R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Bp Ignacy Świrski – autorytet i inspiracja
2022-03-24 14:26:01 Artykuł czytany 661 razy


W czwartek 24 marca w auli Wyższego Seminarium Duchownego diecezji siedleckiej odbyła się konferencja naukowa „Sługa Boży biskup Ignacy Świrski w źródłach archiwalnych”.


Wydarzenie było połączone z prezentacją „Listów pasterskich i Orędzi Biskupa Ignacego Świrskiego”. Konferencję swym patronatem honorowym objął biskup siedlecki Kazimierz Gurda, prof. dr hab. Mirosław Minkina – rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz ks. kan. dr Piotr Paćkowski – rektor WSD diecezji siedleckiej.

Na początku konferencji słowo wstępu do zebranych wygłosił ks. dr Mariusz Świder – postulator procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego. Po przybliżeniu najważniejszych wydarzeń z życia Sługi Bożego wskazał także, że dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w proces, który trwa już od kilku lat i jest również zwieńczeniem prac naukowych.

Pierwszy referat „Bp Ignacy Świrski w świetle swych listów pasterskich” wygłosił ks. Mariusz Świder. Na podstawie analizy dokumentów kościelnych, można dziś wskazać, że bp Świrski był człowiekiem o wyjątkowej empatii i wrażliwości na potrzeby bliźnich. - Rzeczywiście był ojcem ubogich. To obraz człowieka wierzącego i kochającego Kościół. Świadomy zagrożeń epoki; kochający człowieka - wskazywał postulator procesu beatyfikacyjnego.

Sługa Boży bp Świrski był zatroskany o Kościół zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym. Jako biskup był blisko ludzi i ich problemów. Dzięki bogatemu doświadczeniu życiowemu, przeżytym wojnom, czasie spędzonym w armii – to wszystko wpłynęło na jego postrzeganie rzeczywistości.

- Najbardziej wyrazisty – to obraz człowieka zatroskanego o człowieka. […] Bp Świrski w swej posłudze wielowymiarowo i pieczołowicie odbudowywał człowieka zniszczonego przez grzech - akcentował ks. Mariusz Świder.

Temat „«Problemy» z biskupem Ignacym Świrskim w świetle akt Wydziału ds. Wyznań” przedstawił dr Rafał Dmowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Obraz Sługi Bożego, który płynie z dokumentów służb tamtej epoki jest zupełnie nieadekwatny do rzeczywistego, który znamy ze wspomnień czy listów pasterskich. Dr Rafał Dmowski wskazywał, że „problem” dla służb komunistycznych wynikał z faktu ogromnej wiary i przywiązania do Kościoła bpa Ignacego Świrskiego. Sługa Boży odznaczał się wielkim przywiązaniem do jedności Kościoła, posłuszeństwem wobec papieża, a także (co ważne w tamtym okresie) jednością z prymasem bł. kard. Stefanem Wyszyńskim.

Ks. prałat Bernard Błoński z Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach przedstawił referat: „Źródła do biografii biskupa Ignacego Świrskiego w zbiorach archiwów kościelnych”. W oparciu o archiwalne dokumenty i zdjęcia, przedstawiono najważniejsze punkty z życia Sługi Bożego bp. Ignacego Świrskiego. Ukazano także, jaki obraz bpa Świrskiego wyłania się z jego prywatnej korespondencji, także z innymi biskupami. W materiałach archiwalnych zachowały się także ślady jego działalności na rzecz ubogich oraz pracy naukowej i posługi pasterskiej.

Po przerwie, zebrani mogli obejrzeć film dokumentalny „Z Wilna do Nieba”. Za scenariusz i reżyserie tego dzieła odpowiadali: Mirosław Krzyszkowski i Jan Świrski.

Kolejnym punktem był referat dr hab. Doroty Weredy prof. UPH „Źródła do działalności uniwersyteckiej ks. prof. Ignacego Świrskiego”. Prof. Wereda przedstawiła najważniejsze aspekty z życia ks. Ignacego Świrskiego jako wykładowcy. Jego główną dziedziną była teologia moralna; a jako dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Wileńskiego systematycznie uczestniczył w obradach i pracach różnych komisji. W pracach na rzecz „ocalenia wydziału” podejmował wiele podróży i wizyt - W wizjonerskich planach dla Wydziału przewidywał rolę «ogniska nauki teologicznej poprzez połączenie z Wydziałem seminariów duchownych pińskiego, łomżyńskiego i podlaskiego» - wskazywała prof. Dorota Wereda.

Ks. Ignacy Świrski był lubianym wykładowcą, potrafił zainteresować słuchaczy, odznaczał się cierpliwością. Chętnie przebywał ze studentami, o czym świadczy zaangażowanie w organizacje młodzieżowe. Był to także czas niesienia pomocy ubogim studentom. Czynił to wszystko dyskretnie i bez rozgłosu. Jednocześnie jako profesor uczelni aktywnie włączał się w wydarzenia o charakterze państwowo-patriotycznym czy duszpasterskim. Cieszył się ogromnym autorytetem w środowisku akademickim.

Ostatni referat „Diecezja siedlecka a władze PRL w świetle dokumentów archiwalnych” wygłosił dr Grzegorz Welik z Archiwum Państwowego w Siedlcach. W oparciu o dokumenty archiwalne przedstawiono zbiór działań władz komunistycznych wobec parafii bądź osób duchownych. W siedleckim archiwum jest ogromne źródło do kolejnych badań naukowych: 184 teczki parafii, 61 teczek zgromadzeń zakonnych i 352 teczki księży.

Ostatnim punktem był dyskusja i podsumowanie. - Czy jesteśmy gotowi na świętość, na dar który niesie bp Ignacy Świrski? Dziś łatwo modlić się i czekać na dar beatyfikacji, ale wielkim wyzwaniem jest, aby styl życia bpa Świrskiego stawał się naszym stylem - akcentował bp pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski.

ZDJĘCIA, CZ. I

ZDJĘCIA, CZ. II

fot.: xMW, MJa
inf.: XMW

[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoGrudzień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje