W regionie siedleckim i powiecie mińskim wsparcie otrzymały 24 obiekty. Łączna wartość dofinasowania to ponad 1,8 mln zł. Wśród zabytków, które otrzymały w tym roku wsparcie znalazły się m.in. miasto Siedlce (remont zabytkowego budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Biskupa Ignacego Świrskiego 6), gmina Sterydyń (prace konserwatorskie przy zabytkowej kapliczce wraz z figurą Św. Floriana), a także parafie w Wierzbnie, Wodyniach i Ruskowie.
Wsparcie z budżetu regionu często jest dla właściciela zabytku przyczynkiem do rozpoczęcia inwestycji, co podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Wiemy od wnioskodawców, że w wielu przypadkach, te pieniądze, które dziś przyznaliśmy, są kluczowe dla rozpoczęcia prac. A bywa i tak, że interwencja powinna być podjęta od razu, aby uratować zabytek. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podpisać umowy i rozpocząć prace remontowe – podkreśla członek zarządu.
Komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana, kierowała się takimi kryteriami, jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów. Jak wyjaśnia Paweł Cukrowski, dyrektor departamentu kultury, promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego komisja oceniająca wnioski zaproponowała przyznanie dotacji w kwotach niższych od wnioskowanych, aby w ten sposób można było dofinansować ich jak największą liczbę. – W tym roku komisja miała wyjątkowo trudne zadanie. W związku z dużym zainteresowaniem programem podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu wsparcia na poszczególne inwestycje, tym samym dofinansowując większą liczbę wniosków. Czekamy teraz na ostateczne decyzje beneficjentów. W przypadku ewentualnych rezygnacji uruchomimy listę rezerwową – zaznacza dyrektor.
Ostatecznie radni województwa zdecydowali o przyznaniu dotacji 135 zabytkom. Łączna wartość wsparcia to 11 mln zł. Pomoc z budżetu województwa mazowieckiego trafi zarówno na prace przy kościołach i innych obiektach sakralnych (87), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (48).
.png)
Inf. pras.
[MSz]