R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Gdzie słyszysz śpiew, tam idź…” Rozśpiewany jubileusz w Sitniku
2021-07-12 10:14:27 Artykuł czytany 331 razy


Pięć zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej świętowało swoje urodziny. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert. Widzowie mogli obejrzeć widowisko obrzędowe „Sianokosy” w wykonaniu zespołów Lewkowianie i Jutrzenka, a także koncert w wykonaniu zespołów Barwinek, Chodźta do nos i Zorza.


W sobotę, 10 lipca na scenie przy Klubie Kultury w Sitniku odbył się jubileusz 5 zespołów działających przy GOK Biała Podlaska. Najstarszy z nich to Zespół Lewkowianie świętujący swoje 20-lecie, zespoły Barwinek, Chodźta do nos i Zorza, świętowały 15-lecie natomiast najmłodszym jest zespół Jutrzenka, który istnieje od 10 lat.

Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem gości, a następnie wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia widowiska obrzędowego pt. „Sianokosy” w wykonaniu zespołów Lewkowianie
i Jutrzenka.

Następnie zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć koncert w wykonaniu pozostałych zespołów „Barwinek”, „Chodźta do nos” i „Zorza”.Po koncercie przyszedł czas na wręczanie nagród i pamiątkowych dyplomów. Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska powiedział, że pamięta jak te zespoły powstawały, ponieważ wójtem jest od 23 lat, a najstarszy zespół Lewkowianie ma lat 20. – Czasami podglądałem ich na próbach, a byłem na wszystkich koncertach. Znam ich, mało tego ja się nimi chwalę, że nasza gmina jest tak pięknie rozśpiewana. Wyrażam ogromnie zadowolenie z tego spotkania, byliśmy dotychczas zamknięci, próbowaliśmy pokazywać się w Internecie, ale to nie to co spotkanie na żywo. Nasze zespoły rozsławiają imię gminy Biała Podlaska. Kochani jubilaci ogromne podziękowania za ten wysiłek, za to, że jesteście, chcecie i sprawia wam to radość. Dziękuję wam za to – powiedział wójt Wiesław Panasiuk.

Mistrz Zdzisław Marczuk, prowadzi dwa zespoły Lewkowianie i Jutrzenka i przyznał, że prowadzenie zespołów śpiewaczych sprawia mu przyjemność. – Zespól Lewkowianie bardziej lubi spektakle i zaczyna też śpiewać, bo to tego potrzebny jest śpiew. Lubią śpiewać coś żywego, bardziej te biesiadne piosenki. Nieraz mówię, śpiewajcie takie autentyczne, ja to nazywam kazimierzowskie jak na Festiwalu w Kazimierzu, ale to im już nie za bardzo pasuje, bo to wolne, rozciągające – uzasadniał Zdzisław Marczuk.

Krótka biografia zespołów:

Lewkowianie - w 2001 r., z pomocą aktywistów Stowarzyszenia Społeczno- Oświatowego „Nasza Szkoła” w Dokudowie powstał wielopokoleniowy zespół śpiewaczo-obrzędowy. Przez dwa lata prowadziła go Aniela Halczuk. W czerwcu 2003 r. Lewkowianie zostali objęci opieką Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Obecnie są filarem pracowni obrzędowości i gwary przy Klubie Kultury w Dokudowie. Systematycznie pracuje w nim 12 osób  pod kierunkiem Anny Bandzerewicz, instruktor GOK  w Białej Podlaskiej. Interesujący repertuar i akompaniament muzyczny grupa zawdzięcza współpracującym z GOK muzykom. W latach 2004-2005 na akordeonie przygrywał Roman Makarski, od 2006r. do 2014 r.  skrzypek Tadeusz Derlukiewicz, w 2015 roku kierownikiem muzycznym była  Natalia Iwaniuk, a od 2016 do dziś Zdzisław Marczuk. Lewkowianie mogą się pochwalić piętnastoma widowiskami obrzędowymi prezentowanymi w latach 2002- 2017 na Powiatowych Przeglądach Teatrów Obrzędowych w Drelowie, Sejmiku Teatralnym w Stoczku Łukowskim oraz Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Obrzędowych w Tarnogrodzie. Były to kolejno: „Korowaj”, „Hohoty”, „Chusta prać”, „Walanki”, „Dokudowskie wesele”,           „Jak to w Dokudowie kapustę kwasili”, „Tłuka” „Odwidki”, „Jak to w Dokudowie się uczyć zaczęli”, „A kumo pożyczcie albo dajcie” „Scheda”, „Rajki”, „U Marcinowej na wiosnę”, „Banda” i „Jaki zasiew taki plon, czyli lecą paździory”. Widowiska wielokrotnie nagradzane były na wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach.

Jutrzenka - zespół powstał w styczniu 2011 r., skupia miłośników folkloru ze Sławacinka Starego, obecnie liczy 12 członków, w tym dwóch panów. Repertuar wypełniają pieśni ludowe południowego Podlasia, utwory patriotyczne i religijne oraz piosenki biesiadne. Doskonalenie umiejętności wokalnych oraz programu artystycznego stało się możliwe za sprawą harmonisty, obecnego instruktora Zdzisława Marczuka z Zakalinek,  wielokrotnie nagradzanego na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W maju 2012r. Jutrzenka otrzymała Nagrodę Starosty Bialskiego na Powiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Drelowie. W 2014r. zespół zdobył wyróżnienie w konkursie piosenki biesiadnej  w Roskoszy, towarzyszącym Festiwalowi Sękaczy. Tego samego roku grupa wyśpiewała II miejsce na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Kobylanach. Prezentowała się na spotkaniu „Podlasie - pogranicze kultur, historia, religia i obyczaje” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także na koncercie „Lubelszczyzna żegna” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Otrzymała również wyróżnienie na XV Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej. W roku 2016 Jutrzenka zdobyła I nagrodę w konkursie „Kolęd i pastorałek” w Kobylanach, zaś w 2018r. III nagrodę na XXIV Podlaskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej. Pod kierunkiem Zdzisława Marczuka zespół Jutrzenka wielokrotnie prezentował się na imprezach  o zasięgu lokalnym, powiatowym i wojewódzkim.

Barwinek - powstał w 2005 i  skupia miłośników folkloru i wspólnego muzykowania ze Styrzyńca i pobliskich miejscowości. Obecnie liczy 12 członków, w tym 5 panów. Instruktorem zespołu jest p. Andrzej Stępka – ceniony i doświadczony muzyk i regionalista. Repertuar zespołu to przede wszystkim pieśni ludowe z regionu Południowego Podlasia, a także pieśni biesiadne, patriotyczne oraz religijne. Zespół ma na swoim koncie także widowisko „Wesele podlaskie - Roztańczenie i rozśpiewanie domu weselnego”. Wielokrotnie prezentował się przed szeroką publicznością podczas imprez lokalnych i regionalnych. Jest ambasadorem rodzimego folkloru także poza granicami powiatu i województwa. Zespół brał udział między innymi w Międzynarodowym Podlaskim Jarmarku Folkloru w Białej Podlaskiej, w Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej, Powiatowym Przeglądzie Pieśni, Chórów i Zespołów w Polubiczach, Jarmarkach Michałowych w Białej Podlaskiej, w Dniach Seniora w Bialskim Centrum Kultury. Działalność zespołu ma wpływ na integrację środowiska lokalnego. Członkowie zespołu zaangażowani są w działalność charytatywną i społeczną na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Cyklicznie uczestniczą w Ogólnopolskiej Akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Poprzez spotkania i koncerty w szkołach i przedszkolach na terenie Miasta i Gminy Biała Podlaska przyczyniają się do edukacji regionalnej młodego pokolenia.

Chodźta do nos - zespół powstał w listopadzie 2005. Członkinie zespołu to 12 miłośniczek folkloru i wspólnego muzykowania ze Swór i okolic. Instruktorem jest p. Andrzej Stępka. W repertuarze zespół ma przede wszystkim pieśni ludowe z regionu Południowego Podlasia, a także pieśni biesiadne, patriotyczne oraz religijne. Grupa wielokrotnie prezentowała się przed szeroką publicznością podczas imprez lokalnych i regionalnych. Zespół brał udział między innymi: w Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej, Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Tucznej, Powiatowym Przeglądzie Chórów i Zespołów w Polubiczach, w Łosickich Dniach Seniora i Jarmarku Michałowym w Białej Podlaskiej. Działalność zespołu ma wpływ na integrację środowiska lokalnego. Członkowie zespołu zaangażowani są w działalność charytatywną i społeczną na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Cyklicznie uczestniczą w Ogólnopolskiej Akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, jako wolontariusze wspierają realizację projektów społeczno – kulturalnych oraz przyczyniają się do edukacji regionalnej młodego pokolenia. W ubiegłym roku zespół został laureatem nagrody Starosty Bialskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania  i ochrony kultury.

Zespół Wokalny „Zorza”. Zespół powstał w 2005r. i już w kilka miesięcy po zawiązaniu znalazł się w gronie laureatów Podlaskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej. Powtórzył sukces na tym konkursie jeszcze kilkakrotnie. Zespół niejednokrotnie z powodzeniem prezentował się również na innych konkursach i festiwalach. W 2017 roku na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej zespół zdobył I miejsce. Zespół „Zorza” koncertuje na uroczystościach gminnych, powiatowych, ogólnopolskich, a nawet zagranicznych z repertuarem pieśni folkowych, religijnych, biesiadnych, cygańskich, strażackich i patriotycznych. W 2010 roku zespół wystąpił na XIX Międzynarodowym Podlaskim Jarmarku Folkloru w Białej Podlaskiej. Członkowie zespołu aktywnie uczestniczą w życiu społeczeństwa lokalnego. Organizują imprezy środowiskowe we współpracy z miejscową szkołą podstawową oraz OSP. W 2019 roku Zorza została uhonorowana nagrodą Starosty Bialskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.Więcej zdjęć TUTAJ

ICH/Sitnik

DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje