Kolejna dotacja (na ponad 400 tys. zł) ma być przeznaczona na remont i konserwację Bramy Unickiej, czyli dzwonnicy, przez którą wchodziło się na plac kościelny cerkwi unickiej (pierwotnie prawosławnej) św. Michała. Świątynię drewnianą rozebrano, a nowa murowana nigdy nie powstała. Wybudowano tylko ceglaną bramę-dzwonnicę, która jest pozostałością i pamiątką po parafii neounickiej w Kodniu.
To jest kolejne podejście samorządu w celu pozyskania środków na ten cel. Zabytek był już ujęty we wniosku na rewitalizację, ale przyznane fundusze wystarczyły tylko na odnowę dawnego Posterunku Policji. Brama znajduje się na działce, która jest obecnie własnością gminy Kodeń. Głównym obiektem na tej działce jest wspomniany budynek po Posterunku Policji, który przechodzi obecnie rewitalizację i będzie służył celom turystyczno-rekreacyjnym. Znajdą się tam między innymi miejsca noclegowe i ogólnodostępna siłownia.
150 tys. zł gmina zamierza pozyskać na remont zabytkowej prawosławnej cerkwi św. Mikołaja w Zabłociu wzniesionej w latach 1904 – 1907. Zachowały się w niej ikony z pierwszej połowy XVI wieku pochodzące z pierwszej świątyni. W roku 1915 cerkiew zamknięto, gdyż prawosławni mieszkańcy udali się na bieżeństwo. Ponownie otwarto ją w 1921 roku. Część wiernych przeszła do parafii neounickiej w Zabłociu, a jej siedzibą stała się kaplica na cmentarzu. Cerkiew św. Mikołaja zamknięto w 1947 roku po Akcji Wisła, czyli po wysiedleniu ludności pochodzenia ukraińskiego a, a ponownie ją otwarto (bez zgody władz państwowych) w roku 1951.
Stosunkowo nieduża dotacja, jak zauważa sekretarz Mariusz Zańko, ma posłużyć odnowie jednego wskazanego przez proboszcza elementu wystroju, na przykład obrazu.



Fot.B.Malczuk [ja]