R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pielgrzymowali do braci Męczenników
2022-10-02 17:32:06 Artykuł czytany 2166 razy


- Mężczyźni diecezji siedleckiej przybywają do Pratulina, by umocnić się w dawaniu swego życiowego świadectwa wierności Chrystusowi wobec tych, z którymi idą drogą codziennego życia; wobec swych najbliższych w domu i w pracy - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii, która była zwieńczeniem XII. Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina. Mężczyźni, którzy przybyli w tym roku do Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich rozważali słowa: „Ojciec – strażnik rodziny”.


Po wprowadzeniu relikwii bł. Unitów Podlaskich, wszystkich zebranych przywitał ks. kan. Jacek Sereda – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej diecezji.Konferencję zatytułowaną „Ojciec – strażnik rodziny” wygłosił Janusz Wardak – mąż, ojciec dziesięciorga dzieci, który prowadzi Akademię Familijną. Wskazywał na współczesne zagrożenia, które wpływają na dzisiejszych ojców.

W konferencji wskazywał, że to jakich mamy dziś ojców, wpływa na to, jakie będziemy mieli przyszłe pokolenia. - Nasza największa odpowiedzialność, jako ojców dzisiaj, to wychowanie kolejnych pokoleń, to odpowiedzialność za ich rozwój duchowy. Sytuacja geopolityczna, społeczna i ekonomiczna stawia przed nami zupełnie nowe wyzwania. Niezależnie od tego, jak potoczy się obecna sytuacja, to największa odpowiedzialność, nas jako ojców, to troska o wychowanie naszych dzieci – kolejnych pokoleń - akcentował Janusz Wardak.

Następnie pielgrzymi mogli wysłuchać świadectwa „nawróconego gangstera”. Swoim doświadczeniem podzielił się Paweł Cwynar, który podczas dorastania, poszedł za błędnymi wzorcami, co doprowadziło go do zakładu poprawczego, a następnie zakładu karnego, do którego trafił w wieku 17 lat. W wieku 20 lat otrzymał status więźnia niebezpiecznego. Jak sam wskazywał, już w bardzo młodym wieku był bardzo zdemoralizowanym człowiekiem.- Jako człowiek spadałem na dno. Pokonywały mnie narkotyki i alkohol - mówił Paweł Cwynar.

Swoje nawrócenie przeżył za kratami więzienia. - Zobaczyłem kim byłem, zobaczyłem swoje grzechy i powiedziałem: «Panie Boże przyjmij mnie do Swojej drużyny, chcę zawalczyć o życie wieczne, a przede wszystkim wybacz mi wszystkie moje grzechy» - mówił Paweł Cwynar. Kolejne etapy to był moment sakramentu pokuty i pojednania; a czas na wolności był okresem całkowitej przemiany życia.

- Przez 15 lat siedziałem w więzieniu; zrozumiałem, że nie mogę wyjść do ludzi taki jaki jestem. Musiałem się dużo edukować jak być ojcem. Uczyłem się dzień po dniu, jak być mężem i ojcem - dzielił się swoim doświadczeniem przybyły gość.


Mszy św. przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Eucharystię koncelebrowali kapłani, którzy przybyli wraz z grupami parafialnymi. Liturgię zaszczycili uczestnicy Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej oraz strażacy z OSP Grębków, którzy przybyli do Pratulina, aby dziękować Panu Bogu za 100 lat służby „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Biskup Kazimierz w homilii wskazał na znaczenie bł. Unitów Podlaskich, którzy nie dali się złamać carskiej władzy. - Nie dali się złamać prześladowaniami, jakie ich dotknęły. Nie dali się złamać groźbie użycia wobec nich karabinów. Kiedy przyszedł czas świadectwa, oddali swe życie, by potwierdzić, co dla nich było w życiu ważne - wskazał biskup siedlecki.

Mężczyźni przybyli do Pratulina, do Męczenników Podlaskich, aby zaczerpnąć od Nich ducha wierności Panu Bogu i Kościołowi. By uczyć się przeciwstawiać współczesnej antykościelnej propagandzie, niechęci wobec wierzącym, a także nauczyć się dawania świadectwa wiary.

W nawiązaniu do odczytanych czytań mszalnych, bp Kazimierz Gurda wskazywał, że mężczyźni, tak jak Tymoteusz, który otrzymał misję pasterską w Kościele, mają zadanie do wypełnienia. Ta misja związana jest z sakramentem małżeństwa i łaską, jaka jest wtedy udzielana. To pomoc, aby wypełniać zadania bycia mężem i ojcem. Z tym zadaniem związane jest dawanie świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa. - I każdy z was jest wezwany, by nie uległ lękowi wobec świata, który odrzuca Chrystusa, ale z odwagą szedł drogą wyznaczoną przez Ewangelię. I aby tą drogą prowadził też swoją rodzinę. By czuł się odpowiedzialny za tych, których Bóg mu dał- akcentował bp Gurda.

W nawiązaniu do hasła pielgrzymki, biskup wskazywał, że ojciec jest stróżem drogi, którą idzie sam i po której prowadzi swą rodzinę. On wie, że droga wiary jest słuszna i prowadzi do celu. W wypełnianiu tego zadania potrzeba mówienia o Bogu, wspólnej modlitwy i odnoszenia swego życia do Bożych prawd. - W wypełnieniu tego zadania nie jesteśmy sami. Bóg daje łaskę, odwagę, mądrość i miłość. Dzięki tym darom ojciec rodziny może wypracować w sobie sposób dawania świadectwa swym najbliższym-mówił biskup siedlecki.

Na zakończenie Eucharystii, mężczyźni, którzy zakończyli roczną formację, złożyli swe ślubowanie i zostali włączeni do Bractwa Strażnicy Kościoła. Członkowie bractwa swoją duchowość opierają na duchowości Błogosławionych Męczenników, którzy za wierność Bogu, Ojcu Świętemu i Kościołowi oddali swe życie. Ich wierność wypływała z zaufania do Boga i do Kościoła, w którym obecny jest i zbawia człowieka Jezus Chrystus. Bractwo w tym roku formacyjnym będzie rozważać temat Kościoła, a nowi członkowie z rąk biskupa siedleckiego otrzymali odznaki przynależności do Strażników Kościoła.

ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI MĘŻCZYZN

ZDJĘCIA CZ. 2


xMW [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • obserwator
    2022-10-03 17:03:36

    arrow

    Byłem z synem na spotkaniu w Pratulinie. Polecam wszystkim facetom to najlepsze spotkanie i rekolekcje jakie można spotkać

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje