Na dzisiejszej inauguracji rektor Uniwersytetu, prof. Mirosław Minkina poinformował, że przygotowania są już bardzo zaawansowane. Za kilka dni uczelnia złoży stosowne wnioski do resortów zdrowia oraz nauki i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to pierwsi studenci (60 osób) będą mogli rozpocząć studia lekarskie już za rok. – Postępujemy zgodnie z procedurami. Przygotowujemy kadrę, dokumentację i infrastrukturę. Formalności z naszej strony są na ukończeniu, natomiast utworzenie takiego wydziału wymaga decyzji ministra edukacji i nauki – powiedział dziennikarzom rektor UPH.
Nieco szczegółów dorzucił dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, prof. Jakub Radziszewski: – Mamy wykształconą i utytułowaną kadrę w zakresie nauk podstawowych, przedklinicznych. Udało się pozyskać kadrę lekarską, która podpisała deklaracje o współpracy. Co ważne: ta kadra lekarska pochodzi w większości z Siedlec. Jeśli chodzi o inwestycje, to są już bardzo zaawansowane. Pracownia biologii molekularnej, która będzie wyposażona na światowym poziomie, jest już na etapie ustawiania mebli i aparatury. Stoi już budynek pracowni anatomii prawidłowej, rozbudowuje się centrum symulacji medycznych.
Te wysiłki mają pokaźne wsparcie z zewnątrz. Z 30 mln zł tegorocznych inwestycji duża część pochodzi z dotacji państwowych właśnie na medycynę. Współpracę organizacyjną i merytoryczną zadeklarowały też oba siedleckie szpitale, których dyrektorom rektor podczas inauguracji dziękował za to w sposób szczególny.
Z innych niż studia lekarskie spraw warto wspomnieć o niedawnej ewaluacji, w ramach której kategorię B+ i uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego utrzymały nauki o bezpieczeństwie, nauki biologiczne i historia. Doszły też cztery nowe uprawnienia do nadawania stopni naukowych. Uzyskały je: matematyka, pedagogika, nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauki o zdrowiu.
Jeśli chodzi o tzw. prozę codzienności – to Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny został jak wszyscy dotknięty cenami prądu i ciepła. Jako instytucja edukacyjna jest na liście podmiotów uprawnionych do preferencyjnych zakupów, ale i tak mocno to odczuł. Rektor liczy na pomoc państwa i zapowiada oszczędności – ale nie takie, by obniżyć poziom pracy dydaktycznej i naukowej. Dodaje, że sytuacja finansowa nie jest najgorsza. UPH jest na finansowym plusie, podczas gdy przeszło 40 proc. polskich uczelni znalazło się w ostatnim czasie „pod kreską”.
A jak wygląda rekrutacja? Ogólnopolska prasa pisze, że z powodu rosnących kosztów utrzymania wiele osób rezygnuje ze studiów w największych ośrodkach i pozostaje w swoich rodzinnych średnich miastach, podejmując naukę na lokalnych uczelniach. Jeśli chodzi o UPH, to tutaj radykalnych wahnięć nie widać. Studia na I roku rozpoczyna 2125 studentów, co jest wartością porównywalną z latami wcześniejszymi. Zauważalnie wzrosła liczba studentów zagranicznych: będzie ich w tym roku 120, czyli 4 razy więcej niż dotąd. Studentów ogółem jest ponad 4700. 36 osób jest w Szkole Doktorskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA

AB/DW