R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Polska 2050 przeciwna spalarni odpadów w Siedlcach
2023-01-27 08:47:44 Artykuł czytany 402 razy


Do dyskusji nad budową instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Siedlcach włączył się kolejny polityczny gracz – Polska 2050 Szymona Hołowni. W opinii jego działaczy, nie jest to inwestycja przyszłościowa, a problemy gospodarki odpadami da się rozwiązać poprawiając selektywną zbiórkę i odzysk surowców wtórnych.


Spalarnia ma w intencji władz Siedlec rozwiązać problem rosnących kosztów gospodarki odpadami. W przedstawionej rok temu koncepcji znalazły się wyliczenia mówiące, że mimo nieustannej poprawy wskaźników selektywnej zbiórki i recyklingu, nawet za kilkanaście lat wciąż będzie duża ilość śmieci nie nadających się do przetworzenia, których nie można składować. Dziś wozi się je do odległych instalacji spalania, płacąc za transport i samą usługę utylizacji. Duża część tych pieniędzy mogłaby pozostać w Siedlcach. Lokalna instalacja, pomyślana jako nowy blok energetyczny siedleckiej elektrociepłowni, byłaby włączona w system ciepłowniczy miasta. Dzięki temu przesortowane śmiecie o wymaganej wartości opałowej mogłyby zastąpić część węgla i gazu, stabilizując ceny ciepła dla mieszkańców.

Planowana budowa budzi pewne kontrowersje. Protestowała przeciwko niej grupa mieszkańców ulicy Starowiejskiej, obawiających się o wpływ instalacji na ich zdrowie. Na zorganizowanych jesienią ubiegłego roku spotkaniach informacyjnych frekwencja była jednak bardzo niska. Nie było też długich kolejek do organizowanych przez miasto wyjazdów do spalarni w Białymstoku. W radzie miasta odbyło się kilka debat, podczas których na wątpliwości radnych odpowiadali eksperci ze współpracującej z Przedsiębiorstwem Energetycznym firmy konsultingowej Savona Project i z Politechniki Warszawskiej. Najczęściej zgłaszane obawy i zastrzeżenia dotyczyły wpływu spalarni na środowisko, wysokich kosztów i groźby ich dalszego wzrostu, a także trybu prowadzenia inwestycji, w którym wiodącą rolę odgrywa Przedsiębiorstwo Energetyczne, a rada miasta nie ma decydującego głosu.

Część tych zastrzeżeń wybrzmiała ponownie na czwartkowej (26 stycznia) konferencji działaczy Polski 2050. Poza dwójką radnych, którzy dołączyli do tego ugrupowania w trakcie kadencji (czyli Iwony Orzełowskiej i Mariusza Dobijańskiego) i miejscowym działaczem Grzegorzem Orzełowskim wypowiadali się tam: Jacek Kozłowski z zarządu partii oraz Jacek Werder ze wspierającego ją Instytutu Strategie 2050.

Jacek Kozłowski poinformował, że w dokumentach programowych Polski 2050 spalarnie zostały uznane za nieperspektywiczne, a finansowanie takich inwestycji przez NFOŚiGW za nieuzasadnione. Ich efekt ekonomiczny i ekologiczny partia uważa za krótkotrwały, a w długiej perspektywie niekorzystny, bo hamujący wdrażanie „gospodarki obiegu zamkniętego”.

Grzegorz Orzełowski, Iwona Orzełowska i Mariusz Dobijański skoncentrowali się na lokalnym konflikcie politycznym między władzami miasta i powiatu. Wezwali do współpracy samorządów w tym zakresie i wspólnego rozwijania ekologicznych rozwiązań w gospodarce odpadami, uważając opracowywanie konkurencyjnych projektów spalarni i sortowni dla tak małego obszaru za absurd. Wspomnieli też kwestię odpadów „bio” nadających się do wytworzenia biogazu i kompostu.

Jacek Werder skupił się na kwestiach technicznych. Kwestionował bezpieczeństwo spalarni w zakresie emisji spalin twierdząc, że brak jest przekonujących krajowych badań ich wpływu na otoczenie.  Nie zgodził się z prognozami zwiększania ilości odpadów na mieszkańca. Jego zdaniem, planowane wdrożenie systemu kaucyjnego i wycofywanie z rynku coraz większej ilości opakowań jednorazowych wkrótce odwróci ten trend. Zaznaczył też, że planowana w Siedlcach instalacja wciąż nie jest dopisana do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (wniosek w tej sprawie został złożony w zeszłym roku – przyp. red.)

Sprawa spalarni powróciła niespełna dwie godziny później na czwartkowej sesji Rady Miasta Siedlce. Pytana o stan zaawansowania przygotowań prezes PE Marzena Komar przypomniała, że raport o oddziaływaniu obiektu na środowisko był wyłożony do wglądu w urzędzie miasta od października do pierwszych dni stycznia. Spółka czeka teraz na zaopiniowanie go przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Ma już za to opinię Sanepidu, która jest zasadniczo pozytywna, choć uwarunkowana rzetelnym wdrożeniem wszystkich opisanych w raporcie technologii oczyszczania i zabezpieczenia.

Z wcześniejszych zapowiedzi wiadomo, że jeśli RDOŚ nie zgłosi sprzeciwu, to spółka wystąpi o decyzję środowiskową i w połowie roku ogłosi przetarg na szczegółowy projekt techniczny i budowę.

Finansowanie załatwiła już w zeszłym roku, pozyskując 130 mln zł z NFOŚiGW, z programu „Racjonalna gospodarka odpadami, cz. 3 – Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”. Połowę tej kwoty stanowi dotacja, a połowę tania pożyczka.

AB/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Lolek
  2023-01-28 09:46:34

  arrow

  Za chwilę będzie kolejna podwyżka dla mieszkańców Siedlec w związku z budową spalarni jako prezent zafundowany przez PEC na pokrycie spłaty kredytów, wszelakich zobowiązań i wypłatę wynagrodzenia pszczególnie dla Komar ktora jest pomysłodawcą inwestycji bez sensu kolejna inwestycja

 • mieszkaniec
  2023-01-27 17:43:59

  arrow

  130 milionów z NFOŚiGW - 65 dotacja i 65 milionów pożyczka. A skąd będą pieniądze na koszty niekwalifikowane? 30 milionów złotych? Pożyczka komercyjna?
  Czyli łącznie do spłacenia 95 milionów złotych...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje