania w wieczności. Radosnego powitania z Ojcem! Ks.Artur Płachno

 • Abby
  2021-07-12 10:22:54

  arrow

  Wczoraj był w mojej rodzinnej parafii, z której on sam pochodził wygłosił kazanie o tym jak apostołowie głosili ewangelię... Bardzo proste a zapadające w pamięć słowa. Cieszę się, że miałam okazję je usłyszeć. Był to Kapłan, który mnie ochrzcił.

 • Ania
  2021-07-12 09:11:46

  arrow

  Jakiś czas temu Ks. Krzysztof napisał do mnie:
  "A przede wszystkim życzę nieba, bo to jest najważniejszy cel naszego życia".
  Ksiądz Krzysztof już dotarł do celu. Niech Bóg będzie uwielbiony w Twoim dobrym życiu Kochany Księże

 • Grzegorz
  2021-07-12 07:45:15

  arrow

  Pokój Jego Duszy...

 • KSM-owiczka
  2021-07-12 07:19:30

  arrow

  Wspaniały,zawsze pełen optymizmu kapłan."Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie..."

 • KSM-owiczka
  2021-07-12 07:16:49

  arrow

  Wspaniały,zawsze pełen optymizmu kapłan."Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie..."

 • siedlczanka
  2021-07-11 23:45:31

  arrow

  Porządkowy na Pielgrzymce..

 • Hanna 2
  2021-07-11 23:13:35

  arrow

  Miałam przyjemność poznać księdza Krzysztofa na rekolekcjach dla katechetów.Wspaniały człowiek i kaznodzieja.Dziękuje Ci księże za te cudowne nauki.Niech Pan przyjmie Cię do Siebie.

 • A.
  2021-07-11 22:16:48

  arrow

  Co za strata...Taki Boży kapłan.Pan Bóg ma swoje drogi, dla nas niepojęte.Niech da temu wspaniałemu kapłanowi udział w swoim zwycięstwie!

 • Tomasz
  2021-07-11 22:15:12

  arrow

  Brak słów, kapłan oddany i z wielkim sercem.

 • LENKA
  2021-07-11 21:50:42

  arrow

  Tak bardzo przykro.... zostały same dobre wspomnienia z DA.

 • Natalia
  2021-07-11 21:20:12

  arrow

  Wspaniały Kapłan, zapamiętam Jego nauki rekolekcyjne na długo 😥
  Chwała Bogu za takiego Kapłana który całym życiem wskazywał na Jezusa i świadczył o Nim. Już jest ze swoim Panem 😇
  Do zobaczenia w Niebie, wstawiaj się za nami u Pana❤️

 • Anna
  2021-07-11 21:09:24

  arrow

  Trudno uwierzyć... Dotarłeś już Księże do Domu... tak niespodziewanie zakończyłeś wędrówkę. Dziękuję Bogu za te 31 lat, kiedy dane mi było Ciebie znać. Do zobaczenia... Wieczne odpoczywanie daj mu Panie...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMaj 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje