R E K L A M APARCZEW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Historia Soboru Trydenckiego
2014-09-12 11:54:06 Artykuł czytany 3735 razy


W najbliższą niedzielę, 14 września w Parczewie odbędą się uroczystości 450-lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez Sejm Koronny Rzeczpospolitej. Wydarzenie to miało miejsce w Parczewie, wówczas ważnym mieście znajdującym się na pograniczu Polski i Litwy. Sejm Koronny obradował pod przewodnictwem króla Zygmunta Augusta, ostatniego z dynastii Jagiellonów. Decyzja podjęta w Parczewie przez Króla i Sejm poprzedziła przyjęcie i wprowadzenie w życie uchwał Soboru Trydenckiego przez Episkopat Polski na synodzie w Piotrkowie Trybunalskim, dnia 19 maja 1577 roku.


Wydarzenia sprzed 450. lat przybliża ks. Józef Miszczuk:

Sobór Trydencki

Sobór jest zgromadzeniem ogółu biskupów Kościoła pod przewodnictwem papieża. W czasie obrad soboru podejmowane są decyzje w sprawach wiary i życia Kościoła.

Za pierwszy sobór powszechny uważany jest Synod Nicejski w 325 r. Dotychczas odbyło się 21 soborów powszechnych tzn. reprezentujących cały Kościół. Sobory dzielone są na wschodnie i zachodnie. Mianem wschodnich określamy te, które odbyły się na Wschodzie, a ich uczestnikami byli biskupi wschodni. Było ich osiem – zwoływane przez cesarza i obradowały pod jego kierownictwem. Po Wielkiej Schizmie w 1054 r. zebrania soborowe w Kościele Zachodnim były zwoływane przez papieża i obejmowały biskupów Zachodu.

Jednym z najważniejszych soborów w historii był Sobór Trydencki. Był on odpowiedzią Kościoła na reformację protestancką. Obradował w latach 1545 – 1563 za pontyfikatu trzech papieży: Pawła III, Juliusza III i Piusa III. Sobór zatwierdził oficjalnie nicejsko – konstantynopolskie wyznanie wiary, ustalił ostatecznie kanon Pisma Świętego – przekład łaciński Wulgata został uznany za oficjalny. Odrzucona została nauka Lutra uznająca Pismo Święte za jedyne źródło Objawienia, a stwierdzono, że również Tradycja apostolska stanowi podstawę wiary katolickiej. Sobór wydał dekret o sakramentach, ustalając ich liczbę – siedem. Sformułowana została doktryna o Eucharystii, że Chrystus jest w niej obecny na mocy przeistoczenia. Ustanowiono obowiązek spowiedzi indywidualnej. Podjęto też problemy dyscyplinarne dotyczące obowiązków biskupów i proboszczów. Wszystkie dekrety Soboru Trydenckiego zatwierdził papież Pius IV. Polskę na Soborze reprezentowali: kard. Stanisław Hozjusz – biskup warmiński, Walenty Herburt – biskup przemyski i Mikołaj Kromer – występował w zastępstwie biskupa diecezji ołomunieckiej.

W roku 1564 na Sejmie w Parczewie Polska przyjmuje z rąk nuncjusza Commendona uchwały zakończonego rok wcześniej Soboru Trydenckiego. Kardynał Stanisław Hozjusz sprowadza jezuitów. Powstaje pierwsze na ziemiach polskich kolegium jezuickie w Braniewie.

Sobór Trydencki zainicjował wewnętrzną reformę Kościoła, który w pierwszych latach XVI w. znalazł się w kryzysie duchowym. Kościół teraz znalazł odwagę, aby dochować wierności Tradycji apostolskiej. Z nową energią podjął dążenia do świętości i zgromadził siły do prawdziwej odnowy. Rozpoczęła się nowa epoka w dziejach Kościoła. Sobór dał Kościołowi siły, aby przetrwać i przezwyciężyć kryzys. Tradycję przyjęto za podstawę wiary właśnie dlatego, że wynikało z niej, iż Duch Święty nieprzerwanie jest obecny w Kościele, a Łaska Boża przez sakramenty udzielana jest człowiekowi w całym jego życiu. Wydano dekret o sakramentach, ustalając ich liczbę na siedem. Sformułowano doktrynę o Eucharystii, że Chrystus jest w niej obecny na mocy przeistoczenia. Odrzucono postulat, aby udzielać Komunii tylko pod dwiema postaciami. Wprowadzono obowiązek spowiedzi indywidualnej. Ustalono obowiązki biskupów i proboszczów, zobowiązując ich do rezydencji. Wprowadzone została tzw. Trydencka forma zawierania związków małżeńskich. Nakazano zakładanie seminariów duchownych, aby dobrze przygotowywać do kapłaństwa. Wprowadzono obowiązek prowadzenia ksiąg metrykalnych. Biskupi mieli obowiązek wizytacji diecezji. Wszystkie dekrety Soboru Trydenckiego zatwierdził papież Pius IV.

Sobór Trydencki przezwyciężył konflikty powstałe w czasie reformacji protestanckiej. Św. Jan Paweł II powiedział:

„W obliczu kryzysu duchowego i eklezjalnego pierwszych lat XVI w. Kościół potrafił odnaleźć w Trydencie odwagę, aby dochować wierności Tradycji apostolskiej” – wobec ówczesnych zagrożeń luteranizmu i kalwinizmu.

Trydent jest to miasto w północnych Włoszech w Alpach Wschodnich, nad rzeką Adyga. Jest siedzibą władz prowincji, siedzibą archidiecezji, liczy dziś około 105 tys. mieszkańców. Obecna katedra św. Wirgiliusza, w której obradował sobór, wzniesiona została w XII w. Papież Jan Paweł II odwiedził Trydent 29 – 30 kwietnia 1995 r., gdy odbywał podróż pasterską po terenie Włoch. Beatyfikował tam Jana Nepomucena de Tichiderera, biskupa Trydentu z lat 1832 – 1860. Wtedy odbyło się tam też spotkanie modlitewne z okazji 450 rocznicy rozpoczęcia Soboru Trydenckiego.

W przemówieniu do mieszkańców miasta papież podkreślił historyczną rolę Trydentu. W katedrze modlił się pod krzyżem, pod którym w XVI wieku odczytywano soborowe dekrety. Przewodniczył liturgii Słowa, odprawionej dla upamiętnienia rocznicy Soboru Trydenckiego.

Powiedział: „W obliczu kryzysu duchowego i eklezjalnego pierwszych lat XVI w. Kościół potrafił odnaleźć w Trydencie odwagę, aby dochować wierności Tradycji apostolskiej, z nową energią podjąć dążenia do świętości i zgromadził siły do autentycznej odnowy duszpasterstwa; można zatem bez przesady powiedzieć, że Sobór ten rozpoczął i ukształtował całą epokę w dziejach Kościoła i do dzisiaj przynosi dobroczynne owoce”.

Papież spotkał się też z dziesięciotysięczną reprezentacją młodzieży. Nawiązując do Soboru Trydenckiego powiedział: „Wiara musi mieć swoje pewniki, musimy być pewni tego, w co wierzymy, także w postępowaniu moralnym”.

Przyjęcie dekretów Soboru Trydenckiego przez króla Zygmunta Augusta na sejmie w Parczewie w 1564 r. i sprowadzenie jezuitów do Polski na armię miało decydujące znaczenie dla umocnienia Kościoła w Polsce. Był to bowiem czas reformacji – braku jedności w Europie Zachodniej. Większość biskupów Polski było zgodnych z poglądami kard. Hozjusza i założeniami Soboru Trydenckiego. byli to biskupi – duszpasterze, dbający o autorytet własnego urzędu i prestiż podległych im duchownych. Starali się być rzeczywistymi duszpasterzami w swoich diecezjach. Dla nich wzorem był arcybiskup Mediolanu Karol Boromeusz, bezwzględny pogromca reformacji i niezmordowany reformator Kościoła. Przyjęcie postanowień trydenckich przez biskupów Polski dało trwałe podstawy pod reformę Kościoła w Polsce. Nastąpiło umocnienie społeczne i doktrynalne Kościoła w naszym kraju.

Ks. Józef Miszczuk

WIĘCEJ 

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • yeti
  2014-09-14 21:18:54

  arrow

  Parczew był miastem królewskim, był tu zamek królewski, a do tego leżał mniej więcej na granicy Korony i Wlk. Ks. Litewskiego.

 • werykminek
  2014-09-13 08:29:34

  arrow

  ciekawe dlaczego wybrano akurat Parczew? Miał on wówczas jakieś znaczenie polityczne?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Parczew

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje