R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Upodabniać się do tego, który powołuje
2022-10-13 17:18:47 Artykuł czytany 1793 razy


- Przez powołanie do kapłaństwa zostajemy wpisani w ofiarę Jezusa Chrystusa, jaką złożył Ojcu ze swego życia - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. z racji Inauguracji Roku Akademickiego 2022/23 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej. Jak wskazano to już 203. rozpoczęcie nowego roku studiów w siedleckiej „Alma Mater”.


Mszę św. koncelebrowali: bp Grzegorz Suchodolski, księża profesorowie oraz moderatorzy z zaprzyjaźnionych seminariów duchownych, a także księża dziekani i proboszczowie. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych.

Ksiądz biskup w nawiązaniu do wspominanego w liturgii bł. Ojca Honorata Koźmińskiego wskazał, że diecezja siedlecka ma w swej historii wiele pozytywnych wzorców. Przypominanie ich w dniu inauguracji roku akademickiego jest okazją do wskazania całej społeczności seminaryjnej postaci – pięknych wzorców w realizacji kapłańskiej posługi.

- Możemy się cieszyć nie tylko tymi, którzy kiedyś, zaznaczyli dobry ślad na podlaskiej ziemi i przeszli już do szczęśliwego życia wiecznego, ale także tymi, którzy dzisiaj z wielkim zaangażowaniem trudzą się, aby człowiek mógł poznać Boga i osiągnąć zbawienie - wskazał bp Gurda.

Biskup siedlecki wskazał, że istotą kapłańskiego powołania jest ukazywanie miłości jaką Bóg objawił człowiekowi w Jego Synu – Jezusie Chrystusie. Każdy z powołanych, chce być podobnym do Jezusa, Bożego Syna, który przyszedł na ziemię, aby wypełnić wolę Ojca. - Każdy kto przez Jezusa jest powołany, idzie, aby włączyć się w wypełnienie woli Ojca Niebieskiego, tak jak On sam to uczynił. W wypełnieniu woli Ojca Niebieskiego zawarta jest tajemnica, każdego powołania, a szczególnie powołania kapłańskiego - akcentował bp Kazimierz Gurda.

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego jest momentem, aby dziękować Panu Bogu za tych, którzy dali pozytywną odpowiedź na wezwanie Jezusa Chrystusa, którzy pokonali obawy o zachowanie swej wolności. Jednocześnie ten, który jest powołany do kapłaństwa, może doświadczać swej niegodności i grzeszności. - Każdy powoływany  doświadcza podobnego stanu swego serca. Dlatego winien z zaufaniem stanąć w prawdzie wobec Jezusa, który nie przyszedł powołać sprawiedliwych, ale grzeszników. I musi pamiętać, że ten, który go powołuje pragnie, aby wszedł na drogę nawrócenia i świętości. Wszak naszym uświęceniem jest Bóg - mówił biskup siedlecki.

- Ten, kto zatracił się w Bogu, ten straci swe życia także dla człowieka, do którego go Jezus posyła. Nie będzie zważał na trudności, nie będzie zważał na prześladowania, o których Jezus mówi w odczytanej Ewangelii, ale będzie wiernym świadkiem Bożej miłości - zakończył homilię bp Kazimierz Gurda.

Dalsza część uroczystości odbywała się w auli WSD, a pierwszymi jej punktami było wejście orszaku akademickiego oraz odśpiewanie hymnu państwowego. W dalszej części uroczystości, po przywitaniu wszystkich gości przez Rektora WSD – ks. dr Mariusza Świdra, ważnym momentem była immatrykulacja nowych kleryków. Pierwszy rok studiów w siedleckim seminarium rozpoczyna czterech alumnów.

WSD diecezji siedleckiej jest afiliowane do Akademii Katolickiej w Warszawie. W imieniu Rektora AKW głos zabrał ks. dr Marcin Falkowski. Następnie wręczono nagrodę Kapituły Kolegiackiej Janowskiej dla autora najlepszej pracy magisterskiej napisanej i obronionej w minionym roku akademickim. W imieniu kapituły nagrodę wręczył Dziekan - ks. prałat Roman Wiszniewski. Wyróżnienie otrzymał ks. Jakub Wąsowski za pracę: „Zasada antropiczna jako forma argumentacji za istnieniem Boga  na przykładzie koncepcji Johna Polkinghorne’a”.

Wykład inauguracyjny „Biblijne podstawy wiary w boskość Jezusa z Nazaretu” wygłosił ks. prof. dr hab. Roman Krawczyk – wykładowca Pisma Świętego w WSD Siedlce.

Na koniec, głos zabrali przybyli goście. Po odśpiewaniu radosnego „Gaudeamus igitur” wszyscy zebrani spotkali się przy wspólnym stole.

GALERIA 1

GALERIA 2AB/xMW/MR

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Katecheta
    2022-10-14 13:17:45

    arrow

    Gorąco dziękujemy za serce,wierność w małych i wielkich rzeczach,za wiele dobra naszemu Drogiemu Dyrektorowi od katechetów ks.dr Krzysztofowi Barydze.Z wdzięczną pamięcią w modlitwie katecheci😇

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje