Oto relacja nadesłana do naszej redakcji:
28 sierpnia - ten dzień na pewno na długo zapisze się w pamięci mieszkańców Dziewul, okolicznych wsi, mieszkańców gminy Zbuczyn, Siedlec i powiatu siedleckiego. Dlaczego akurat w ich pamięci? Bo osoby z tych miejsc przyjechały do Dziewul, by wspólnie pożegnać wakacje. Wydarzenie oficjalnie otworzyli: Hubert Pasiak – wójt gminy Zbuczyn, Krzysztof Prochenka – radny gminy Zbuczyn oraz Emilia Biarda – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie. – Bardzo się cieszę, że lato co roku witamy w Zbuczynie podczas Dni Gminy Zbuczyn, a żegnamy je w Dziewulach. To pokazuje, że ta impreza jest nam potrzebna – powiedział podczas otwarcia wydarzenia Hubert Pasiak.
Lokalnie i artystycznie…
Organizatorzy zadbali o naprawdę ciekawy i różnorodny program artystyczny. Na scenie zaprezentowali się głównie lokalni artyści. – Nie musimy daleko szukać. Gmina Zbuczyn ma wielu utalentowanych ludzi. Tym bardziej warto ich promować – zdradza Emilia Biarda, dyrektor GOK-u. Jako pierwszy swoje wybrane wiersze przeczytał Tadeusz Radomyski, miejscowy poeta, piszący wiersze od najmłodszych lat, autor ponad 4000 utworów. Jego poezja odkrywa w artystyczny sposób to co drzemie w naszych duszach, przedstawia świat i emocje w sposób subiektywny. W 2019 roku został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Wolności i Solidarności. Jego poetyckie popołudnie odbyło się przy akompaniamencie Tomasza Radomyskiego.
Następnie na scenie wystąpiła Agnieszka Chojecka – młoda i utalentowana solistka, laureatka wielu konkursów piosenki. Swoją muzyczną przygodę rozpoczęła mając 5 lat. Rok później zdobyła wyróżnienie w pierwszym swoim konkursie „Śpiewać każdy może”. Z biegiem czasu dołączyła do zespołu muzycznego „Fire of the holy spirit” w którym jest do dziś. Największym z osiągnięć (już w liceum) był tytuł Laureata w I Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Poświęconym Żołnierzom Niezłomnym w Sokołowie Podlaskim. Duży aplauz zdobyły także panie z KGW Dziewule oraz wokalistka Alicja Prochenka. Tę część zwieńczył występ rodzinny Marcina i Justyny Chojeckich wraz z córkami Antoniną oraz Inessą.
Kabaretowo… I w stylu retro…
Drugą część występów artystycznych rozpoczął program komediowy pt. „Z rodziną dobrze tylko na zdjęciu...” w wykonaniu grupy teatralnej UTW w Zbuczynie w reż. Łukasza A. Wawryniuka. Po nich tłumy przed sceną przyciągnął także znany wszystkim z telewizyjnych kabaretonów duet na estradzie i w życiu – Ola i Mateusz Kwiatkowscy. - Ich występ był swoistą mieszanką wybuchową doświadczenia scenicznego i autentycznego uczucia. W zaprezentowanym repertuarze w Dziewulach pojawiły się nie tylko żarty słowne, ale również obyczajowe i sytuacyjne. Wplatając nutkę absurdu w prezentowane skecze pokazali rzeczywistość w krzywym zwierciadle – komentuje E. Biarda.
Gwiazdą wieczoru była Marlena Uziębło & Blue Angel Band. Zaprezentowali oni program artystyczny w stylu retro pt. „Piosenki z kapelusza”. Znane i lubiane szlagiery przedwojenne śpiewała razem z publicznością Marlena Uziębło przy akompaniamencie Grzegorza Uziębło (klawisze), Konrada Górzyńskiego (bas) oraz Piotra Dylana Sidorowicza (perkusja). Zespół podczas koncertu porwał dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej potańcówki w stylu retro.
Przysmaki i animacje czekały na wszystkich
Tłumy przyciągała nie tylko scena, ale 6 namiotów, w których każdy kto do nich zajrzał, godny nie wyszedł. Najlepsze lokalne potrawy i przysmaki regionalne serowali członkowie (byli też mężczyźni) 6 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Zbuczyn: KGW w Borkach-Kosach, KGW w Smolance, KGW „Grodziszczanki”, KGW ,,Dziewulanki”, KGW „Babki i Pierniki” w Chromnej oraz KGW „Babeczki z Jasioneczki”.
Na najmłodszych czekały gry i zabawy z instruktorami Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie, dmuchane zjeżdżalnie z SOKiAL-u, a także malowanie twarzy i warsztaty plastyczne z artystką Iwoną Miłobędzką. Dodatkową atrakcją dla miłośników wspinaczki była alpinistyczna wieża skrzynek. O bezpieczeństwo podczas wspinania dbali Jacek Garwoliński oraz Wojciech Izdebski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki bryczką z kucykami oraz trampoliny. Jak przystało na pożegnanie lata, kolejka do łosickich lodów nie miała końca aż po późnych godzin nocnych.
Mistrzostwa po raz piąty
Po raz piąty podczas wydarzenia odbyły się V Otwarte Mistrzostwa we Wbijaniu Gwoździ na Czas. Do zmagań z młotkiem i pieńkiem zgłosiło się 25 odważnych kobiet i mężczyzn. Najszybsi okazali się jednak panowie: Adam Celiński z czasem 5,04 s (I miejsce), Paweł Wasilewski z czasem 5,68 s (II miejsce) i Marcin Wasilewski z czasem 5,75 s (III miejsce). Laureat pierwszego miejsca otrzymał puchar i dyplom, kolejnych miejsc dyplomy, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy udziału. Jak zaznaczyli uczestnicy, nie to było najważniejsze, a świetna zabawa i doping najbliższych.
Współpraca i partnerstwo się opłaca
Oprócz gminy Zbuczyn, radnego gminy Krzysztofa Prochenki i Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie organizatorami wydarzenia były dziewulskie organizacje pozarządowe, w tym OSP Dziewule i Koło Gospodyń Wiejskich „Dziewulanki”. Z ich ramienia imprezę z gracją poprowadziła Barbara Kędzierska. Duży wkład w organizację imprezy mieli pracownicy Gminnej Spółki Komunalnej w Zbuczynie. Wszystko zakończyła dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził DJ Robert. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały m. in.: Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl.
ZOBACZ ZDJĘCIA |
Inf. pras.
EŁ