W słowie skierowanym do uczestników uroczystości podkreślił potrzebę zaangażowania wiernych świeckich w życie wspólnoty parafialnej. - Z tej historii waszej wspólnoty parafialnej, warto jest wyciągnąć jeden wniosek. Parafia to jest wielki trud tych wszystkich, którzy do niej należą. Trud przekazywania wiary, trud bycia z Jezusem Chrystusem, trud wychowania młodego pokolenia. Ten trud przynosi radość bycia z Chrystusem, bycia we wspólnocie, radość życia Bożą łaską – zaznaczył bp Gurda.
ZOBACZ ZDJĘCIA |
- Historia parafii jest bardzo piękna - mówił, proboszcz parafii ks. kan Kazimierz Chełstowski, dziekan dekanatu suchożeberskiego. - Parafia powstała 12 lat po bitwie pod Grunwaldem czyli w roku 1422. Kościół drewniany na planie krzyża wybudował miejscowy dziedzic Trojan Suchożebrski. Do dzisiejszego dnia patronką parafii jest św. Maria Magdalena - podkreślał ksiądz proboszcz.
Kolejny kościół murowany powstał dzięki księżnej Aleksandrze Ogińskiej. Murowana świątynia w stylu neoklasycystycznym została pobudowana w latach 1772 -1784 i możemy ją podziwiać do dziś. Jak zaznaczył ksiądz dziekan, do Jubileuszu parafia przygotowywała się od dawna od strony materialnej poprzez remonty świątyni wewnątrz i na zewnątrz a od strony duchowej poprzez modlitwę. Kolejnym etapem będą Misje Jubileuszowe, które zaplanowano ostatnim tygodniu września, a zakończy je odpust Matki Bożej Różańcowej.
W niedzielnym Jubileuszu 600-lecia parafii uczestniczyły także siostry ze zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej z domu zakonnego w Przygodach, które aktywnie włączają się w życie parafii.
Po Mszy św. odbył się Festyn Parafialny, który cieszył się ogromna popularnością. Na zaproszenie księdza proboszcza odpowiedzieli parafianie i społeczność lokalna, przedstawiciele samorządu, strażacy i wielu gości. Program festynu był bardzo bogaty. Na scenie śpiewały zespoły m.in. Moko-Bęec, Babie Lato, Zespół Śpiewaczy z Chodowa, Rostkowski Country Band, i Zespół Pielgrzymkowy . Na placu najmłodszych widzów ( i nie tylko) bawiła Grupa Locomotora i Clown Resorek. Gwiazdą jubileuszowego Festynu był zespół Arka Noego.
ZOBACZ ZDJĘCIA |
Na scenie podsumowano konkurs „Moja parafia” a także wręczono upominki najstarszym i najmłodszym parafianom. Wyróżnione zostały także najstarsze małżeństwa mieszkające na terenie parafii Suchożebry a także pary, które przyjęły sakrament małżeństwa w bieżącym roku i dzieci które w 2022 roku przyjęły Chrzest Święty.
W czasie festynu raczej nikt nie wyszedł głodny, ponieważ parafianie i osoby zaangażowane w przygotowanie Jubileuszy zadbały o darmowe posiłki na słono i słodko.
Festyn Parafialny zakończył się Apelem Jasnogórskim.
ZOBACZ ZDJĘCIA |
MJa/EŁ