R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Co nowego w branży odpadowej?
2022-10-07 08:50:07 Artykuł czytany 151 razy


Surowce wtórne tańsze, energia droższa. Gospodarka odpadami przeżywa trudne chwile w całej Polsce, a w Siedlcach dochodzi do tego jeszcze problem kończącego się składowiska oraz dyskusja nad budową spalarni. Jak ocenia sytuację nowy prezes siedleckiego ZUO?


Jeśli chodzi o składowisko w Woli Suchożebrskiej, to Zakład Utylizacji Odpadów próbuje wydłużyć jego funkcjonowanie. Na wrześniowej sesji rady miasta prezes Paweł Olszewski poinformował, że spółka wynajęła ciężki, 40-tonowy kompaktor (dwa razy cięższy od posiadanego), przy pomocy którego mocniej ubija śmiecie już składowane. Ponadto znacznie zmniejszyła ilość przekazywanych na składowisko nowych. Ma pozwolenie na 40 tys. ton rocznie, ale ostatni raz wykorzystała je w 2019 roku. W 2020 złożyła 20 tys. ton, w 2021 – ok. 9 tys., a do końca września 2022 zaledwie 2,5 tys. ton. Czy to znaczy, że ogranicza przyjmowanie odpadów od swoich klientów? – Przyjmujemy odpady od wszystkich kontrahentów, z którymi mamy podpisane umowy. Poprawiliśmy trochę wyniki naszego odzysku i robimy co możemy, by odpadów składować jak najmniej – powiedział w rozmowie z Radiem Podlasie prezes Olszewski. Dodał, że w jego ocenie przy takiej eksploatacji składowisko powinno wystarczyć na dłużej niż trzy lata.

Co dalej? Do tej pory w dyskusjach w siedleckim samorządzie przeważał pogląd, że jeśli miasto (będące większościowym udziałowcem ZUO) nie dogada się w tej sprawie ze Związkiem Komunalnym „Zielone Gminy”, który ma w posiadaniu kilkanaście hektarów terenu w sąsiedztwie istniejącego składowiska, to spółka będzie musiała po prostu zakończyć działalność. Paweł Olszewski uważa inaczej: – Można funkcjonować dalej. Kiedy nasze składowisko będzie musiało zostać poddane rekultywacji, będziemy musieli podpisać umowę z podmiotem, który takie składowisko posiada i będzie mógł nasze śmiecie przyjąć. Takie wywożenie odpadów gdzie indziej podniesie oczywiście koszty. Być może wzrośnie przez to opłata od mieszkańców.

Wysortować co się da za ile się da


Aby jak najbardziej odwlec ten moment, ZUO zamierza w ciągu najbliższych 2-3 lat zainwestować w modernizację sortowni. Działająca od półtorej dekady, ostatnie unowocześnienie przeszła w roku 2014. Na razie szefostwo spółki jeździ po Polsce i przygląda się rozwiązaniom stosowanym w podobnej wielkości instalacjach w innych miastach. Z grubsza chodzi o to, by poprawić wydajność i zarazem bardziej zautomatyzować proces wyławiania przydatnych materiałów ze strumienia odpadów zmieszanych. – Separatory optyczne i balistyczne mają sprawność na poziomie 80 procent. Ludzie będą tylko doczyszczać to, co wybiorą maszyny – zapowiada prezes.

Na jakich surowcach wtórnych da się w tej chwili zarobić, a do których trzeba dopłacać? Jak zwykle najbardziej opłacalna jest tektura i plastikowe butelki, ale i tutaj są spore wahania cen. – Pierwsza połowa roku była pod tym względem bardzo dobra. Można było zarobić nawet na tym, co się rok temu nie sprzedawało. Niestety, teraz ceny znacznie spadły. Suchy karton, który można było sprzedać w czerwcu po 800 zł/t, teraz schodzi po 50 zł/t. Dopłacamy do kolorowej folii, czyli do powszechnie używanych sklepowych reklamówek, oraz do opakowań tetra-pak, czyli kartonów na mleko i napoje – mówi Paweł Olszewski. Jeśli doda się do tego rosnące ceny prądu (który spółka wytwarza z odsysanego z wysypiska metanu, ale jest go zbyt mało w stosunku do potrzeb i trzeba go kupować z sieci), to dotychczasowe zyski zmieniają się w zmagania o uniknięcie straty.

Kompostujcie sami

Dla zredukowania kosztów ZUO będzie namawiać mieszkańców domów jednorodzinnych, by sami kompostowali swoje odpady zielone (skoszona trawa, zgrabione liście) i kuchenne. Spółka ma u siebie kompostownię, ale tutaj chodzi nie o brak jej wydajności, tylko o koszty transportu. – Są takie posesje, których właściciele potrafią wystawić nawet sześćdziesiąt worków z odpadami „zielonymi”. Trzeba to załadować i przewieźć. Mnożąc to przez kilkanaście lub kilkadziesiąt posesji otrzymujemy dziesiątki dodatkowych kursów ciężarówek – tłumaczy prezes. Spółka będzie więc namawiać działać wielotorowo: chce uruchomić kampanię informacyjno-promocyjną, zachęcającą do zakładania podwórkowych kompostowników. Będzie też namawiać władze miasta do wprowadzenia odpowiednich bodźców w opłatach za odbiór odpadów. Kompostownia w Woli Suchożebrskiej i tak będzie miała co robić, przetwarzając odpady kuchenne z osiedli domów wielorodzinne i odpady zielone z terenów miejskich.

Spalarnia jest potrzebna

A jakie jest stanowisko ZUO w dyskusji o budowie spalarni odpadów w Przedsiębiorstwie Energetycznym? Gospodarkę obiegu zamkniętego, czyli 100-procentowy odzysk surowców wtórnych, na który ma nadzieję część sceptycznych wobec spalarni radnych, Paweł Olszewski bez ogródek nazywa mrzonką. Dodaje, że można i trzeba dążyć do podniesienia poziomu recyklingu, ale zawsze będą śmiecie, które nadają się tylko do spalenia. – Obecnie kosztują nas one 590 zł/t netto. Gdyby udałoby się nam je zagospodarować za ok. 400 zł netto, to przy 20 tysiącach ton frakcji kalorycznej koszty spadłyby nam o kilka milionów złotych rocznie. W tej chwili w całej Polsce można przetworzyć 2,5 mln ton frakcji kalorycznej, a powstaje jej 14 mln ton. Spalarnia w Przedsiębiorstwie Energetycznym jest projektowana na zaspokojenie potrzeb Siedlec i okolic. Myślę, że jest to inwestycja potrzebna – mówi prezes ZUO.

Przytacza też opinie z branży mówiące, że dzisiejsza technologia pozwala zmniejszyć środowiskowe oddziaływanie takiej instalacji znacznie poniżej poziomu typowej kotłowni węglowej.

Rozmowa z prezesem ZUO pojawi się wkrótce w internetowym archiwum dźwięków Katolickiego Radia Podlasie.

Fot. Archiwum

AB/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • mieszkaniec
    2022-10-07 18:19:16

    arrow

    Skoro są tacy zwolennicy spalarni, to niech ją budują obok ZUO.
    Same korzyści - śmieci na miejscu, spółka miejska, więc i porozumieć się może z PEC w sprawie produkcji energii ze spalania śmieci, i smród nie będzie się rozprzestrzeniał przy wożeniu śmieci do i z ZUO, i ciężkie samochody nie będą rozjeżdżać siedleckich dróg wożąc śmieci do ZUO, a potem z ZUO.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoWrzesień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje