R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zbierają podpisy przeciw spalarni
2022-11-23 18:23:35 Artykuł czytany 253 razy


Przeciwnicy budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Siedlcach zaczynają zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie. Uważają, że taka instalacja zaszkodzi zdrowiu mieszkańców i dlatego powinna być zlokalizowana z dala od miasta.


Organizatorzy akcji zapowiadają, że będą chodzili po domach i bezpośrednio namawiali do złożenia podpisów. – Magistrat nie chce zorganizować referendum, chcemy więc dać mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie – mówi Łukasz Romański. On i wspierająca go grupa odrzucają informacje opublikowane przez Przedsiębiorstwo Energetyczne i pracujących dla niego ekspertów, wykazujące ograniczony wpływ takiej instalacji na środowisko. Twierdzą, że instalacja będzie szkodliwa dla zdrowia i powinna być zlokalizowana z dala od miasta.

Do budowy instalacji wykorzystującej kaloryczną frakcję odpadów komunalnych Przedsiębiorstwo Energetyczne szykuje się od przeszło roku. Według zaprezentowanej w styczniu koncepcji, ma ona przetwarzać ok. 20-25 tys. ton rocznie, a wytworzone w tym procesie ciepło będzie wprowadzone do miejskiej sieci. W opinii władz miasta, pozwoli to zatrzymać, a przynajmniej spowolnić wzrost opłat śmieciowych i cen ciepła. Koncepcja ta zyskała wstępną akceptację Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyznał na jej realizację ponad 64 miliony złotych dotacji i tyle samo pożyczki.

Od stycznia sprawa była już kilka razy dyskutowana w radzie miasta. We wrześniu i październiku odbyło się osiem otwartych spotkań informacyjnych, które jednak nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców. W tej chwili projekt jest na etapie zbierania wymaganych uzgodnień i pozwoleń. Przetarg na budowę Przedsiębiorstwo Energetyczne planuje ogłosić w połowie przyszłego roku.  

fot. pixabay.com

AB [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • mieszkaniec
  2022-11-25 20:45:39

  arrow

  Porównywanie planowanej małej nieekonomicznej spalarni planowanej przy PEC Siedlce do spalarni w Wiedniu czy Kopenhadze, to jak porównywanie Fiata 126p do Mercedesa S klasy.
  Nie te nakłady (procentowo), nie ta technologia, nie te zabezpieczenia.
  Spalarnia Spittelau (1 z 4 w Wiedniu, o tej chyba mowa w poprzednim komentarzu) została wybudowana w roku 1971. Po ponad 15 latach została odbudowana po pożarze, który nastąpił podczas przeglądu technicznego w 1987 roku, mimo protestów społeczeństwa" - początkowo.
  "Jakie nastroje społeczne towarzyszyły budowie spalarni?
  Nastroje zawsze były dobre, ze względu na konsekwentnie prowadzoną politykę dokładnej informacji społeczeństwa oraz rygorystyczną kontrolę dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w spalinach. Parametry te z reguły wynoszą poniżej 10% dopuszczalnych wartości granicznych."

  O takiej konsekwentnie prowadzonej polityce dokładnej informacji społeczeństwa też możemy tylko pomarzyć.

  W Siedlcach najwyraźniej obowiązują inne standardy: najpierw projekt, ubieganie się o pożyczkę, podpisanie umowy, a potem przekonywanie ludzi, że spalarnia śmieci jest idealnym rozwiązaniem. Żadne głosy odmienne nie są akceptowane, żadni eksperci poza jednym, ci którzy mają odmienne zdanie, nie zostali poproszeni o wypowiedź.

  Tylko na portalu podlasie24 pojawiła się informacja o planowanych spotkaniach reklamujących spalarnię z ponad kilkudniowym wyprzedzeniem.

  Dlaczego nie zostały upublicznione informacje o planowanej spalarni na etapie projektu, dlaczego nie włączono mieszkańców Siedlec w proces decyzyjny dotyczący chociażby lokalizacji spalarni śmieci?
  Przecież w Siedlcach jest także północna dzielnica przemysłowa.
  Śmieci są wywożone z Siedlec do ZUO, a potem mają być przywożone do Siedlec, także śmieci z okolicznych gmin, do spalenia.
  W Wiedniu powstały 4 spalarnie, żeby nie wywozić dalekko śmieci w dużym prawie dwumilionowym mieście. W Siedlcach odwrotnie - nie tylko śmieci będą krążyć - pomnożone koszty transportu, ale jeszcze będzie się przywozić śmieci z okolicy - zwiększenia natężenia ruchu pojazdów, hałasu, zanieczyszczenia.

  Ale najwyraźniej magistrat nie bierze pod uwagę standardu życia mieszkańców domów w okolicy planowanej spalarni. Wmawia się ludziom, że nie będzie zwiększonego ruchu, nie będzie większego hałasu, nie będzie fetoru, nie będzie emisji toksycznych substancji.
  Zwykłych ludzi się lekceważy. Przykre to.

 • ster
  2022-11-24 09:55:08

  arrow

  Brawo Daniel. Ta spalarnia powinna powstać przy PEC. Widziałem tą spalarnię w Wiedniu z zewnątrz i wewnątrz. Nikomu nie perzeszkadza
  z mieszkańców a funkcjonuje już kilka dziesiąt lat

 • siedlczanin
  2022-11-24 09:00:54

  arrow

  Może mi ktoś odpowie gdzie miasto ma wybudować spalarnię,jeżeli PEC ma do tego infrastukturę i znajduje się w strefie przemysłowej,chyba,ze chcemy aby uszczęśliwić kogoś innego,czyli typowa spychologia niech to się robi u sąsiada,ale nie u mnie .Brawo piękne myślenie, tak trzymać.

 • Panie Danielu
  2022-11-23 23:57:38

  arrow

  Mieszkańcy mają prawo do wyrażenia swojej opinii, jakakolwiek by ona była.
  Zanim powstał PEC i dzielnica przemysłowa mieszkali tu ludzie, od pokoleń. Dlaczego chce się im zafundować dodatkowe duże źródło emisji co2, inwestycję uciążliwą dla otoczenia, o negatywnym oddziaływaniu na środowisko?

  Spalarnia w Wiedniu to inwestycja nieosiągalna dla siedlczan, niestety. Zdaje się, że nie zamierzają za 159 milionów wybudować w Siedlcach podziemnych magazynów na śmieci do spalania, do których będą wjeżdżać śmieciarki...

  W Białymstoku przed podjęciem decyzji o budowie spalarni przedstawiono mieszkańcom różne propozycje lokalizacji i przeprowadzono konsultacje społeczne, czego zabrakło, niestety, w Siedlcach.

  Może trudno to komuś zrozumieć, ale mieszkańcy mają prawo do takich samych warunków życia w Siedlcach i nie powinni być marginalizowani tylko dlatego, że mieszkają w dzielnicy przemysłowej (i mieszkali zanim ta dzielnica powstała).
  A skoro wybrana została dzielnica przemysłowa, to dlaczego południowa a nie północna? Przecież do północnej dzielnicy przemysłowej bliżej byłoby wozić śmieci i śmieciarki nie musiałyby jeździć przez całe miasto, a do sieci ciepłowniczej można by było podłączyć się też w innym miejscu, skoro spalarnia ma być oddzielną inwestycją a nie elementem istniejącej w PEC?

  A śmieci i ciepło tańsze nie będą po wybudowaniu spalarni, o czym jest mowa w artykule, więc opłaty niech każdy ponosi sam. Będą natomiast znacznie droższe, kiedy spalarnie śmieci będą musiały płacić za emisję co2 (zgodnie z przepisami UE).

 • Daniel
  2022-11-23 19:58:12

  arrow

  Czyżby osoby które podpisżą tą absurdalna petycię zapłacą za smieci innym mieszkańcom miasta. Kolejna rzecz to PEC i dzielnica przemysłowa nie jest w tym miejscu od wczoraj i wiadomo, że w przemyśle i cieplowni są produkowane gazy i spaliny. Następna rzecz to, czy w Wiedniu i Białymstoku pracuja i mieszkają idjoci i zgodzili by się na spalarnię które działają już jakiś czas i nic nie słychać, że ktoś się zatruł. radzę brać przykład z innych i nie podpisywać sie pod politycznymi dokumentami, które nie mają nic wspólnego z mieszkańczmi miasta.

 • Daniel
  2022-11-23 19:57:01

  arrow

  Czyżby osoby które podpisżą tą absurdalna petycię zapłacą za smieci innym mieszkańcom miasta. Kolejna rzecz to PEC i dzielnica przemysłowa nie jest w tym miejscu od wczoraj i wiadomo, że w przemyśle i cieplowni są produkowane gazy i spaliny. Następna rzecz to, czy w Wiedniu i Białymstoku pracuja i mieszkają idjoci i zgodzili by się na spalarnię które działają już jakiś czas i nic nie słychać, że ktoś się zatruł. radzę brać przykład z innych i nie podpisywać sie pod politycznymi dokumentami, które nie mają nic wspólnego z mieszkańczmi miasta.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje