R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Stadler Polska: kolej już po epidemii, a jeszcze przed KPO
2023-02-03 15:51:00 Artykuł czytany 740 razy


Kilka dni temu w Siedlcach premier Mateusz Morawiecki mówił o podwyżkach cen biletów PKP Intercity i o planowanej interwencji państwa. Skoro zrobiło się głośno o kolei, a w Siedlcach produkuje się pociągi, przyjrzeliśmy się, jak Stadler Polska radzi sobie „pocovidowym” tąpnięciu.


Branża kolejowa zdołała się już jako tako pozbierać po epidemii. Producenci odtworzyli łańcuchy dostaw, choć tak samo jak firmy samochodowe narzekają na niedostatek komponentów elektronicznych z Chin. Co ważniejsze: pasażerowie wrócili do pociągów w liczbie, która pozwoliła  przewoźnikom odmrozić plany modernizacji taboru.

Na eksport
 – Pod koniec listopada 2022 roku podpisaliśmy umowę na 20 pojazdów dla przewoźnika z Finlandii, z opcją rozszerzenia o kolejne 50. Czterowagonowe zestawy typu FLIRT będą dostosowane do tamtejszego klimatu: dostaną pług śnieżny, lepszą izolację termiczną i ogrzewanie podłogowe – mówi prezes Stadler Polska, Tomasz Prejs.

Siedlecki zakład skorzystał na toczącej się na wschodzie wojnie. Stadler ma filię w Mińsku na Białorusi, ale ponieważ Białoruś za prześladowanie opozycji i współpracę z Rosją przy agresji na Ukrainę została ukarana zachodnimi sankcjami, odbiło się to na zachodnich inwestorach. Szwajcarska centrala przesunęła więc z Mińska do Siedlec realizację zamówień dla Słowacji i Azerbejdżanu. Zakład na Białorusi dalej działa, choć w ograniczonym sankcjami zakresie.

W kraju

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to trzeba przypomnieć o podpisanym kilka lat temu wielkim kontrakcie z Kolejami Mazowieckimi. Umowę ramową podzielono tam na kilka mniejszych umów wykonawczych. Ich realizacja jest już bardzo zaawansowana – Z pięciu umów wykonawczych cztery zostały zakończone. Dostarczyliśmy 45 pojazdów z 61 zamówionych. W tej chwili realizujemy ostatnią, piątą umowę. Pierwsze objęte nią pojazdy zaczniemy przekazywać w lutym, a całość dostaw zakończymy latem – informuje Tomasz Prejs.

Dalszy ciąg ma też zamówienie na tramwaje dla Krakowa. Po dostarczeniu w 2021 roku 50 pojazdów Stadler dostał następne zlecenie, na które składają się trzy umowy wykonawcze. Razem będzie to 60 nowych „Lajkoników”, z czego 12 już jeździ, a pozostałe są na różnych etapach produkcji.

Prezes polskiej filii Stadlera spodziewa się, że większy ruch zacznie się po odblokowaniu Krajowego Programu Odbudowy. Obok słynnych wiatraków zapisano w nim bowiem również przyjazny środowisku transport publiczny. Polscy przewoźnicy czekają na te pieniądze. Bez nich mogą zamówić nie po kilkadziesiąt, a najwyżej po kilka egzemplarzy nowych pociągów.

Mniej prądu
Jak spółka radzi sobie z energetyczną drożyzną? Ocieplanie budynków i okładanie dachów panelami fotowoltaicznymi odbywa się nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale i w przemyśle. W Siedlcach w energię słoneczną poszedł Mostostal oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a przymierza się do tego również zarządca obiektów sportowych, czyli Agencja Rozwoju Miasta. Stadler jako jeden z największych zakładów produkcyjnych również ma pokaźną kubaturę do ogrzania i oświetlenia. Najprawdopodobniej więc i on pójdzie w tym kierunku, choć bez desperackiego pośpiechu. Jego procesy technologiczne nie są bowiem tak energochłonne, jak te w Mostostalu.

Technologiczna przyszłość
W kolejnictwie, tak jak i w wielu innych dziedzinach transportu, trwa wyścig o zmniejszenie zużycia energii. Stadler od lat chwalił się, że jego aluminiowe pociągi z racji niższej masy potrzebują mniej prądu niż pojazdy konkurencji. Czy ma jeszcze z czego schodzić? – W samej konstrukcji pojazdu już niezbyt, ale można szukać rezerw w ogrzewaniu, klimatyzacji i innych systemach pomocniczych. Mamy też swoje know-how jeśli chodzi o konfigurację urządzeń i sterowanie całego pojazdu – mówi Tomasz Prejs.

W produkcji są pojazdy dla przewoźnika z Włoch, wyposażone w napęd hybrydowy. Podstawowy silnik spalinowy jest uzupełniony akumulatorem i silnikiem elektrycznym. Podczas postoju na stacji można wyłączać silnik spalinowy nie tracąc zasilania systemów. Można też ruszyć bez hałasu i spalin, włączając podstawowy napęd dopiero za miastem.

Firma przygotowuje się teraz do przejścia na czyste paliwo wodorowe. Pociąg podmiejski zasilany takim ogniwem opracowano już na potrzeby przewoźnika z USA. Upowszechnienie tej technologii będzie jednak zależało od dostępności i ceny paliwa. W Polsce zwiększenie produkcji wodoru zapowiadał naftowy Lotos, mówi się też o tym w kontekście rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej. Na razie jednak nie są to ilości na tyle duże, by polscy przewoźnicy brali je pod uwagę w najbliższych planach taborowych.

Foto: Stadler
AB/MR
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • polay
    2023-02-06 09:44:16

    arrow

    tym razem nie srandemia a SRA PO - to wielka ściema m!!!!!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje