R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Promocja książki o Reymontówce
2022-10-28 18:39:40 Artykuł czytany 326 razy


„Reymontówka – lata minione dworu w Chlewiskach” to tytuł książki, której promocja odbyła się 27 października w Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach. Na zaproszenie autorów książki: Marka Błaszczyka (dyrektor DPT Reymontówka w Chlewiskach), Moniki Mikołajczuk (redaktor prowadząca magazyn Kraina Bugu) i Mirosława Zdrodowskiego (grafik, malarz, plakacista), odpowiedzieli goście, przyjaciele, rodzina a także władze samorządowe. Była także obecna Teresa Tymieniecka, córka ostatnich właścicieli tego dworu. Dzięki niej, książka ma bogatą kolekcję fotografii z danych lat.


Wieczór poprowadził Marek Błaszczyk, pomysłodawca książki, który zdradził, że pomysł napisania tej książki zrodził się 10 lat temu. Jest to podsumowanie tego, co przez wiele lat działo się w dworku a jednocześnie zaprezentowanie historii „Reymontówki”.

W książce, autorzy przedstawiają na fotografiach i w treści, ponad 200 lat historii dworu i ponad 30 lat pracy Marka Błaszczyka jako dyrektora Reymontówki.

Książka prezentuje życie „od kuchni” tej placówki kulturalnej. Opisuje wizyty m.in. malarzy, rzeźbiarzy, tancerzy, muzyków a także amerykanów z organizacji Global Volunteers, którzy od 30 lat współpracują z Reymontówką.

Natomiast na ostatnich stronach książki Waldemar Sulisz, krytyk kulinarny, badacz regionalnej kuchni,  przedstawia menu, nawiązujące do powieści napisanych przez Władysława Reymonta. Znajdziemy tam: pierogi Jagusi, żurek Boryny oraz deser Aurelii.

W trakcie wieczoru wiele ciepłych słów popłynęło do autorów książki od przyjaciół i zaproszonych gości. Także władze powiatu siedleckiego, któremu podlega DPT Reymontówka w Chlewiskach, doceniły pracę i zaangażowanie dyrekcji i pracowników dworku. - Tu nie chodzi tylko o promocję Reymontówki czy powiatu siedleckiego tylko uhonorowanie ludzi, który pracowali tu od ponad 30 lat i dzięki nim ten ośrodek się rozwija - mówił starosta Karol Tchórzewski.

- W Reymontówce powstał bardzo duży zbiór sztuki współczesnej, przez organizowanie plenerów malarskich - mówiła Halina Budziszewska, siedlecka malarka. Zaproponowała aby ukazał się album opowiadający o artystach i ich pracach, jakie powstały podczas plenerów Reymontówce.

Także Irina Nowakowska, która stworzyła pierwszą w Polsce szkołę stepowania wypowiadała się o Domu Pracy Twórczej w samych superlatywach. Podkreśliła, że klimat panujący w Reymontówce sprzyja artystom a to dzięki Markowi Błaszczykowi i jego pracownikom tancerze mogą rozwijać swoje artystyczne skrzydła.

Książka „Reymontówka – lata minione dworu w Chlewiskach” jest dostępna m.in. w bibliotekach powiatu siedleckiego.

Wydawcą książki jest Centrum Edukacyjne Powiatu siedleckiego. Partnerem jest samorząd Województwa Mazowieckiego a także liczni sponsorzy. Wydano 500 egzemplarzy, jeśli będzie potrzeba będzie możliwość dodrukowania książki a nawet wydania w języku angielskim.

Promocję książki uświetnił występ duetu Pawła Suleja - akordeon i Ireneusza Kozłowskiego - gitara.

Historia Reymontówki

20 km na zachód od Siedlec, 6 km od międzynarodowej trasy nr 2, w gminie Kotuń, wśród lasów i łąk położony jest Dom Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach.

Mieści się on w zabytkowym dworku wybudowanym w połowie XIX w. dla rodziny Różańskich. W 1926 r. dworek wraz z 300 ha gruntów kupiła wdowa po Władysławie Reymoncie - Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy z nagrody Nobla, jaką otrzymał Reymont za powieść "Chłopi". Za rządów Aurelii Reymontowej Chlewiska przeżywają czasy największej świetności, między innymi dobudowano wtedy wschodnią część dworu, domek ogrodnika oraz nową bramę wjazdową z ogrodzeniem w stylu podhalańskim.

Również w tym czasie uporządkowano park i ogród, wytyczono nowe aleje, posadzono oryginalne drzewa, krzewy i kwiaty zgodnie z panującą modą. W 1939 r. dwór wraz z majątkiem kupił Feliks Tymieniecki, prezes spółki węglowej "Węglobok". Po kilkakrotnej zmianie właściciela zespół dworsko - parkowy zakupił w 1981 r. Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Powołano tutaj Dom Pracy twórczej "Reymontówka". Od 1.01.1999 r. właścicielem jest Starostwo Powiatowe w Siedlcach.

„Reymontówka” to zabytkowy dwór z zapleczem hotelowym dla 50 osób i rekreacyjnym (korty tenisowe, stadnina koni, basen dla dzieci, mini skansen, piękny park z zabytkowym drzewostanem i stawami) z bogatą działalnością kulturalną, edukacyjną i artystyczną. To klimat i urok polskiej wsi.
Wszystkie te elementy sprawiają, że „Reymontówka” stanowi oryginalną kompozycję przeszłości i teraźniejszości, tradycji i postępu, że pielęgnuje dziedzictwo kulturowe regionu i jest też otwarta na nowe wyzwania współczesności.

W ciągu ostatnich kilku lat, wykorzystując fundusze Powiatu Siedleckiego, Unii Europejskiej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i środki własne jednostki, w dworze został przeprowadzony generalny remont. Podniesiono także standard obiektu poprzez wymianę wyposażenie pokoi gościnnych w stylowe meble.

Dom Pracy Twórczej pełni ważną rolę centrum edukacji kulturalnej, historycznej i ekologicznej. Organizowane przez "Reymontówkę" międzynarodowe i ogólnopolskie plenery i warsztaty artystyczne (malarskie, rzeźbiarskie, taneczne, literackie) znacznie przekraczają zadania powiatowej instytucji kultury.

Ważny element w działalności Domu Pracy Twórczej stanowi współpraca z amerykańską organizacją Global Volunteers.

Od 1990 roku w DPT "Reymontówka" Amerykanie realizują program nauczania języka angielskiego , opieki nad dziećmi specjalnej troski i dziećmi z domów dziecka. Ogółem w ciągu minionych 25 lat pracowało w "Reymontówce" ponad 3000 amerykańskich wolontariuszy.

GALERIA ZDJĘĆ


Info. Mja i reymontowka.art.pl

[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje