R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

601 inwestycji w regionie siedleckim ze wsparciem samorządu Mazowsza
2022-11-07 17:07:21 Artykuł czytany 207 razy


Aż 601 różnych inwestycji udało się w tym roku zrealizować na terenie subregionu siedleckiego, dzięki wsparciu z budżetu województwa mazowieckiego. Najwięcej pieniędzy sejmik przeznaczył na projekty zdrowotne, w tym największą inwestycję – modernizację budynku głównego szpitala w Rudce. Aż 168 projektów zrealizowanych zostanie w ramach programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”, 149 inwestycji w sołectwach, a 84 w ochotniczych strażach pożarnych.


Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa autorskie programy wsparcia prowadzone od lat przez samorząd województwa to duża pomoc w realizacji ważnych dla mieszkańców projektów. – Gminy i powiaty z całego Mazowsza mogły ubiegać się o dofinansowanie w ramach czternastu takich programów. Mogę już jednak powiedzieć, że będzie ich więcej i w kolejnych latach uruchomione zostaną następne formy pomocy. Głównym założeniem naszych programów jest dofinansowanie ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji, takich jak budowa obiektów sportowych, dróg gminnych i powiatowych, termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, ale też wsparcie projektów proekologicznych, realizowanych w trosce o środowisko naturalne.

Największa inwestycja w regionie – modernizacja szpitala w Rudce

Specjalizujący się w leczeniu chorób układu oddechowego szpital w Rudce przejdzie gruntowną modernizację. – Tylko w tym roku zarezerwowaliśmy na ten cel ponad 42 mln zł – podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. – Budynek główny szpitala musi zostać dostosowany do obowiązujących wymogów. Dlatego zmieniony zostanie cały jego układ funkcjonalny. Dobudowany będzie zadaszony podjazd dla karetek, a także winda zewnętrzna. Systematycznie inwestujemy w remonty i wyposażenie naszych szpitali tak, aby zapewnić pacjentom z Mazowsza jak najlepsze warunki do leczenia i rekonwalescencji – dodaje. W zmodernizowanej placówce będą mogli być rehabilitowani pacjenci po przebytej chorobie COVID-19, a także pacjenci z oddziałów: pulmonologicznego, neurologicznego z pododdziałem udarowym i ortopedyczno-urazowego z pododdziałem neuroortopedycznym w rehabilitacji medycznej. Szpital w Rudce działa w ramach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

67 mln zł na zdrowie
Inwestycje w placówki zdrowia pochłonęły w tym roku w sumie ponad 67 mln zł z budżetu samorządu Mazowsza. Dofinansowane zostały inwestycje w wojewódzkich szpitalach w Siedlcach, Rudce i Garwolinie. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach otrzymał wsparcie m.in. na: adaptację budynku administracyjno-technicznego kotłowni szpitalnej, informatyzację aptek szpitalnych, poprawę efektywności energetyczne budynków czy utworzenie Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego w systemie da Vinci.

Dla zrównoważonego rozwoju
Na pomoc finansową samorządu województwa mazowieckiego mogą liczyć gminy i powiaty z terenu całego Mazowsza. W ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” do samorządów lokalnych z subregionu siedleckiego zarząd województwa przekazał ponad 17 mln zł. Dofinansowanie otrzymało w sumie 12 projektów, w tym m.in.: przebudowa dróg gminnych w Węgrowie, termomodernizacja i remont budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Mokobody, budowa świetlicy wiejskiej w Nowych Iganiach czy przebudowa budynku komunalnego w Kosowie Lackim. Albina Łubian, burmistrz miasta i gminy Pilawy podkreśla, że miasto kilkukrotnie otrzymało wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. – Największe zadania to: budowa i przebudowa szkoły podstawowej w Gocławiu, rozbudowa przedszkola i utworzenie żłobka w Pilawie, a także rozbudowa budynku urzędu miasta. Korzystamy również z dofinansowania w ramach innych programów, np. „Mazowsze dla sportu” czy „Mazowsze dla straży pożarnych”.

Sołectwa, koła gospodyń wiejskich i straże pożarne z dofinansowaniem
W subregionie siedleckim najwięcej projektów zostało dofinansowanych w ramach programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”. Zakup strojów ludowych, wyposażenia kuchni, namiotów imprezowych czy dofinansowanie do organizacji imprez np. festynów lub warsztatów, to niewielkie projekty służące integracji i rozwojowi społeczności lokalnych. Z takiego wsparcia skorzystało 168 kół, m.in.: KGW w Jarnicach na organizację festynu ludowego, a KGW w Miastkowie Kościelnym na warsztaty kulinarne „Miastkowe Smaki”. Stroje ludowe zakupiły – KGW „Goździczanki” w Goździku i KGW Podzamcze w Maciejowicach, a sprzęt i wyposażenie KGW Rejwach w Starym Krzesku i KGW „Hruszewianki”.

Sołectwa też potrafią

Aż 149 inwestycji w sołectwach otrzymało dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. Budowa placów zabaw w sołectwach Ruciany, Kożuchów, Bielany Żylaki czy Stoczek, oczyszczanie zbiornika wodnego w miejscowości Dmochy Rętki, zakup wyposażenia do świetlicy OSP w sołectwie Izdebnik, budowa chodnika w Nowej Wsi, a także remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Wilczonek, to tylko wybrane z tych projektów.

Strażacy z wozami i sprzętem

W ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych” dofinansowanie w subregionie siedleckim otrzymały 84 projekty. Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego to ponad 2,8 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na remonty i modernizacje 43 budynków strażnic oraz zakup jedenastu wozów bojowych i specjalistycznego sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych. Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemojkach Robert Szewczuk zaznacza, że bez pomocy samorządu województwa nie byliby w stanie zakupić takiej ilości sprzętu. – W ciągu ostatnich dwóch lat otrzymaliśmy wsparcie na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz lekkiego samochodu ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą, jak również sprzętu ochronnego i przeciwpożarowego. Uzyskaliśmy także dofinansowanie na remont garażu w strażnicy OSP w Niemojkach.

W trosce o klimat i czyste powietrze
Samorząd Mazowsza dofinansowuje również proekologiczne projekty. W sumie w ramach dwóch programów „Mazowsze dla klimatu” i „Mazowsze dla czystego powietrza” na terenie subregionu siedleckiego dofinansowanych zostało 46 projektów. Wśród nich m.in. nasadzenia drzew i krzewów na terenie gminy Repki, zakup oczyszczaczy powietrza dla wszystkich przedszkoli miejskich i żłobka na terenie Sokołowa Podlaskiego czy też akcja edukacyjno-informacyjna na terenie gminy Sobolew.

Obiekty sportowe i zabytki dofinansowane
Na wsparcie samorządu województwa mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” ponad 1,9 mln zł dofinansowania trafiło na renowację obiektów zabytkowych z subregionu siedleckiego. Wśród nich znalazły się m.in.: remont dachu zabytkowego dworu w Głoskowie, renowacja wnętrza budynku kościoła w Parysowie czy prace remontowe wewnątrz budynku kościoła parafialnego w Wodyniach.

Samorząd Mazowsza przekazał również ponad 5,4 mln zł wsparcia na budowę i remonty 32 obiektów sportowych na terenie subregionu. Dofinansowane projekty to m.in.: budowa zadaszenia trybun boiska piłkarskiego w Jabłonnie Lackiej, modernizacja hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Węgrowie, budowa boisk do piłki nożnej w Trąbkach w gminie Pilawa, a także modernizacja i doposażenie hali sportowej w Stoczku.

Inf. pras.
Fot. KSkor
KSkor/MR

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Kulson
  2022-11-08 07:22:27

  arrow

  Maja za maly budzet, nie stac ich wozic ze soba widowni. Juz nie mowie o plutonie policji

 • Aaaa
  2022-11-07 19:42:41

  arrow

  A do kogo Ci Państwo mówią?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje