Rok 2022 to rok jubileuszowy, 400-lecia kanonizacji i 20 lat od ustanowienia św. Andrzeja Boboli Patronem Polski, dlatego były to „Rekolekcje ze Świętym Andrzejem Bobolą – Patronem na obecne czasy”. Święty towarzyszył wiernym w relikwiach. Spotkanie modlitewne rozpoczęło się Mszą Świętą w Bazylice – Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności. W homilii Ojciec Aleksander nawiązywał do Psalmu 139 (wersy 1-19), wzywającego do uwielbienia Boga, miłości do Słowa Bożego, miłości do człowieka, co stanowić miało wstęp do spotkania i rekolekcyjnych rozważań. Dzień pierwszy zakończył się Apelem Maryjnym.
Konferencje rekolekcyjne związane były z ich patronem – Świętym Andrzejem Bobolą. Ojciec rekolekcjonista kolejno przedstawiał:
1. Powiązania i zbieżności Andrzeja Boboli z Ignacym Loyolą, założycielem zakonu Jezuitów.
2. Związki – „spotkania, działanie i pomoc” Andrzeja Boboli z Ojcem Aleksandrem Jacyniakiem, twórcą Muzeum A. Boboli w Warszawie.
3. Jak Święty Andrzej Bobola wpisuje się w historię Polski?
4. Święty Andrzej Bobola a epidemie.
5. Święty Andrzej Bobola a wojna.
6. Zjawianie się Świętego w Strachocinie.
7. Porównanie zjawień A. Boboli w Pińsku, w Wilnie i w Strachocinie.
8. Najważniejsze fakty z życia Andrzeja Boboli.
- Szczególnie zajmujące były dla słuchaczy przedstawiane przez Ojca Rekolekcjonistę przykłady „działania” Świętego Andrzeja Boboli i jego „pomoc” udzielana twórcy Muzeum Andrzeja Boboli podczas zmagań ojca Aleksandra z tym trudnym przedsięwzięciem. Podsumowując nasze rekolekcyjne nauki i rozważania, doszliśmy do wniosku, iż należy dążyć do spełnienia przepowiedni z drugiego objawienia św. Andrzeja Boboli: „Gdy skończy się wojna, którą widzisz, wtedy, królestwo Polski zostanie przywrócone przez Miłosierdzie Boże, a ja zostanę w nim uznany jako główny patron” - relacjonuje Maria Owczarek, DIAK Kalisz.
W rekolekcjach w Kodniu uczestniczyło 50 osób z: diecezji białostockiej, częstochowskiej, kaliskiej, siedleckiej i warszawsko-praskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA

DW