R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Przekazanie dowództwa 18. DZ
2022-08-11 13:39:27 Artykuł czytany 580 razy


Zmiana na stanowisku dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. 12 sierpnia sztandar jednostki z rąk generała dywizji Jarosława Gromadzińskiego przejmie generał brygady Arkadiusz Szkutnik.


O nadchodzącej zmianie informowaliśmy już tydzień temu (http://podlasie24.pl//miasto-siedlce/region/nowy-dowodca-zelaznej-dywizji-35ac7.html). Resort obrony wskazał jako datę przejęcia obowiązków poniedziałek 8 sierpnia, ale symboliczne dopełnienie – czyli przekazanie sztandaru jednostki – odbędzie się jutro.

18. Dywizja Zmechanizowana istnieje od niecałych czterech lat, ale już stanowi największy związek taktyczny Wojska Polskiego we wschodniej części kraju. Zaczęto ją formować we wrześniu 2018 roku, najpierw wcielając w jej skład istniejące wcześniej: 1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich, a następnie powołując do istnienia nowe jednostki: 18. Batalion Dowodzenia w Siedlcach, 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie, 18. Pułk Logistyczny w Łomży. Na początku tego procesu są: 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa, 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 18. Batalion Rozpoznawczy w Białej Podlaskiej.

Rozpoczynając formowanie „Żelaznej Dywizji” MON określił datę jej pełnej gotowości na rok 2026, ale wojna na Ukrainie przyspieszyła modernizację Wojska Polskiego i można się spodziewać, że zmiany harmonogramów nastąpią i tutaj.

Poniżej prezentujemy pełne biogramy odchodzącego i nowego dowódcy.

Gen. dyw. Jarosław Gromadziński


Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1994) oraz Akademii Obrony Narodowej (2002), którą ukończył z pierwszą lokatą. Studia podyplomowe ukończył w 2008 roku na kierunku Zarządzanie Kryzysowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Ponadto jest absolwentem NATO Defense College w Rzymie (2011). Lata 2011-2012 to czas szkolenia z obszaru reagowania kryzysowego w NATO School w Oberammergau (Niemcy). Jest ponadto absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej (PSPO) w Akademii Obrony Narodowej (2015). W 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. W 2017 roku uczestniczył w kursie dla generałów, oficerów flagowych oraz ambasadorów, który odbył się w NATO Defense College w Rzymie.

Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1994 roku, pierwsze stanowisko służbowe – dowódcy plutonu – objął w 14. Brygadzie Zmechanizowanej w Elblągu. W jednostce tej pozostał do 2000 roku pełniąc służbę wojskową na stanowiskach dowódcy kompanii, szefa sztabu oraz dowódcy batalionu zmechanizowanego. Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej w 2002 roku kolejne stanowisko służbowe objął jako specjalista w Generalnym Zarządzie Planowania Strategicznego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 2004 roku powrócił do 16. Dywizji Zmechanizowanej obejmując stanowisko dowódcy batalionu zmechanizowanego w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej (9BKPanc) w Braniewie. W 2007 roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 9BKPanc. Następnie został przeniesiony do dowództwa 16. Dywizji Zmechanizowanej, gdzie objął stanowisko szefa wydziału operacyjnego i pełnił je do 2011 roku. Ponadto w latach 2011-2014 zajmował stanowisko szefa Oddziału Analiz i Użycia Wojsk Lądowych w Zarządzie Planowania Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej (PSPO) pełnił służbę na stanowisku koordynatora w Zarządzie Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie. Z dniem 2 maja 2016 roku został wyznaczony przez ministra obrony narodowej na stanowisko dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

29 listopada 2016 roku został mianowany na stopień generała brygady przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 24 marca 2017 roku uhonorowany nagrodą miesięcznika Polska Zbrojna „Buzdygany” za 2016 rok „za przekuwanie szkoleniowego rzemiosła w sztukę budowania żołnierza przyszłości”.

W latach 2004-2009 pełnił służbę w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW). Uczestniczył w III zmianie PKW Irak (2004/2005) pełniąc obowiązki szefa VOB (ang. Visitors and Observers Bureau) w strukturach MND C-S (ang. Multinational Division Central-South). W 2007 roku dowodził XXVII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Syrii. Na przełomie 2008 i 2009 roku brał udział w Misji Szkoleniowej NATO w Iraku, gdzie zajmował stanowisko szefa zespołu doradców wojskowych. Jest autorem kilkunastu artykułów z obszaru budowy zdolności Sił Zbrojnych do rażenia, przetrwania i ochrony wojsk oraz sojuszniczego zarządzania kryzysowego. W ostatnich latach zajmował się również problematyką koncepcji połączonego wsparcia ogniowego Sił Zbrojnych, opublikował kilka artykułów z tej tematyki. Z dniem 1 sierpnia 2018 roku został wyznaczony przez ministra obrony narodowej na stanowisko zastępcy dowódcy - szefa sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej. Następnie, w dniu 17 września 2018 roku, został wyznaczony na dowódcę nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej. W dniu 7 listopada 2018 został mianowany przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, na stopień generała dywizji. Akt mianowania odebrał 10 listopada 2018 roku. W dniu 26 września 2019 r. wyróżniony nagrodą "Bursztyn Polskiej Gospodarki". Wyróżnienie otrzymał "za konsekwentne formowanie nowego związku taktycznego w ramach Programu Rozwoju Sił Zbrojnych, a tym samym wzmocnienie potencjału obronnego Polski na wschód od Wisły". Nagroda przyznana została w ramach V edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2019, którego temat przewodni brzmiał: "Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

5 sierpnia 2022 roku minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, wyznaczył generała dywizji Jarosława Gromadzińskiego na zastępcę dowódcy ds. interoperacyjnych w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie.

Gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (1990) oraz Studiów Wyższych na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej na kierunku Dowódczo - Sztabowym (1997). Studia Podyplomowe ukończył w 2003 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Ponadto jest absolwentem Podyplomowych Studiów Strategiczno - Operacyjnych Akademii Obrony Narodowej (2010) oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej Akademii Obrony Narodowej (2016).

Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe - zastępcy dowódcy baterii - dowódcy stacji radiolokacyjnej, a następnie dowódcy baterii przeciwlotniczej i dowódcy baterii technicznej w 2. Pułku Przeciwlotniczym.

W 1997 r. objął stanowisko w 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej - najpierw szefa obrony przeciwlotniczej, a następnie dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego. W roku 2004 został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 3. Pułku Przeciwlotniczego. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Strategiczno-Operacyjnych objął stanowisko szefa oddziału w Zarządzie Planowania Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a następnie szefa oddziału w Zarządzie Planowania Operacyjnego i Szkolenia. W 2016 r. objął stanowisko szefa Zarządu Operacyjnego - Zastępcy Szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 1 sierpnia 2018 r. objął obowiązki dowódcy 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Decyzją ministra obrony narodowej z dnia 29 lipca 2020 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik wielokrotnie realizował zadania poza granicami kraju m.in. w ramach I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku (na stanowisku starszego oficera ARMY AVIATION w TOC MND CS (ang. Tactical Operation Center Multinational Division Central-South), dowodził XVIII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie, pełnił służbę w IV i XIII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Islamskiej Republice Afganistanu (stanowiska szefa Zespołu Oficerów Łącznikowych CJTF-101 (ang. Combined Joint Task Force) Bagram oraz asystenta dowódcy TFWE (ang. Task Force White Eagle) Ghazni. W roku 2013 za dokonanie bohaterskiego czynu na polu walki, podczas ataku rakietowego (24 sierpnia), a następnie ataku rebeliantów na bazę Ghazni (28 sierpnia), odznaczony Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

5 sierpnia 2022 roku minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, wyznaczył generała brygady Arkadiusza Szkutnika na dowódcę 18. Dywizji Zmechanizowanej.

AB/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoWrzesień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje