Lechosław Gawlikowski (ur. 13 czerwca 1946 w Międzyrzecu Podlaskim) – polski dziennikarz, publicysta, archiwista zasobów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W 1972 r. rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, początkowo jako stażysta, później redaktor w redakcji Dziennika Radiowego. Przeniesiony do Działu Programowego Rozgłośni komentował sprawy gospodarcze, z czasem pierwszy zastępca dyrektora rozgłośni. Przez ostatnie miesiące istnienia rozgłośni w Monachium pełnił obowiązki dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE. Po jej zamknięciu był w grupie najstarszych pracowników Rozgłośni Polskiej RWE odznaczonych przez prezydenta Lecha Wałęsę. Otrzymał wówczas Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W grudniu 2015 opublikował pracę pt. ”Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe”, będącą w zamierzeniu uzupełnieniem dwutomowych wspomnień Jana Nowaka-Jeziorańskiego: Polska z oddali i Wojna w eterze, dotyczących okresu jego pracy w Rozgłośni Polskiej RWE. Żonaty, mieszka w Monachium. Wyróżnienie wręczyli Przewodniczący Rady Miasta Robert Matejek i Burmistrz Zbigniew Kot.
Zdzisław Frydrychowski urodził się 22 listopada 1929 r. zmarł 21 lutego 1982 r. Był emerytowanym pilotem, majorem w stanie spoczynku. Aktywnie włączał się w tworzenie struktur Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego „Solidarność” na terenie Międzyrzeca Podlaskiego. Prowadził zbiórkę pieniędzy, które następnie zostały przekazane dla robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Stanął na czele pierwszego miejskiego zarządu NSZZ Solidarność. Pomagał tworzyć komisje zakładowe na terenie Międzyrzeca. Zmarł na początku stanu wojennego nękany przez ciężką chorobę i funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.
Podczas tej uroczystej sesji Przewodniczący Rady Miasta Robert Matejek wraz z Burmistrzem Zbigniewem Kotem wręczyli odznaki i tytuły „Zasłużony Dla Miasta” Międzyrzec Podlaski.
Za szczególne zasługi na rzecz czynnego zaangażowania w budowanie partnerstwa w zakresie polityki rozwoju gospodarczego miasta, integracji międzyrzeckich przedsiębiorców i działania na rzecz lokalnego rozwoju miasta Międzyrzec Podlaski 6 marca 2018 r Rada Miasta nadała odznaki następującym osobom:
Tadeuszowi Antoniemu Kotowi,
Mirosławowi Kulikowi,
Edwardowi Adamowi Leszczyńskiemu
i Romanowi Ireneuszowi Sierhejowi.
28 marca br. Rada Miasta Międzyrzec Podlaski nadała tytuł i odznakę „Zasłużony dla Miasta” Międzyrzeca Podlaskiego za szczególne zasługi na rzecz szerzenia i propagowania kultury Zdzisławowi Frydrychowskiemu. Za szczególne zasługi na rzecz rozwoju bazy sportowej oraz propagowania sportu wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych Dariuszowi Roszkowskiemu.
25 kwietnia br. Rada Miasta za szczególne zasługi na rzecz promocji Miasta Międzyrzec Podlaski poprzez popularyzację i rozpowszechnianie historii szczególnie historii średniowiecznej nadała tytuł i odznakę „Zasłużony dla Miasta” Międzyrzeca Podlaskiego Tomaszowi Sajko. Za szczególne zasługi na rzecz rozwoju i promocji Miasta Międzyrzec Podlaski w dziedzinie muzyki Januszowi Samociukowi
Za szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury artystycznej promocji Zespołowi Pieśni i Tańca Ludowego „Dzieci Podlasia”.
29 maja br. za szczególne zasługi na w zakresie ochrony przeciwpożarowej, pomocy mieszkańcom miasta oraz promocji właściwych zachowań i postaw wśród dzieci i młodzieży w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego tytuł i odznakę „Zasłużony dla Miasta” Międzyrzeca Podlaskiego Rada Miasta nadała Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim. Za szczególne zasługi w zakresie ochrony przeciwpożarowej, pomocy mieszkańcom miasta oraz pełnienia funkcji reprezentacyjnych podczas uroczystości patriotyczno-religijnych, państwowych i samorządowych Ochotniczej Straży Pożarnej „Śródmieście” w Międzyrzecu Podlaskim.
28 czerwca br. za szczególne zasługi na rzecz czynnego zaangażowania i promocję Miasta Międzyrzec Podlaski w dziedzinie muzyki chóralnej Rada Miasta nadała tytuł i odznakę „Zasłużony dla Miasta” Międzyrzeca Podlaskiego:
Eugeniuszowi Zdzisławowi Kalenikowi,
Wacławowi Romanowi Kosteckiemu, Janowi Maksymowiczowi
i Aleksandrowi Rostkowi.
Natomiast dnia 30 sierpnia br. Rada Miasta nadała tytuł i odznakę „Zasłużony dla Miasta” Międzyrzeca Podlaskiego za szczególne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność społeczną i związkową na terenie miasta Międzyrzec Podlaski Mariannie Gomółce.
Za szczególne zasługi na rzecz promowania historii miasta i regionu Międzyrzeca Podlaskiego oraz edukację dzieci i młodzieży - Towarzystwu Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim.
Medale otrzymali m.in.
Elżbieta Dzikowska, Ryszard Kornacki,
dr Józef Geresz,
ks. Infułat Kazimierz Korszniewicz
Obrady uroczystej sesji uświetnił występ młodych artystów z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim pod kierunkiem Cezarego WOCHA.
Info/foto SK